24.11.2023 / 08:13
StoryEditor

Jak zmieniły się preferencje zakupowe Polaków, jeśli chodzi o mieszkalnictwo?

W Polsce wciąż dominuje trend, zgodnie z którym nabywamy mieszkania na własność, zamiast je wynajmować. Polacy nie chcą płacić właścicielom nieruchomości, wolą natomiast spłacać kredyt hipoteczny. W ostatnich latach, choć na wielu rynkach dochodziło do licznych zawirowań, rynek nieruchomości pozostał stabilny. Zmieniły się jednak preferencje mieszkaniowe Polaków.

Domy w zmienionym wydaniu

Polacy od wielu lat poszukują dla siebie domów, w których mogliby zamieszkać wraz z rodzinami. Jeszcze jakiś czas temu stawiali głównie na nieruchomości z rynku pierwotnego – od dewelopera. Dziś jednak coraz więcej osób rozważa zakup domu z rynku wtórnego, co wynika z większej dostępności domów na tym rynku. Ponadto szukają okazji cenowych, których nie znajdą na rynku pierwotnym. Czasami można kupić dom w naprawdę dobrym stanie w stosunkowo niskiej cenie. Pomimo iż nieruchomość może wymagać pewnych dodatkowych nakładów finansowych, docenia się fakt, iż dom otoczony jest przestronną działką. Tymczasem domy z rynku pierwotnego są ustawione ciasno jeden przy drugim – dla większości okazuje się to niekomfortowe. Co natomiast z blokami i kamienicami? Polacy zdecydowanie nie chcą już mieszkać w kamienicach, głównie ze względu na koszty ogrzewania, jakie trzeba ponieść, aby zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. Chętniej wprowadzają się do bloków, ale wyłącznie tych nowoczesnych, które posiadają dodatkowe udogodnienia, na przykład duże tarasy czy przestronne balkony. Popularnością cieszą się też mieszkania w blokach budowanych z czasów PRL, ze względu na swoją lokalizację i tereny zielone w otoczeniu.

image
FOTO: fot. Materiał Partnera

Inwestor i właściciel

Agenci nieruchomości podkreślają, że obecnie klientów można podzielić na dwa rodzaje – inwestorów oraz właścicieli. Inwestorzy zainteresowani są zakupem mieszkania, które następnie odsprzedadzą z zyskiem. Zorientowani są przede wszystkim na nieruchomości z rynku wtórnego, dobrze usytuowane, lecz niekoniecznie w idealnym stanie technicznym. Przeprowadzenie remontu uważają za konieczne celem zaadaptowania mieszkania do potrzeb potencjalnego nabywcy. Tymczasem właściciele to osoby, które poszukują mieszkania dla siebie i swojej rodziny. W ich przypadku kluczowa jest cena oraz lokalizacja. Jeszcze do niedawna potencjalni właściciele skupiali się także na metrażu, chcąc pozyskać dla siebie jak najwięcej wolnej przestrzeni. Dziś natomiast chętniej kupują małe i średniej wielkości mieszkania, jednak muszą one posiadać dodatkowe atuty, na przykład być usytuowane na prywatnym osiedlu. Można więc powiedzieć, że Polacy stawiają przede wszystkim na jakość, jeśli mieszkanie jest przeznaczone dla nich. Nieco inne podejście reprezentują inwestorzy, którzy szukają takich nieruchomości, które będą cieszyć się zainteresowaniem kupujących. Pomimo iż rynek nieruchomości jest stosunkowo bogaty, znalezienie nieruchomości odpowiadających potencjalnym właścicielom oraz inwestorom nie należy do prostych. Poszukiwania idealnego mieszkania często trwają nawet kilka miesięcy, a w skrajnych przypadkach – dobrze ponad rok włącznie z opcją zmiany miasta zamieszkania!

image
FOTO: fot. Materiał Partnera

Jak chcą mieszkać Polacy? Ile są w stanie wydać na mieszkanie marzeń?

Ceny na rynku nieruchomości uważa się za stabilne, a zarazem wysokie. Choć od czasu do czasu zdarzają się spadki, średnio za mieszkanie trzeba dziś zapłacić od 200 tys. do nawet 800 tys. zł. Mowa o nieruchomościach z rynku pierwotnego lub wtórnego średniej wielkości – z dwoma, trzema pokojami. Obecnie potencjalny nabywca nieruchomości skupia się przede wszystkim na jej atutach – jednak pod kątem tego, ile jest w stanie przeznaczyć na mieszkanie marzeń, agenci nieruchomości nie odnotowują szczególnych zmian. Polacy liczą się z wysokimi cenami, a większość z nich zaciąga kredyt hipoteczny. Nie zapominają także o innych kwestiach, takich jak ubezpieczenie domu. To ostatnie daje im poczucie bezpieczeństwa i umożliwia uzyskanie odszkodowania na wypadek wystąpienia szkody (polisę można wykupić bez względu na metraż nieruchomości czy jej położenie). Eksperci są zgodni co do tego, że w przyszłości preferencje mieszkaniowe Polaków będą się zmieniać. Coraz częściej rezygnujemy z dużych, przestronnych domów, na rzecz mniejszych mieszkań. Wynika to z faktu, iż popularność zdobywa model rodziny 2+1, a nie jak jeszcze do niedawna 2+2. Ponadto zwracamy uwagę na kwestię związaną z dociepleniem nieruchomości – tak, aby ograniczyć do minimum koszty ogrzewania. Rozwiązania ekologiczne również są bardzo modne i opłacalne: fotowoltaika to dziś podstawa w przypadku nowych domów. Potencjalni nabywcy zainteresowani są mieszkaniami nowoczesnymi, spełniającymi najwyższe standardy – nawet jeśli koszt ich zakupu jest znaczący. Wzrastać ma również udział mieszkań na wynajem, co jest europejskim standardem.

22. listopad 2024 05:22