Obecnie trzech na czterech Polaków planuje kilkudniowy lub dłuższy wyjazd wakacyjny. Tylu samym z nas udało się wyjechać na taki wyjazd w ciągu ostatnich dwóch lat. Podobnie jak rok temu, wakacje w kraju są nadal częstszym wyborem niż te za granicą.
Główne zakupy w znanej sieci, reszta lokalnie
Jak wynika z analizy agencji Inquiry, 58 proc. badanych wyjeżdżających robi zakupy spożywcze już po dotarciu na miejsce. Nadal jednak co czwarty z nas część potrzebnych produktów zakupi wcześniej, a resztę uzupełni w ramach oferty lokalnej – najczęściej w sklepie sieciowym dostępnym na miejscu – niezależnie od tego czy jest nam znany czy nie (46 proc.). Niewiele mniej osób uda się do sklepu sieciowego, który zna ze swojego miejsca zamieszkania. Ma to kilka atutów – znamy sklep i jego rozkład, możemy kupić nasze ulubione produkty oraz skorzystać z atrakcyjnych cen. Co szczególnie ciekawe, ponad jedna trzecia Polaków wybierze sklepy lokalne i regionalne, przede wszystkim ze względu na możliwość zapoznania z lokalnymi produktami.
Zakupy leasure
Zakupy wyjazdowe to także sposób na spędzanie wolnego czasu np. podczas zwykłego "łażenia po sklepach", które deklaruje 66 proc. badanych wyjeżdżających. Zdecydowanie najczęściej odwiedzamy sklepy oraz stoiska z pamiątkami (44 proc. badanych). Lubimy również odwiedzić ulice handlowe (43 proc.), a także lokalne targowiska (38 proc.). Zdecydowana większość z nas kupuje na wyjazdach pamiątki (87 proc.). Takich zakupów najczęściej dokonujemy właśnie na stoiskach i straganach. Są to najczęściej zakupy spontaniczne - jedynie co trzeci wyjeżdżający Polak sprawdza przed wyjazdem lokalną ofertę.
Luźniejsze portfele wakacyjne
Co ważne, po dwóch latach trudnej sytuacji ekonomicznej, a co za tym idzie słabszej kondycji finansowej Polaków, tegorocznie badanie agencji Inquiry skłania do większego optymizm, gdyż odsetek tych wyjeżdżających, którzy zamierzają na wakacyjnych zakupach oszczędzać zmniejszył się wyrażnie (zmiana z 47 proc. do 37 proc. wobec ubiegłego roku).
– Polacy lubią wyjeżdżać i starają się nie rezygnować z wakacji, nawet w warunkach nieco słabszej kondycji finansowej. Gdy są już na urlopie, zakupy to jedna z form relaksu i odpoczynku. Przechadzamy się po lokalnych sklepach czy targowiskach w poszukiwaniu pamiątek i produktów regionalnych, pozwalających nieco lepiej poznać miejsce, w którym się znajdujemy – mówi Agnieszka Górnicka, prezeska firmy Inquiry.