20.11.2024 / 11:02
StoryEditor

Sprzedaż żywności roślinnej w Polsce będzie rosła! Poznaj kluczowe trendy kształtujące przyszłość tego segmentu rynku

Anastasija NadezdinaAnastasija Nadezdina
Po produkty plant-based sięga coraz większa część populacji, Polaków motywuje do tego przede wszystkim ciekawość (fot. Shutterstock)

Coraz większa popularność diet roślinnych to siła napędowa rynku żywności plant-based. Jego wzrost został w ostatnich latach nieco przystopowany, ale obecnie znów są na niego duże szanse.

Diety roślinne zyskują zwolenników na całym świecie. Co ważniejsze, nie są już one zarezerwowane dla wegan i wegetarian, ale stosowane przez znacznie szerszą część populacji. Zwrot w ich kierunku wynika z rosnącej świadomości w kilku obszarach. Ludzie stawiają na menu bogatsze w warzywa i owoce, ponieważ chcą być zdrowsi. Popularność roślinnych produktów jest też napędzana obawami dotyczącymi wpływu hodowli zwierząt na środowisko, w tym na emisję gazów cieplarnianych, wylesianie oraz zużycie wody. Kluczową rolę w tej zmianie odgrywają również względy etyczne związane z dobrostanem zwierząt.

Szersza perspektywa

Globalny wzrost spożycia żywności pochodzenia roślinnego wyraźnie przyspieszył w połowie 2010 r. i od tamtego czasu wciąż rośnie. Znacząca część sprzedaży detalicznej przypada na roślinne zamienniki przetworów mlecznych, gdyż jest to najbardziej dojrzały sektor rynku produktów roślinnych w ogóle. Dojrzałość oznacza jednak mniejszą dynamikę – w ciągu ostatnich pięciu lat (2018–2023) roślinne zamienniki przetworów mlecznych odnotowały wolniejszy wzrost niż substytuty mięsa i owoców morza oraz lody plant-based.

Pandemia COVID-19 przyniosła rynkowi wiele wyzwań. Należały do nich ograniczenia ekonomiczne, problemy z łańcuchem dostaw oraz zmiany w zachowaniu konsumentów, którzy zwrócili się w kierunku żywności komfortowej i znanych nawyków żywieniowych. Znaczące wzrosty cen i niestabilność gospodarcza doprowadziły do spowolnienia w sektorze plant-based.

W 2022 r. rynek ten, podobnie jak wiele innych, stanął przed nowymi wyzwaniami związanymi z pogorszeniem koniunktury gospodarczej wywołanym inwazją na Ukrainę i wynikającą z niej wysoką inflacją. Rosnące ceny skłoniły konsumentów na całym świecie do poszukiwania tańszych opcji żywieniowych, powodując stagnację w sektorze plant-based. Chociaż rynek w dalszym ciągu rósł pod względem wartościowym z powodu wyższych cen, wzrost wolumenu sprzedaży detalicznej znacznie spowolnił ze względu na zmniejszony popyt, niedobory surowców oraz zwiększone koszty produkcji, pakowania i transportu. Jednak rok 2024 i lata kolejne zapowiadają się bardziej pozytywnie.

Wschód przestawia wajchę

Europa Wschodnia zmagała się z tymi samymi wyzwaniami co reszta świata. Problemy w regionie były nawet większe, ponieważ inflacja była znacznie wyższa niż np. w Europie Zachodniej czy Ameryce Północnej. Kategoria produktów roślinnych nadal jednak rosła, ale w znacznie wolniejszym tempie. Można to przypisać temu, że w Europie Wschodniej jest silny kulturowy nacisk na spożycie mięsa i nabiału oraz ugruntowana tradycja ich jedzenia. Mimo to produkty roślinne w ostatnich latach zyskiwały na popularności. Wolumen sprzedaży detalicznej roślinnych zamienników produktów mlecznych wzrósł w 2023 r. w porównaniu z 2022 r. o 2,3 proc., podczas gdy substytuty mięsa i owoców morza odnotowały wzrost o 9,6 proc., a lody roślinne o 6 proc.

Młodsze pokolenie pod wpływem globalnych trendów oraz większego dostępu do informacji, zwłaszcza poprzez media, jest bardziej otwarte na eksperymentowanie z dietami roślinnymi. W odpowiedzi na zwiększony popyt sklepy i restauracje oferują szerszy wybór roślinnych opcji, ułatwiając konsumentom włączenie ich do codziennej diety.

Polska nie zostaje w tyle

W Polsce rynek produktów pochodzenia roślinnego przeżywa rozkwit wywołany postępującą urbanizacją kraju oraz otwartością na globalne trendy żywieniowe. Jego wzrost jest wspierany przez innowacyjne lokalne start-upy, takie jak Dobra Kaloria, Roślinna Kuchnia, Bezmięsny i Vege Smak, które wprowadzają różnorodne produkty plant-based dostosowane do polskich gustów. Asortyment roślinnych opcji w sklepach i restauracjach także jest coraz szerszy. Idzie to w parze z motywacjami konsumentów, którzy zarówno w Polsce, jak i wielu innych krajach wybierają je nie ze względu na rygorystycznie przestrzeganą dietę czy ograniczenia zdrowotne, lecz z ciekawości.

W latach 2018–2023 sektor produktów pochodzenia roślinnego w Polsce odnotował dość wysokie wskaźniki wzrostu w różnych kategoriach. Przykładowo wolumen sprzedaży detalicznej roślinnych odpowiedników produktów mlecznych wzrósł o ok. 10 proc., co odzwierciedla znaczną zmianę preferencji konsumentów. Oczekuje się, że ta kategoria będzie się nadal rozwijać, a prognozy wskazują na tempo wzrostu ok. 17,5 proc. w latach 2024–2029.

Kategoria roślinnych substytutów mięsa i owoców morza zachowywała się podobnie i także odnotowała solidny wzrost. Prognozy sugerują, że ta tendencja się utrzyma, ponieważ kategoria jest stosunkowo nowa i cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Oczekuje się nawet, że będzie to jeden z najszybciej rozwijających się segmentów na rynku produktów plant-based.

Popularność kategorii niszowych, takich jak lody roślinne, również wzrasta. W ciągu ostatnich pięciu lat segment ten miał roczną stopę wzrostu 4,5 proc., a zakłada się, że w przyszłości będzie to nawet 5,7 proc., ponieważ coraz więcej konsumentów poszukuje innowacyjnych i smacznych odpowiedników tradycyjnych lodów mlecznych.

Szanse i wyzwania

Podsumowując, rynek produktów roślinnych w Polsce rośnie, choć tempo tego wzrostu jest wolniejsze niż w krajach zachodnich. Chcąc dorównać im pod względem poziomu konsumpcji żywności plant-based, zarówno Polska, jak i cała Europa Wschodnia muszą sprostać wielu wyzwaniom. Wysoka inflacja, niedobory surowców, wynikające z nich rosnące ceny, wysokie podatki na produkty roślinne, aspekty kulturowe i inne czynniki utrudniają markom roślinnym pełną penetrację rynku. Jednak pomimo tych wyzwań istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie on rósł. Coraz większe zainteresowanie konsumentów produktami plant-based w połączeniu z ciągłymi innowacjami, jakie się w tym obszarze pojawiają, oraz ze zmianą nawyków żywieniowych na zdrowsze wskazuje, że sektor żywności pochodzenia roślinnego w Polsce i regionie czeka obiecująca przyszłość.

image
FOTO: fot.

Wartość globalnej sprzedaży produktów plant-based w 2023 r.:

Roślinny "nabiał" – 19,702 mld euro
Substytuty mięsa i owoców morza – 5,874 mld euro
Roślinne lody – 1,220 mld euro

Źródło: Euromonitor International

O autorce:
Anastasija Nadezdina, analityk w Euromonitor International. Pracuje jako analityk ds. żywności i żywienia, koncentrując się na rynkach nordyckich i wschodnioeuropejskich. Ukończyła Wyższą Szkołę Ekonomii, gdzie uzyskała licencjat z marketingu i analityki rynkowej. Przed objęciem obecnego stanowiska doskonaliła umiejętności marketingowe i badawcze, pracując ze start-upami w Estonii oraz studiując w Estońskiej Szkole Biznesu.

***

Powyższy artykuł pochodzi z nr 5/2024 magazynu "Wiadomości Handlowe". Zostań naszym prenumeratorem.

21.12.2024 / 11:17
StoryEditor
Pepsi i Coca-Cola rozpychają się na półkach w Lidlu i Biedronce. Pozostali gracze napojowi nie mają szans

Producenci napojów ostro rywalizują o uwagę konsumenta i miejsce na świątecznych stołach. W tej kategorii wyróżniają się dwa odwiecznie konkurujące ze sobą brandy – Coca-Cola i Pepsi. Już od listopada w komunikacji obu dominuje świąteczny nastrój. Firma eLeader, wykorzystując swoje narzędzie Shelf Recognition AI, sprawdziła, jak rywalizacja tych marek wyglądała w ostatnich miesiącach na sklepowych półkach.

Jedną z najbardziej rozbudowanych kategorii produktów spożywczych są napoje gazowane, w której zwłaszcza dwie marki wyróżniają się na tle konkurencji.

Według danych s...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 94% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

17.12.2024 / 08:41
StoryEditor
Nowe przepisy o opakowaniach w UE. Czy brak aktów wykonawczych sparaliżuje branżę spożywczą?
Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności (fot. PfpŻ)

Unia Europejska zakończyła proces legislacyjny w sprawie nowego rozporządzenia dotyczącego opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR). Choć przyjęte przepisy wprowadzają istotne zmiany, brak szczegółowych aktów wykonawczych pozostawia wiele pytań bez odpowiedzi. Co to oznacza dla sektora spożywczego?

Rada UE zaakceptowała treść rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. – Tym samym zakończył się proces legislacyjny tego przepi...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 94% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

22. grudzień 2024 03:54