Inquiry tłumaczy, że po tego rodzaju zakupy Polacy chodzą przede wszystkim do Biedronki, która cały czas pozostaje dla respondentów numerem jeden. Popularność zakupów grillowych u tego dyskontera nieco jednak spadła (68 proc. w 2021, a 63 proc. obecnie) na rzecz coraz częściej wskazywanej sieci Dino (16 proc. w 2021, a juz 24 proc. obecnie).
Czego nie może zabraknąć na grillu?
A co Polacy kupują na grilla? Na pierwszym miejscu brak niespodzianki. Uplasowała się tu kiełbasa, wybierana przez 86 proc. grillujących respondentów. 70 proc. ankietowanych wskazało pieczywo, a 68 proc. piwo. Nieco mniej osób wskazało świeże mięso (62 proc.) i warzywa (52 proc.).
Niemal połowa uczestników badania korzysta z oferty gotowych produktów na grilla, takich jak np. marynowane mięso. Popularne są również napoje bezalkoholowe (44 proc.). Rzadziej na grilla Polacy kupują ryby (15 proc.), wino (15 proc.) czy przetwory warzywne (12 proc.).
Autorzy badania wskazują, że grill jest aktywnością szczególnie lubianą przez Polaków. Kojarzy się konsumentom zwłaszcza z długim weekendem w maju (w tym roku takie weekendy są aż dwa) - i to właśnie wtedy Polacy rozpalają grilla.
Z badania Inquiry wynika, że ponad połowa ankietowanym planowała w tym roku zorganizować imprezę grillową u siebie lub wybrać się na nią do rodziny lub znajomych (po 56 proc. wskazań), a jedynie co piąty respondent miał inny pomysł na spędzenie majówki. Zarazem po raz pierwszy od 2021 r. odnotowano niewielki spadek zainteresowania imprezami grillowymi. Powody? Przede wszystkim brak odpowiedniego miejsca oraz inne plany na długi weekend.
Grill nie na spontanie
Zakupy na grilla wyróżniają się tym, że rzadko są spontaniczne. Klienci albo dobrze je planują, robiąc listę czy sprawdzając wcześniej ofertę danego sklepu, choćby w gazetkach. Pozostali decyzje podejmują zależnie od tego, co zastaną w sklepie (jakość, promocja itp.).
- Dla wielu z nas długi weekend równa się grillowaniu, a popularność tego sposobu spędzania wolnego czasu nie słabnie. I choć ze względów oczywistych rosną wydatki, nie zmienia się skład koszyka grillowego. Polacy wyraźnie wierni są grillowej klasyce, czyli produktom takim jak kiełbasa i piwo. Zakupy grillowe przeważnie planujemy, duże znaczenie odgrywa w tym przypadku dedykowana oferta sklepów oraz dostępne promocje, z których chętnie korzystamy. Wiedząc, że oferta grillowa zostanie przez sklepy przygotowana, spora część grillujących sprawdzi ją zanim uda się na zakupy. To ważna informacja dla producentów i sieci - komentuje Agnieszka Górnicka, prezeska Inquiry.