W przyszłości producenci i dystrybutorzy będą musieli informować na etykiecie, jaką część miodu każdy kraj stanowi w mieszance. Kraje UE mogą jednak zdecydować, że należy zgłosić tylko cztery kraje o największym udziale. Wyjątek stanowią opakowania o wadze mniejszej niż 30 gramów. W takich przypadkach nazwy krajów pochodzenia mogą być podawane za pomocą kodów.
W przyszłości nowe przepisy będą miały zastosowanie również do soków i dżemów. W związku z tym soki mogą być w przyszłości oznaczane jako "o obniżonej zawartości cukru" tylko wtedy, gdy co najmniej 30 procent naturalnej zawartości cukru zostanie usunięte bez dodawania substancji słodzących. Na każdy kilogram dżemu musiałoby przypadać co najmniej 450 gramów owoców.
Przedstawiciele państw członkowskich UE i Parlamentu Europejskiego już pod koniec stycznia porozumieli się w sprawie nowych przepisów. Po zatwierdzeniu przez Parlament państwa członkowskie UE muszą go teraz oficjalnie zatwierdzić. Jest to ogólnie uważane za formalność. Gdy tylko państwa członkowskie UE zatwierdzą przepisy, zostaną one opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE. Następnie wprowadzony zostanie okres przejściowy trwający około dwóch lat, zanim nowe wymogi wejdą w życie.