Nowoczesna klimatyzowana hala, a w niej stoiska pełne świeżutkich płodów rolnych w atrakcyjnych cenach. Czy tak będą wyglądały nowoczesne targowiska, których budowę w każdym mieście zapowiedział Donald Tusk? Odrobinę światła na ten projekt rzucił wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.
Połączenie bazaru offline i online
Założeniem programu budowy nowoczesnych targowisk w każdym mieście jest stworzenie "nowoczesnych, hybrydowych bazarów, gdzie każdy będzie mógł zrobić zakupy za pomocą nowoczesnej aplikacji" – napisał Michał Kołodziejczak w odpowiedzi na interpelację złożoną w tej sprawie przez posła PiS Daniela Milewskiego.
Wiceszef resortu rolnictwa wyjaśnia, że inicjatywa ta ma umożliwić producentom rolnym sprzedaż produktów bezpośrednio konsumentowi poprzez skracanie łańcucha dostaw żywności i np. sprzedaż przez internet „z dostawą do domu”.
Aplikacja lokalizująca sprzedawców
Michał Kołodziejczak zdradził też, że rządzącym marzy się jedna aplikacja, która umożliwiałaby takie zakupy.
"Funkcjonowanie jednej rozwiniętej aplikacji na telefon, z możliwością lokalizacji sprzedawców, umożliwi rolnikom dotarcie z ofertą do jak najszerszego grona odbiorców, a konsumentom możliwość zaopatrywania się w zdrowe, lokalne dobrej jakości produkty – argumentował wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.
Pewne podwaliny do stworzenia takiej aplikacji już są. Michał Kołodziejczak podaje, że obecnie z inicjatywy jednostek doradztwa rolniczego podległych ministerstwu powstały i funkcjonują dwie platformy sprzedażowe, tj. polski e-bazarek i portal wiejskaeskrzynka.pl. Na platformach tych rolnicy zamieszczają ogłoszenia o sprzedaży i promocji swoich produktów i usług lub używają tych platform bezpośrednio do sprzedaży.
„Obecnie istniejące platformy sprzedażowe są przedmiotem analiz w kierunku synergii ich oddziaływania oraz dalszego ich rozwoju” – stwierdził wiceszef resortu rolnictwa i rozwoju wsi.
Kiedy ruszy projekt budowy nowoczesnych targowisk?
W odpowiedzi na interpelację Michał Kołodziejczak opisał szereg korzyści natury ekonomicznej, społecznej i środowiskowej wynikających z uruchomienia nowoczesnych targowisk, nie odniósł się natomiast do pytań o konkrety, czyli np. o to:
- Jakie kryteria będą brane pod uwagę przy wyborze lokalizacji nowoczesnych targowisk?
- Jakie konkrety związane z finansowaniem i budową nowoczesnych targowisk zostaną zaprezentowane w ramach realizacji programu?
- Czy przewiduje się jakiekolwiek formy wsparcia dla przedsiębiorców, którzy chcieliby prowadzić działalność na nowoczesnych targowiskach?
Bez odpowiedzi wiceminister pozostawił też pytanie o to, kiedy wspomniany projekt ma szanse wejść w fazę realizacji.