Prestiżowa nagroda konkursu Kod Innowacji przyznawana jest przez niezależne Jury firmom lub instytucjom, które skutecznie wdrożyły globalne standardy GS1. W konkursie przyznaje się również nagrodę publiczności. Od dziś swój głos na najlepsze wdrożenie mogą oddać internauci.
„Tegoroczna edycja konkursu potwierdza, że pandemia przyspieszyła wdrażanie cyfrowych rozwiązań w firmach. Coraz częściej też jedną z przyczyn digitalizacji procesów jest zrównoważony rozwój – potrzeba oszczędności surowców naturalnych lub walka
z marnowaniem żywności” – komentuje Marta Szymborska, Menedżer ds. Komunikacji i CSR w GS1 Polska.
Kto zawalczy o nagrodę w tym roku?
W tej edycji bierze udział 9 uczestników. Do rywalizacji konkursowej zgłosiło się Netto, które we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności, również startującą w konkursie, wykorzystuje rozwiązanie EPCIS. Sieć handlowa Makro Cash and Carry oraz firma Grupa Żywiec zgłosiły wdrożenie elektronicznego komunikatu awiza dostawy.
W konkursie startuje również Polska Spółka Gazownictwa, która prezentuje korzyści płynące z wdrożenia GSRN (Globalnego Numeru Relacji Usługowej). Rozwiązanie to identyfikuje wszystkie punkty wyjścia z systemu dystrybucyjnego, tzw. PDG (Punkt Dostawy Gazu) lub PoD (Point of Delivery), dzięki czemu można m.in. zdalnie odczytywać stan liczników gazowych.
E-commerce z mocną reprezentacją
O nagrodę rywalizują również przedstawiciele e-commerce. Firma Omnipack, świadcząca kompleksowe usługi fulfilment sklepom internetowym, zgłosiła wdrożenie standardowej etykiety logistycznej GS1. Allegro zaimplementowało numer GTIN, który wykorzystuje do jednoznacznej identyfikacji produktów sprzedawanych na allegro.pl w kilku tysiącach kategorii produktowych.
Z kolei sklep internetowy Krateczka startuje w konkursie za sprawą korzystania z numeru GTIN na platformach sprzedażowych, m.in. Amazon i eMAG. Firma Lider Hurt zgłosiła wykorzystanie kodów kreskowych w systemie WMS.
Więcej o edycji 2021
GS1 Polska od 2018 roku przyznaje nagrody polskim firmom, które do poprawy efektywności wykorzystały globalne standardy GS1. Wszystko po to, by promować najlepsze rozwiązania
i ich efekty, wspierając rozwój biznesu. Członkowie tegorocznego Jury konkursowego Kod Innowacji GS1 Polska to eksperci w swoich branżach i ambasadorzy zrównoważonego rozwoju:
- dr hab. Halina Brdulak, prof. nadzw. SGH – Szkoła Główna Handlowa
- dr hab. Arkadiusz Kawa – Sieć Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania
- Patrycja Sas-Staniszewska – Izba Gospodarki Elektronicznej, e-Izba
- dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk – Szkoła Główna Handlowa, Sapere
- Joanna Redmer – GS1 Polska
- dr inż. Elżbieta Hałas – GS1 Polska
„Zrównoważony rozwój i cyfryzacja to według mnie dwa najważniejsze zjawiska, które
w kolejnych latach będą wpływały nie tylko na rozwój biznesu, ale też globalnej gospodarki. Prowadzenie działalności biznesowej w sposób zrównoważony i cyfryzacja procesów, to już nie są elementy wyróżniające na rynku, ale działania, leżące u podstaw zarządzania każdą organizacją. Cieszę się, że będę mogła uczestniczyć w wyborze przedsiębiorstw, które to rozumieją i najlepiej wykorzystują w swojej działalności” – komentuje dr Aleksandra Stanek-Kowalczyk, wykładowczyni SGH, CEO Sapere.
Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: ICAN, „Forbes”, „Dziennik Gazeta Prawna”, „Menedżer Zdrowia”, „TSL Biznes”, „Nowoczesny Magazyn”, „Logistyka a Jakość”, Logistics „Manager”, „Logistyka”, Pracujwlogistyce.pl.
Link do głosowania konkursowego dla internautów: https://cutt.ly/uE4OU2K