Nowo uruchomiona przetwórnia jest zlokalizowana w okolicach Grójca, nazywanych największym sadem Europy. Obiekt ma ponad 6 tys. mkw. Suszone w nim owoce (przede wszystkim jabłka) są przeznaczone na potrzeby firmy Rajpol i marki Pola, ale też sieci handlowych (wśród których jest Lidl) i należących do nich marek własnych.
Produkty wytwarzane w przetwórni, takie jak płatki czy kostka z jabłka są ważnym składnikiem popularnych produktów spożywczych: musli, mieszanek, batonów. Są one wykorzystywane również jako surowiec w cukiernictwie, przy czym Rajpol kontroluje cały proces ich tworzenia, poczynając od sadu, na wysyłce gotowego produktu do klienta kończąc.
Wydajność suszarni to 5 tysięcy ton gotowego produktu rocznie, przeznaczonego zarówno na rynek krajowy, jak również na eksport. Obiekt został wyposażony w park maszynowy, na który składają się najnowocześniejsze rozwiązania światowych liderów uzupełnione o rozwiązania polskich producentów i integratorów.
Suszarnia sposobem na jabłkowe nadwyżki
Polska jest wiodącym w skali świata producentem jabłek, ale jeden z kluczowych problemów sektora stanowi nadprodukcja tych owoców. Stąd Rajpol inwestuje w przetwórstwo jako jedno z działań, mających na celu zagospodarowanie nadwyżki surowca. Podkreślił to Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, który uczestniczył w uroczystym otwarciu suszarni.
- Sadownictwo jest kluczową odnogą polskiego rolnictwa. Jesteśmy największym producentem jabłek w Europie oraz trzecim największym na świecie. Polskie jabłka coraz częściej widoczne są na półkach sklepowych poza granicami naszego kraju, a zainteresowanie importerów z różnych stron świata dynamicznie rośnie. Grupa Rajpol jest jednym z liderów grup producentów owoców w Polsce i wyróżnia się dbałością o jakość produktów, jak również innowacyjnością w zakresie upraw oraz infrastruktury. Przykładem tego jest przetwórnia-suszarnia owoców, która przyczyni się do zmniejszenia nadwyżki jabłek oraz da nam dobry jakościowy polski produkt - powiedział szef resortu rolnictwa.
Będą kolejne owocowe przekąski i dalsze inwestycje
Rajpol to jedna z największych polskich grup producentów owoców, w ramach której działa 160 sadowników, uprawiających owoce na powierzchni ponad 1800 hektarów. Grupa istnieje od ponad 23 lat.
- W sadach Grupy Rajpol produkujemy rocznie blisko 60 tys. ton jabłek. Nasi odbiorcy to głównie krajowe i europejskie sieci handlowe. Sprzedajemy nasze jabłka również na rynkach takich jak Indie, Kolumbia, Bliski Wschód czy Afryka. Nadal jednak istnieje potrzeba zagospodarowania nadwyżki rodzimych jabłek, stąd pomysł na otwarcie przetwórni-suszarni owoców - mówi Hubert Woźniak, prezes Grupy Producentów Owoców Rajpol. - Już jakiś czas temu zainwestowaliśmy w markę Pola, pod którą planujemy rozwinąć portfolio przekąsek na bazie owoców - zapowiada.
W perspektywie dwóch kolejnych lat Grupa Rajpol planuje także uruchomienie kolejnych inwestycji w obszarze przetwórstwa owoców.