1. Jak wybrać miejsce do spania dla psa?
2. Szelki czy obroża - co wybrać dla szczeniaka?
3. Jaka smycz sprawdzi się na początek?
Jeśli zależy ci na tym, by kupić całą wyprawkę w jednym miejscu, koniecznie zwróć uwagę na artykuły dla zwierząt w Media Expert: https://www.mediaexpert.pl/artykuly-dla-zwierzat. Są one podzielone na kategorie, za sprawą których szybko dotrzesz do interesującej cię opcji. Pomocna okaże się także wyszukiwarka.
Jak wybrać miejsce do spania dla psa?
To jeden z najważniejszych zakupów, którego musisz dokonać już na samym początku. Nawet jeśli z czasem typ legowiska będzie się zmieniał, znalezienie przestrzeni, w której pupil poczuje się bezpiecznie i spokojnie, jest kluczowe. Najczęściej w takim miejscu ustawia się legowisko - dostępne w różnych wariantach lub klatkę kennelową.
Samo legowisko nie powinno być zbyt duże. Jeśli pies uzna je za mało przytulne, prawdopodobnie nie będzie chciał w nim przebywać. Na początku zrezygnuj z efektownych, ale mało praktycznych koszyków, designerskich kanap czy innych skomplikowanych konstrukcji. Postaw na poduchę, prosty materacyk lub legowiska z miękkimi rantami, w które można wygodnie się wtulić. Oczywiście, w pierwszych tygodniach pobytu szczenięcia w domu musisz liczyć się z tym, że szczeniak pogryzie swoje miejsce spania lub zsiusia się w nie. Nie inwestuj zatem zbyt wiele środków - na to przyjdzie czas później, gdy będziesz wymieniać legowisko na bardziej "dorosłe".
Szelki czy obroża - co wybrać dla szczeniaka?
Być może zastanawiasz się właśnie nad jedną z ważniejszych kwestii - mianowicie: co lepsze dla szczeniaka: szelki czy obroża?
Z reguły specjaliści zalecają, aby w momencie, gdy zwierzę dopiero uczy się poruszać na smyczy, wybrać szelki typu guard, a więc konstrukcje bezpieczną dla psich stawów. Jeśli wybierzesz je w wersji niezabudowanej, regulowanej, pies będzie korzystać z nich dłużej. W sytuacji, w której uznasz, że to jednak obroża sprawdza się lepiej, postaw na solidną, ale nie ciężką klamrę i szerokość pasa obejmującą dwa kręgi szyjne psa.
Weź pod uwagę fakt, że zarówno do noszenia szelek, jak i chodzenia w obroży trzeba psa przyzwyczaić. Uzbrój się więc w cierpliwość i wyrozumiałość dla pupila.
Jaka smycz sprawdzi się na początek?
Skoro ustaliliśmy już kwestie szelek i obroży, skupmy się na samej smyczy - podstawowym akcesorium wykorzystywanym przy spacerach. Najpierw kup codzienną, ok. 2,5 - 3 metrową smycz z lekkim karabińczykiem. Nawet w przypadku szczeniaków stosowanie krótszych smyczy nie ma sensu, bo nie pozwolą twojemu pupilowi oddalić się i eksplorować otoczenia. Napinanie paska będzie zaś rodziło u niego frustrację lub lęk.
Wiele osób za bardzo wygodne uważa smycze typu flex. Tu jednak trzeba uważać właśnie na wspomniane napięcia, które pojawiają się, gdy szczenię dopiero uczy się chodzić na smyczy. Za pomocą tej tradycyjnej łatwiej jest przytrzymać psa, wskazać mu drogę czy w inny sposób skomunikować się z nim. Dodatkowo unikasz automatycznje blokady.
Oczywiście, pamiętaj, że mówimy tu o początkowych zakupach. Z czasem, gdy będziesz poznawać swojego pupila bliżej, będziesz wiedzieć, za pomocą jakich akcesoriów skuteczniej odpowiesz na jego potrzeby.