Sieci handlowe bywają różnie zorganizowane. W typowym modelu sieciowym mamy do czynienia z pełnym ujednoliceniem na każdej płaszczyźnie działalności. Więcej niezależności poszczególnych jednostek obserwujemy w modelu franczyzowym. I w tym typie biznesu właściciele organizacji starają się jednak integrować i strukturyzować działalność, bo zarządzanie staje się wtedy łatwiejsze.
Bez względu jednak na to, czy mowa o franczyzie, czy o biznesie zarządzanym centralnie, poszczególne placówki muszą wymieniać duże ilości danych i komunikować się z centralą. Niezbędna jest do tego rozległa, ale efektywna, bezpieczna i prosta w zarządzaniu sieć internetowa. Dla przedsiębiorców, którzy dążą do usprawnienia komunikacji i procesów wewnętrznych, niezależnie od skali ich działalności, rozwiązanie takie staje się konieczne.
SD-WAN daje jakość
SD-WAN (ang. Software-Defined Wide-Area Network) to innowacja, która istotnie wpływa na funkcjonowanie biznesu, w tym handlu spożywczego. Do tej pory, w klasycznych sieciach WAN, które zostały zaprojektowane do łączenia się między fizycznymi lokalizacjami, takimi jak np. oddziały firm, czy centra danych, aplikacje obsługiwane były przez wspomniane centra, wysyłane do internetu i wracały tą samą drogą. Dawało to, oczywiście, poczucie bezpieczeństwa, ale stwarzało też wiele problemów. Połączenia były wolne i obciążały łącza. Trzeba było je zwiększać, a więc generować koszty. Wykluczało to możliwość np. szybkiego i elastycznego korzystania z coraz bardziej popularnych rozwiązań chmurowych.
I tu z pomocą przychodzi właśnie SD-WAN. To odpowiedź na potrzeby firm, które mają wiele oddziałów lokalnych, a w przypadku handlu – sklepów, które muszą pozostawać w bezpośredniej łączności z centralą oraz łatwo korzystać z chmury obliczeniowej. SD-WAN to dynamiczna, łatwo skalowalna i centralnie zarządzana rozległa sieć. Może być kontrolowana z jednego miejsca i łatwo wdrażana w poszczególnych punktach czy sklepach.
Dzięki sieciom SD-WAN firmy mogą wykorzystywać dowolne kombinacje technologii transmisji danych – szerokopasmowego internetu, LTE i 5G czy MPLS. Sieć pozwala transportować dane dużo efektywniej, a to z kolei poprawia wydajność i bezpieczeństwo. Obciążenia są rozkładane równomiernie przy użyciu panelu sterowania. Można również wyznaczać priorytety dla konkretnych rodzajów transmisji i dla kluczowych aplikacji. Rozwiązanie to pozwala korzystać z klasycznej infrastruktury sieci WAN, ale przekierowuje też najważniejsze aplikacje np. przez dedykowane łącza MPLS, a resztę ruchu za pośrednictwem internetu, co znacząco obniża koszty, bo nie trzeba utrzymywać ogromnego przyłącza. Mamy więc do czynienia z dynamiczną, bezpieczną, skalowalną i centralnie zarządzaną siecią, którą można sterować systemowo i zapewnić dzięki niej swoim pracownikom szybki dostęp do firmowych zasobów oraz internetu. To ważne także w kontekście zmiany modelu pracy. Coraz więcej osób wykonuje swoje obowiązki z domu, a w pracy zdalnej płynna komunikacja i łatwy dostęp do danych jest niezbędny. SD-WAN pozwala tak optymalizować połączenia sieciowe, aby narzędzia współpracy online, np. wideokonferencje czy współdzielone dokumenty, działały bez zakłóceń nawet wtedy, gdy liczba użytkowników rośnie.
Elastyczność i bezpieczeństwo
Co dokładnie zapewnia SD-WAN? Po pierwsze wspomniane już uproszczone zarządzanie. Scentralizowana kontrola i widoczność całej sieci pozwalają szybko wprowadzać zmiany i aktualizacje z poziomu centrali. Samo przyłączenie do sieci poszczególnych jednostek, np. sklepów franczyzowych też jest stosunkowo proste.
Do tego dochodzi zwiększona wydajność. SD-WAN potrafi przekierowywać ruch przez najbardziej efektywne ścieżki. Dzięki temu zapewnia szybki dostęp do aplikacji i danych w chmurze, a to z kolei ma niezwykle istotne znaczenie przy dużym rozproszeniu jednostek biznesowych.
Trzeci aspekt to kwestia bezpieczeństwa. Wbudowane mechanizmy zabezpieczające, takie jak szyfrowanie i firewall, zapewniają skuteczną ochronę przez cyberprzestępstwami i wyciekiem danych. Właściciele firm mogą więc spać spokojnie.
I wreszcie pieniądze. Wdrożenie SD-WAN znacząco obniża koszty operacyjne związane z utrzymaniem łącza. Może się nawet okazać, że za mniejsze pieniądze dostaniemy lepszą jakość połączenia. W sytuacji niskomarżowego handlu spożywczego i stale rosnących kosztów pracowniczych może się to okazać bardzo istotne dla właścicieli sklepów.
Wdrożenie? Tylko z doświadczonym partnerem
Otwartą kwestią pozostaje też znalezienie odpowiedniego partnera do wdrożenia. Ważne, aby była to doświadczona w tego typu technologiach firma, która zapewnia wysoki poziom serwisu i potrafi dobrze dopasować skalę rozwiązania do potrzeb klienta.
– Dobieramy odpowiednie urządzenie i poziom licencji SD-WAN. Na tej podstawie ostatecznie wyceniamy sieć. Zaczynamy od najprostszych rozwiązań, przy których mówimy o kosztach rzędu kilkudziesięciu złotych miesięcznie za jedną lokalizację klienta. W bardziej zaawansowanych opcjach będzie to już raczej kilkaset złotych miesięcznie za jedną lokalizację. Współcześnie abonamenty są w wielu miejscach podstawą i staramy się tak rozłożyć wydatki, aby w zasadzie uniknąć kosztów początkowych – mówi Maciej Możdżonek, ekspert od wdrażania rozwiązań SD-WAN w Orange Polska.
Orange to firma globalna. Ma ogromne doświadczenie w szeroko rozumianej telekomunikacji i IT oraz ofertę rozwiązań, które są przyjazne małym i średnim przedsiębiorstwom. Z drugiej strony to także firma doświadczona w nowych technologiach. Taki partner nie tylko wdroży SD-WAN, ale zapewni też pomoc od momentu, w którym klient zdecyduje się na współpracę, aż do chwili, kiedy wszystko będzie już działać. Po wdrożeniu inżynierowie Orange będą nadal dostępni i gotowi do interwencji, gdyby pojawiły się jakieś pytania lub potrzebne byłoby wsparcie.
Orange stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo swoich usług i produktów. Oferuje rozwiązania które pomagają chronić kluczowe dla firm informacje przed ingerencją z zewnątrz. Dba też o to, by wszystko, co dostarcza swoim klientom biznesowym, było skrojone na miarę ich potrzeb, tempa rozwoju ich organizacji i w pełni skalowalne.
Wszystko zaczyna się od zrozumienia, czego naprawdę potrzebuje firma. Eksperci Orange potrafią ocenić, jak działają sieci i wskazać te obszary, które mogłyby być bardziej efektywne. Dopiero na tej podstawie proponują konkretne rozwiązania. Przedsiębiorca, który wybierze współpracę z Orange przy wprowadzaniu SD-WAN, ma pewność że jego firma już wkrótce będzie działać płynniej, szybciej i bezpieczniej. Dzięki doświadczeniu i wsparciu ekspertów cały proces – od planowania po wdrożenie, przebiega łatwo i sprawnie.