08.11.2024 / 09:26
StoryEditor

Sklep online a online marketplace: Na czym należy się skupić, aby możliwy był dalszy pomyślny rozwój?

Sklep online a online marketplace: Na czym należy się skupić, aby możliwy był dalszy pomyślny rozwój?

Sprzedawcy online stoją dziś przed wyzwaniem znalezienia optymalnych kanałów sprzedaży dla swoich produktów. Wybór odpowiedniej platformy sprzedażowej zależy od indywidualnych zasobów i realizowanego celu. Dwie najczęstsze metody to sprzedaż za pośrednictwem własnego sklepu online lub online marketplace, takich jak Kaufland.pl. Od 2021 roku Kaufland prowadzi marketplace w Niemczech. Na niemieckim marketplace Kauflandu sprzedaż prowadzi ponad 11 000 sprzedawców, oferujących swoje produkty w ponad 6400 kategoriach. Co miesiąc marketplace odwiedza aż 32 miliony klientów online, a około połowa niemieckich klientów online (46 procent5) dokonała już zakupów na Kaufland.de. Na początku 2023 roku Kaufland rozszerzył swoją obecność na arenie międzynarodowej i oprócz niemieckiego marketplace Kaufland.de, z sukcesem uruchomił online marketplace Kaufland.sk na Słowacji i Kaufland.cz w Czechach. Są one już jednymi z najlepszych online marketplace w swoich krajach.

W drugiej połowie 2024 roku Kaufland kontynuował ekspansję w obszarze e-commerce i otworzył kolejne dwa online marketplaces: Kaufland.pl ruszył w Polsce 7 sierpnia, a Kaufland.at w Austrii 4 września. W ten sposób Kaufland ułatwia sprzedawcom dostęp do dwóch dodatkowych rynków e-commerce oraz umożliwia szybką i łatwą internacjonalizację ich biznesu. Im szersza jest pozycja sprzedawców w ich kanałach sprzedaży, tym większe prawdopodobieństwo, że klienci dowiedzą się o ich produktach, co ostatecznie może prowadzić do wzrostu sprzedaży i obrotów.

Jak sprzedawcy online mogą przetrwać na rozwijającym się rynku e-commerce

Ze względu na zmiany w zachowaniach zakupowych europejskich konsumentów w ostatnich latach, zakupy online stały się integralną częścią codziennego życia. W roku 2023 roku handel e-commerce odnotował w Europie łączną sprzedaż na poziomie 523 miliardów euro. Przewiduje się, że do 2028 roku sprzedaż online w Europie wygeneruje sprzedaż na poziomie 822 miliardów euro. Oczekuje się, że liczba użytkowników e-commerce również wzrośnie o około 25 procent, do 422 milionów.

Aby zachować konkurencyjność i promować wzrost sprzedaży we własnej firmie, nie zawsze opłaca się sprzedawać wyłącznie za pośrednictwem własnego sklepu internetowego. Dlatego też sprzedawcy coraz bardziej koncentrują się na sprzedaży wielokanałowej, aby dotrzeć do potencjalnych klientów. Koncentrują się między innymi na sprzedaży za pośrednictwem własnego sklepu online, ale jednocześnie oferują swoje produkty na online marketplace, które stały się ważną częścią strategii biznesowej wielu sprzedawców.

W Niemczech online marketplace wygenerowały w 2023 r. sprzedaż o wartości 42 miliardów euro, co stanowi około 53 procent całkowitej niemieckiej sprzedaży e-commerce. Każdy, kto chce rozszerzyć swoją działalność w obszarze sprzedaży online lub nawet po raz pierwszy wejść w e-commerce, nie może już unikać online marketplace i dlatego powinien dokładnie rozważyć zalety i wady sklepu online w porównaniu z online marketplace.

Zalety i wady marketplace

Sprzedaż na online marketplace oferuje sprzedawcom wiele korzyści: Obejmują one rozwój nowych grup klientów i rozszerzenie obecności firmy w Internecie, a także wykorzystanie usług marketplace i wiedzy technicznej platform. Operator marketplace zapewnia infrastrukturę techniczną, dzięki czemu sprzedawcy mogą po prostu dostosować ustawienia sprzedaży po rejestracji i sprzedawać swoje produkty bezpośrednio online. Dzięki temu sprzedawcy mogą oszczędzać czas oraz pieniądze i zatrudniać mniej personelu w porównaniu do własnego sklepu online.

Liczne procesy można łatwo zintegrować za pomocą interfejsów oprogramowania: Oprogramowanie sterujące służy do łączenia własnego sklepu online, systemu ERP lub systemu gospodarki towarowej z online marketplace, dzięki czemu można zautomatyzować wyświetlanie danych produktów, aktualizacje cen, przetwarzanie zamówień i obsługę klienta.

Natomiast istnieją z góry określone formaty świadomości marki i marketingu własnych produktów, możliwe miesięczne opłaty pobierane za korzystanie z platform oraz ograniczony dostęp do danych o zachowaniach klientów.

Zalety i wady sklepu online

Przez długi czas sklepy online były głównym źródłem dochodu i pierwszym doświadczeniem dla wielu sprzedawców e-commerce. Stanowią niezależny sposób sprzedaży produktów w Internecie i oferują pełną kontrolę nad projektem, relacjami z klientami, funkcjonalnością i wizerunkiem własnej marki. Spójna, silna marka może wzmocnić zaufanie i lojalność klientów oraz zwiększyć liczbę kolejnych zakupów. Sprzedawcy, którzy wybiorą ten kanał sprzedaży, nie są związani wymogami marketplace, nie muszą płacić prowizji od sprzedaży i nie mają ofert konkurencji w ramach własnego sklepu online.

Jednak nakłady finansowe i czasowe związane z założeniem sklepu online są często niedoceniane. Założenie własnego sklepu może wiązać się ze znacznymi kosztami inwestycyjnymi i utrzymania: Zwykle masz wybór między stworzeniem gotowej, modułowej witryny internetowej za pomocą usługi internetowej lub stworzeniem własnej witryny sklepu. Tworząc stronę internetową, należy wziąć pod uwagę zarówno jej strukturę, jak i atrakcyjny wygląd, mając na uwadze użyteczność i wygodę użytkownika, a także wymagania prawne. W razie potrzeby zadania te można zlecić zewnętrznym usługodawcom. Ponadto ponoszone są bieżące koszty marketingowe w celu wygenerowania wystarczającego ruchu. Budowanie własnej marki i widoczności może zająć kilka lat. Konwersje wynikające ze zmian prawnych, aktualizacji technicznych lub integracji nowych funkcji wymagają specjalistycznej wiedzy oraz pochłaniają czas i pieniądze. W przeciwieństwie do tego w zależności od online marketplace koszty rozpoczęcia działania na takim marketplace są niskie. Na marketplaces Kauflandu sprzedawcy po prostu wybierają podczas procesu rejestracji preferowany model subskrypcji i płacą miesięczną opłatę oraz prowizję zależną od kategorii. Wkrótce po rejestracji, po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych ustawień, sprzedawcy mogą rozpocząć sprzedaż swoich produktów.

image
FOTO: Materiał Partnera

Szybszy start na marketplaces Kauflandu

Kaufland sprawia, że rozpoczęcie działań na jego marketplace jest szczególnie łatwe: Kompleksowe rozwiązanie Kaufland Global Marketplace oferuje nieskomplikowany i korzystny cenowo start w e-commerce – w zaledwie kilku krokach sprzedawcy mogą opublikować swoje oferty i rozpocząć sprzedaż swoich produktów na marketplace Kauflandu. Technologia multi-marketplace umożliwia za pomocą tylko jednej rejestracji dostęp do wszystkich marketplace Kauflandu i jednocześnie oferuje oszczędzającą zasoby ekspansję online poza granicami kraju.

Sprzedawcy mogą szybko i łatwo zwiększyć swoją widoczność, zasięg i bazę klientów za pośrednictwem online marketplaces. Duże platformy, takie jak Kaufland, są szczególnie atrakcyjne, ponieważ mają bardzo wysoką świadomość marki i zasięg. Natomiast założenie własnego sklepu online wymaga sporego wysiłku, aby osiągnąć porównywalny zasięg i bazę klientów.

Liczne usługi wspierające od Kaufland Global Marketplace

Jeśli sprzedawcy zdecydują się na sprzedaż na marketplaces Kaufland, będą mogli odkryć nowe kanały sprzedaży i rozszerzyć swoją obecność na arenie międzynarodowej. Nie ma znaczenia, czy sprzedawcy mają już własny sklep online i chcą rozszerzyć swoją wielokanałową strategię o sprzedaż za pomocą Kaufland Global Marketplace, czy też chcą rozpocząć sprzedaż online za pomocą Kaufland.

Gdy zaczniesz korzystać z Kaufland Global Marketplace, sprzedawcy otrzymają liczne usługi: Przetwarzanie płatności w odpowiedniej walucie lokalnej, obsługa klienta pierwszego poziomu w lokalnym języku marketplace i zewnętrzny marketing wielokanałowy są świadczone bezpłatnie przez Kaufland Global Marketplace. Dzięki popularnej i często używanej usłudze marketingu onsite Reklamy produktów sponsorowanych można zwiększyć widoczność własnych ofert na rynku i zwiększyć zainteresowanie klientów tymi ofertami. Sprzedawcy mogą dzięki temu wyróżnić się na tle konkurencji i wyraźnie podkreślić swoje oferty na stronach wyszukiwania, ofertach i szczegółach produktów. Właściciele marek mogą także wyróżnić swoje oferty w wynikach wyszukiwania, korzystając z nowej funkcji marketingu na miejscu – Reklamy produktów sponsorowanych. Dzięki temu mogą zwiększyć widoczność swojej marki i zwiększyć świadomość marki.

Ponadto sprzedawcy mogą korzystać ze specjalnych warunków oferowanych przez partnerów kooperacyjnych, którzy oferują dodatkowe usługi, takie jak tworzenie tekstów prawnych dla poszczególnych krajów.

Promocja: Startuj bez opłat z Kaufland Global Marketplace!

Zarejestruj się już teraz z kodem promocyjnym WIADOMOSCI24 i skorzystaj z wyjątkowej okazji!

Otrzymaj 3 miesiące bez opłaty podstawowej na wszystkich rynkach Kaufland.

Promocja trwa do końca roku – nie przegap i zarejestruj się już teraz!

 

08. listopad 2024 09:27