04.10.2024 / 14:05
StoryEditor

Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?

Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?
Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?fot. Materiał Partnera
Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?
fot. Materiał Partnera
Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?
fot. Materiał Partnera
Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?
fot. Materiał Partnera
Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?
Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?
Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?
Za nami Konferencja Środowiskowa Interzero 2024 – o czym rozmawialiśmy w Sopocie?

W dniach 18-20 września w sopockim hotelu Sheraton odbyła się XI edycja Konferencji Środowiskowej Interzero, która upłynęła pod hasłem Filary cyrkularności. Wydarzenie zgromadziło szerokie grono ekspertów środowiskowych, liderów branży zrównoważonego rozwoju, GOZ oraz przedstawicieli biznesu. Uczestnicy tegorocznej edycji mieli okazję wysłuchać dziesiątek ciekawych prelekcji oraz 2 debat, podczas których dyskutowano o zagrożeniach i szansach, jakie niesie za sobą system kaucyjny oraz PPWR.

Biznes w obliczu zmian legislacyjnych tematem przewodnim Konferencji Środowiskowej Interzero

Agendę tegorocznej Konferencji Środowiskowej Interzero zdominowały zagadnienia związane z najnowszymi regulacjami prawnymi, które w najbliższych miesiącach i latach na nowo ukształtują branżę ochrony środowiska. Mowa tu oczywiście o systemie kaucyjnym, rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), rozporządzeniu PPWR oraz o raportowaniu niefinansowym ESG.

Jako organizacja odzysku i lider branży ochrony środowiska chcemy stwarzać jak najwięcej możliwości do dyskusji o bieżących problemach i przyszłych wyzwaniach, jakie stawia przed nami ustawodawca. Naszym celem jest aktywny udział w kształtowaniu nowej rzeczywistości, która będzie rządzona przez zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Dzięki takim wydarzeniom jak Konferencja Środowiskowa Interzero, możemy być motorem debaty, dawać głos najwybitniejszym ekspertom oraz pokazywać skutki nowych legislacji z różnych, nawet dość nieoczywistych perspektyw. – mówi Agata Ryś, Członek Zarządu Interzero.

W podobnym tonie utrzymana była prelekcja wygłoszona przez Pawła Lesiaka, Wiceprezesa Zarządu Interzero, w której nakreślił on swój punkt widzenia na zmiany, jakie zajdą w biznesie i środowisku w związku z prowadzeniem PPWR. Wspomniał też o misji Interzero, którą jest wspieranie i odciążenie przedsiębiorców w realizacji obecnych i przyszłych obowiązków środowiskowych, chociażby tych związanych z opłatą produktową oraz realizacją kampanii edukacyjnych. Był to świetny wstęp, a zarazem punkt wyjścia do debaty PPWR – ile nas to będzie kosztować?, która rozgrzała zgromadzonych w sopockim Sheratonie ekspertów i gości w drugim dniu Konferencji. Rozporządzenie PPWR było również tematem przewodnim prelekcji Pawła Sosnowskiego, Pełnomocnika Zarządu ds. Regulacji Środowiskowych w Interzero. W swojej prezentacji PPWR, czyli nowe rozwiązania w zakresie gospodarowania odpadami ekspert Interzero szczegółowo opisał skutki, jakie będzie miało zastąpienie obecnie obowiązującej dyrektywy opakowaniowej niedawno uchwalonym rozporządzeniem PPWR.

Technologia i zero waste jako tytularne Filary cyrkularności

Odskocznią od tematyki okołolegislacyjnej były prelekcje poświęcone rozwiązaniom, usługom i narzędziom, które przenoszą branżę ochrony środowiska w XXI w. oraz wspierają przedsiębiorców w realizacji obowiązków środowiskowych. W swoim wystąpieniu Hanna Walczak, Menadżer ds. wdrażania standardów z GS1 Polska przybliżyła bazę danych dla systemu kaucyjnego, a Marta Szymborska, Head Of Marketing Communications, PR & ESG z GS1 Polska pokazała, jak dane i liczby mogą napędzać zrównoważony rozwój. Podczas prelekcji Łukasza Czarnowskiego, Digital Sales Cross Country Function Head Management w Interzero, poznaliśmy rolę digitalizacji w

optymalizacji gospodarki odpadami. Jednym ze wspomnianych przez niego przykładów innowacji w zarządzaniu odpadami była Platforma Odpadowa Interzero, czyli intuicyjne narzędzie online upraszczające raportowanie, zarządzanie strumieniami odpadów oraz ułatwiające kontrolę nad przychodami i kosztami gospodarki odpadowej.

Niezwykle ciekawym wystąpieniem, zwłaszcza w kontekście hasła przewodniego Konferencji Środowiskowej Filary cyrkularności była prezentacja Wiktorii Płochy, Liderki Zrównoważonego Rozwoju z IKEA Retail Sp. z o.o., która zastanowiła się, gdzie właściwie zaczyna się cyrkularność i pokazała, jak na przestrzeni lat zmieniało się nasze myślenie o rzeczach „second-hand”. Agnieszka Oleksyn-Wajda, Dyrektorka Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska na Uczelni Łazarskiego zmianę te określiła wręcz Modą na Zero Waste, której wtóruje m.in. unijna strategia dla zrównoważonej mody.

Merytorycznie o systemie kaucyjnym na Konferencji Środowiskowej 2024

Kulminacyjnym momentem pierwszego dnia Konferencji Środowiskowej Interzero była dyskusja o szansach i zagrożeniach dla gospodarki płynących ze zbliżającego się wielkimi krokami startu systemu kaucyjnego. W moderowanej przez dziennikarkę Monikę Richardson debacie udział wzięli zarówno przedstawiciele biznesu: Dariusz Lizak, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej „Przemysł Rozlewniczy”, Paweł Sosnowski, Pełnomocnik Zarządu ds. Regulacji Środowiskowych z Interzero oraz Joanna Szubielska, Starszy Menadżer ds. Zapewnienia Jakości i BHP | Eurocash S.A., jak i reprezentanci branży ochrony środowiska: Joanna Leoniewska-Gogola, Deputy Director Sustainability Consulting Central Europe z Deloitte Advisory Sp. z o.o., Sp. K Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna w UNEP/GRID-Warszawa.

Wydarzenia sygnowane logo Interzero zawsze dostarczały ogromu wiedzy i stwarzały okazję do gorących dyskusji w gronie najlepszych ekspertów. W tym kontekście niezmiernie cieszy mnie bardzo wysoka frekwencja i obecność specjalistów z różnych dziedzin, którzy włączają się w dyskusję i dzielą się swoimi przemyśleniami z szerszą publicznością. Jestem też pozytywnie zaskoczony poziomem merytorycznym obu debat – choć mogłoby się wydawać, że o systemie kaucyjnym i PPWR powiedziano już prawie wszystko, to nasi goście udowodnili, że przed branżą środowiskową nadal stoi mnóstwo wyzwań i jeszcze więcej problemów, których rozwiązywanie pochłonie nas w najbliższych latach. – mówi Łukasz Czarnowski z Interzero.

Zrównoważony rozwój jako inspiracja dla biznesu i szansa dla środowiska

Podczas Konferencji Środowiskowej Interzero szansę na przedstawienie zrównoważonych praktyk w swoich firmach otrzymali też Jacek Płaza, Chief Sustainability Officer w Decathlon Poland oraz Mateusz Grupa, E–mobility manager w BMW Group Polska. Zgromadzeni na sali goście mieli więc okazję przekonać się, czy można ograniczyć ilość odpadów i jednocześnie rozwijać nowe modele biznesowe oraz poznać fakty i mity na temat elektromobilności, które są często sprzeczne z obrazem kreowanym przez masowe media.

Do tematyki elektromobilności, a konkretnie: owianych złą sława baterii nawiązał też w swoim wystąpieniu Przemysław Kuna, Dyrektor Zarządzający w Interzero, który opowiedział o nowym rozporządzeniu bateryjnym, które już puka do drzwi państw członkowskich UE.

Tak świetne wydarzenie nie odbyłoby się oczywiście bez wsparcia naszych partnerów oraz bez ogromnego zaangażowania wszystkich prelegentów i uczestników debaty. Chciałbym im gorąco podziękować za tegoroczną współpracę, a jednocześnie zaprosić na następną, XII edycję Konferencji Środowiskowej, której datę ogłosimy już niebawem. – powiedział na zakończenie Łukasz Czarnowski.

 

O Konferencji Środowiskowej

Konferencja Środowiskowa to coroczne wydarzenie, które od lat gromadzi ekspertów środowiskowych oraz przedstawicieli biznesu. Podczas 2-dniowych prelekcji i wykładów uczestnicy mają okazję poszerzyć wiedzę na temat aktualnych przepisów prawa i ich interpretacji, poznać nowinki z branży środowiskowej oraz nieoczywiste kwestie związane z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Konferencja Środowiskowa Interzero to również szansa na nawiązanie nowych kontaktów z przedstawicielami branży oraz na wymianę doświadczeń z uczestnikami wydarzenia.

21. listopad 2024 18:59