Zgodę na transakcję muszą jeszcze wydać organy antymonopolowe. Nowymi właścicielami Family Dollar zostaną Brigade Capital Management oraz Macellum Capital Management. Dollar Tree zdecydowało się na sprzedaż tego biznesu w ramach procesu restrukturyzacji i cięcia kosztów. Domknięcie transakcji spodziewane jest w drugim kwartale 2025 r.
Trudne czasy dla "sklepów dolarowych"
Jak przypomina "European Supermarket Magazine", w czerwcu ub.r. Dollar Tree informowało o przeglądzie opcji związanych z Family Dollar, wliczając w to potencjalną sprzedaż. W lutym br. Reuters podał, że Brigade Capital Management faktycznie zainteresowane jest przejęciem Family Dollar.
Dollar Tree od dłuższego czasu próbuje wynaleźć swój biznes na nowo w czasach rosnącej presji ze strony największych detalistów, a także sprzedawców internetowych. Koncept "sklepów dolarowych" teoretycznie powinien się sprawdzać w czasach podwyższonej ostrożności konsumentów. W praktyce jednak sklepy musiały się mierzyć z gwałtownie rosnącymi kosztami prowadzenia biznesu, a utrzymanie cen produktów na poziomie 1 dolara stało się niemożliwe (podwyżki cen przełożyły się na niechęć klientów).
Sprzedaż w miejscu
W kwartale, który zakończył się 1 lutego br., Dollar Tree wygenerował 5 mld dolarów sprzedaży, po wyłączeniu przychodów związanych z biznesem Family Dollar. To nieznacznie więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (4,96 mld dolarów).
Przypomnijmy, że rok temu Family Dollar informowało o planach zamknięcia aż 970 sklepów. Analogiczny los spotkać miał 30 placówek Dollar Tree, należących do tego samego właściciela.
Zgodnie ze stanem na dzień 1 lutego br., Dollar Tree zarządzało łącznie siecią 16,5 tys. sklepów w 48 stanach USA oraz pięciu prowincjach kanadyjskich.
Akcje Dollar Tree w handlu przedsesyjnym drożeją o ok. 5 proc. Od początku roku papiery spółki potaniały o niespełna 8 proc., ale przez ostatni rok straciły na wartości aż ok. 45 proc.
Komentarze (0)
Zostaw swoje komentarze