20.07.2023 / 14:54
StoryEditor

Jak przeprowadzić zieloną transformację w firmie? Tłumaczymy krok po kroku

<p>(fot. materiał partnera)</p>

(fot. materiał partnera)

fot. Materiał Partnera
<p>(fot. materiał partnera)</p>
fot. Mat. Własne
<p>(fot. materiał partnera)</p>
fot. Mat. Własne
<p>(fot. materiał partnera)</p>
<p>(fot. materiał partnera)</p>
<p>(fot. materiał partnera)</p>
Zrównoważony rozwój staje się integralną częścią modeli biznesowych coraz większej liczby firm. W obliczu presji interesariuszy na każde ogniwo łańcucha wartości przedsiębiorstwa muszą dokonać transformacji, aby nie stracić pozycji rynkowej na rzecz konkurencji. Pytanie brzmi więc nie „czy”, ale „jak” tę transformację przeprowadzić - pisze w artykule dla "Wiadomości Handlowych" Tomasz Stec, partner zarządzający w Simon-Kucher & Partners.

Dwoma najważniejszymi czynnikami wywierającymi nacisk na transformację w kierunku zrównoważonego rozwoju są rosnące oczekiwania konsumentów oraz zwiększająca się liczba regulacji.

Konsumenci i UE nie dają wyboru

Badanie Simon-Kucher "Global Sustainability Study 2022" wykazało, że trzy czwarte konsumentów uważa, iż zrównoważony rozwój jest ważny przy dokonywaniu zakupów, a dwie trzecie stwierdziło, że jest to jeden z głównych aspektów wpływających na podjęcie decyzji o zakupie. Jedna trzecia z nich przyznała, że jest gotowa płacić więcej za zrównoważone alternatywy. Co ciekawe, konsumenci uważają, że motorem zmiany w kierunku zrównoważonego rozwoju będą przede wszystkim oni sami, wskazując firmy i organizacje międzynarodowe na dalszych miejscach.

W parze ze wzrostem oczekiwań konsumentów idzie coraz większa liczba odgórnych wymogów. W ostatnich latach organy Unii Europejskiej przeprowadziły wzmożone działania w kierunku monitorowania sprawozdawczości globalnych firm. Regulacje prawne takie jak dyrektywa CSRD (ang. Corporate Sustainability Reporting Directive) wprowadzają wymogi rzetelnego raportowania w obszarach ESG od 2025 r. W praktyce oznacza to, że – poczynając od 2024 r. – duże firmy (zatrudniające powyżej 500 pracowników) będą musiały raportować o wpływie przedsiębiorstwa na środowisko, społeczeństwo, prawa człowieka i ład korporacyjny. W dalszej kolejności (i okresach) wymogi te będą dotyczyć wszystkich spółek giełdowych oraz dużych nienotowanych firm. Co prawda obecnie regulacje skupiają się na zapewnieniu odpowiedniej przejrzystości działań, ale w przyszłości będzie to miało duży wpływ na decyzje konsumentów oraz będzie skutkowało odpowiedzialnością za brak dostosowań (np. certyfikatów CO2).

ESG po polsku

W krajach Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) poziom raportowania w zakresie ESG jest stosunkowo niski w porównaniu do krajów Europy Zachodniej (np. Niemiec czy Wielkiej Brytanii), jednak w ciągu ostatnich lat obserwujemy rosnące zainteresowanie tematem zrównoważonego rozwoju po stronie zarówno firm, jak i inwestorów. W Polsce część firm z branży handlu detalicznego i dóbr konsumpcyjnych przygotowuje już raporty w odniesieniu do swoich działań ESG. Sprawozdania te bywają bardzo rozbudowane i obejmują wiele kwestii, często o różnym znaczeniu dla konsumentów. Co więcej, raporty nie mają jednolitej struktury na poziomie branży, co utrudnia porównywanie i rzetelną ocenę przedstawianych działań. Na rynku istnieją jednak także firmy, które obecnie nie publikują raportów ESG. Należy pamiętać, że w długim okresie nie można pozwolić sobie na zaniedbania w tym obszarze – może to spowodować spadek popytu na naszą ofertę (klienci będą wybierali zrównoważone alternatywy) oraz wzrost kosztów prowadzenia działalności (efekt wprowadzenia nowych regulacji).

Efektywna transformacja krok po kroku

Nawet prosta analiza pozwoli uzmysłowić decydentom, że dróg transformacji w obszarze ESG może być wiele, każda o różnym stopniu trudności i poziomie kosztów. Niezależnie od etapu, na którym znajduje się firma we wdrażaniu elementów zrównoważonego rozwoju, aby zidentyfikować najkorzystniejszą drogę transformacji, należy przejść przez trzy etapy.

Etap 1

Identyfikacja i priorytetyzacja potrzeb konsumentów w obszarze zrównoważonego rozwoju

Należy zidentyfikować, jakie działania w obszarze ESG są istotne dla konsumentów w odniesieniu do danej branży. Wyniki badania Simon-Kucher (ilustracja nr 1) wskazują, że w zależności od sektora zrównoważony rozwój może być interpretowany przez konsumentów w różny sposób. W branży dóbr konsumpcyjnych i handlu detalicznego wskazują oni długi czas działania i wysoką trwałość produktu jako najważniejszy element zrównoważonego rozwoju. Firmy z tych branż powinny skoncentrować się również na recyklingu i wpływie odpadów spożywczych na środowisko, gdyż to kolejne istotne elementy. To, w jakim stopniu zidentyfikujemy potrzeby konsumentów, będzie miało duży wpływ na ich zainteresowanie naszą transformacją i nową zrównoważoną ofertą, może też istotnie wpłynąć na sukces tej transformacji.

image
FOTO: fot. Mat. Własne

Etap 2

Określenie sposobów i stopnia transformacji firmy w kierunku zrównoważonego rozwoju

Ważnym krokiem w tworzeniu planu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju jest określenie obecnego poziomu akceptacji głębokości zmian modelu biznesowego firmy w organizacji.

Na ilustracji nr 2 zaprezentowane zostały trzy główne poziomy transformacji dla zrównoważonego rozwoju. Każda z nich w różnym stopniu wpływa na obecne działania firmy. Przykładowo zmiana oferty (poziom 3) w znaczącym stopniu może wpływać na wizję i wartości samej firmy. Każdy z poziomów oznacza również różną wielkość wymaganych inwestycji.

Co ważne, końcowa wizja modelu biznesowego spełniającego postulaty ESG nie musi być wdrożona za jednym podejściem. Możemy ją implementować konsekwentnie etapami. Przedsiębiorstwa mniejsze, dopiero rozpoczynające przemianę, mogą wybrać plan o stosunkowo małym wpływie na bieżące działania operacyjne, co sprawi, że przejście przez kolejne etapy będzie łatwiejsze (poziom 1). Jest to szczególnie ważne, gdyż zaplanowana transformacja nie powinna w krótkim okresie w istotny sposób wpływać negatywnie na wyniki firmy. Podejście etapowe pozwoli na rozłożenie inwestycji w czasie, a dostosowanie firm do oczekiwań konsumentów zagwarantuje sukces w długim okresie.

image
FOTO: fot. Mat. Własne

Etap 3

Ustalenie mapy wdrożenia strategii ESG uwzględniającej wpływ na wyniki finansowe firmy

Aby zapewnić skuteczność transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju i zminimalizować ryzyko niepowodzenia, w kolejnym etapie należy przeanalizować koszty i potencjalne korzyści finansowe związane z realizacją poszczególnych inicjatyw.

Kluczowe w tej analizie będą dwa czynniki:

  1. potencjał i wdrożenie premii cenowej, którą konsumenci są skłonni zapłacić za zrównoważoną ofertę;
  2. tłumiący efekt obecnej sytuacji rynkowej, zwłaszcza wysokiej inflacji i niepewności konsumenckiej.

W cytowanym już "Global Sustainability Study" 32 proc. konsumentów ogółem deklarowało, że są gotowi płacić więcej za rozwiązania zrównoważone, a premia cenowa za nie wahała się pomiędzy 25 a 40 proc. w zależności od branży. Warto odnotować również to, że na przestrzeni kilku lat Simon-Kucher obserwuje negatywny trend, jeżeli chodzi o odsetek konsumentów gotowych płacić więcej oraz wysokość samej premii cenowej. Im dłużej dana branża jest w procesie transformacji w kierunku zrównoważonego rozwoju, tym niższe są premie cenowe. Dlatego ważne jest, aby firmy przeprowadzały samodzielnie badania konsumenckie. Pozwoli im to na precyzyjne oszacowanie premii cenowej z uwzględnieniem specyfiki branży oraz lokalnych uwarunkowań, a w konsekwencji oszacowanie wpływu planowanych działań na wyniki finansowe.

Trzeba niestety podkreślić istotny tłumiący efekt obecnej sytuacji na polskim rynku, w szczególności wysokiej inflacji. Spadająca konsumpcja ogólnie i wysokie ceny wpływają negatywnie na zakupy produktów zrównoważonych. Jedna trzecia konsumentów deklaruje, że to właśnie dostępność cenowa oraz inflacja są głównymi barierami. Uznają oni po prostu, że produkty zrównoważone są na razie zbyt drogą alternatywą. Ważne jest jednak, aby obecna sytuacja nie hamowała działań po stronie firm. Transformacja w obszarze ESG jest czaso- i kosztochłonna, a odłożenie jej na lepsze czasy może okazać się zgubne w skutkach.

Ostatnim krokiem na tym etapie jest stworzenie konkretnego planu działań wraz z harmonogramem i określenie budżetu oraz niezbędnych zasobów. Ważne jest, aby monitorować postępy wdrożenia inicjatyw i raportować wyniki na bieżąco. Takie podejście pozwoli na wprowadzenie korekt do planu oraz dostosowanie go do zmieniających się warunków rynkowych, oczekiwań konsumentów i wymagań prawnych.

Im szybciej, tym lepiej

Większość firm z regionu CEE znajduje się dopiero na początkowym etapie implementacji ESG w ramach swoich strategii. Barierą, zwłaszcza dla mniejszych podmiotów, wydaje się poziom inwestycji w poszczególne inicjatywy.

Zaprezentowane w artykule trzyetapowe podejście jest rozwiązaniem, które pozwala na efektywną realizację transformacji także przez mniejsze organizacje. Liczy się tutaj również szybkość – firmy, które przestawią się jako pierwsze będą mogły jeszcze wykorzystać stosunkowo wyższą skłonność do zapłaty konsumentów za zrównoważoną ofertę, jaką będą się oni wykazywać, dopóki nie stanie się ona branżowym must have.

Podsumowując, zrównoważony rozwój powinien być postrzegany nie jako hamulec wzrostu, a wręcz przeciwnie – jako czynnik go aktywujący. Wraz z istotnymi zmianami na całym świecie ewoluują również wartości, którymi kierują się konsumenci. Kto szybko to zrozumie i dokona odpowiedniej transformacji, ten zagwarantuje sobie rozwój przynoszący zyski w długim okresie. Z korzyścią dla naszej planety.

Autor artykułu: Tomasz Stec, partner zarządzający w Simon-Kucher & Partners. Ekspert z ponad 15-letnim doświadczeniem w obszarze strategii, sprzedaży, marketingu oraz zarządzania cenami. Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z optymalizacją architektury cen oraz warunków handlowych, zarządzaniem promocjami, dynamicznym ustalaniem cen. Pracował dla klientów sektora handlu detalicznego oraz dóbr konsumenckich na wielu rynkach Europy Środkowo-Wschodniej.

19.12.2024 / 10:40
StoryEditor
Kuchnie Świata z nowym magazynem pod Warszawą. Firma chce zwiększyć jakość serwisu

Firma Kuchnie Świata wynajęła ponad 6 220 mkw. powierzchni w podwarszawskim kompleksie CTPark Warsaw North w gminie Czosnów. Funkcjonować tam będzie centrum magazynowo-wysyłkowe z zapleczem biurowym. Umowa zakłada możliwość rozszerzenia powierzchni w ramach lokalizacji.

Kuchnie Świata działają na polskim rynku od 1990 roku. Firma jest importerem i dostawcą w branży gastronomicznej, oferując swoim klientom artykuły spożywcze z najdalszych zakątk...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 92% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

20.12.2024 / 13:02
StoryEditor
E-grocery to nowy standard zakupów świątecznych. Jak zmienili się konsumenci i ich zachowania zakupowe?
Dostawa produktów spożywczych z Frisco

Platforma Frisco, lider rynku e-grocery, odnotowuje systematyczny, blisko 20-procentowy wzrost zamówień rok do roku oraz rosnącą wartość koszyka zakupowego.

Zakupy spożywcze online stają się coraz bardziej popularne, szczególnie w okresie świątecznym. Polacy coraz chętniej wybierają zakupy w sieci jako alternatywę dla tradycyjnych s...

Dziękujemy, że nas czytasz!
Pozostało jeszcze 96% tekstu

Jeśli widzisz ten tekst, oznacza to, że wykorzystałeś limit bezpłatnych artykułów w tym miesiącu lub próbujesz przeczytać artykuł premium, dostępny wyłącznie dla naszych Subskrybentów. Wspieraj profesjonalne dziennikarstwo. Wykup subskrypcję i uzyskaj nieograniczony dostęp do naszego portalu.

Kliknij i sprawdź wszystkie korzyści z prenumeraty WH Plus

DOSTĘP 30 DNI
34,99 zł - 30 dni
PRENUMERATA ROCZNA WH PLUS
399,99 zł - 365 dni

W RAMACH SUBSKRYBCJI OTRZYMASZ:

  • Dostęp do ekskluzywnych treści publikowanych wyłącznie na naszym portalu
  • Dostęp do wszystkich bieżących artykułów - newsów, analiz, raportów, komentarzy, wywiadów
  • Dostęp do całego archiwum artykułów na portalu wiadomoscihandlowe.pl - ponad 50 tys. materiałów dziennikarskich

W ramach Prenumeraty WH Plus także:

  • 6 wydań magazynu Wiadomości Handlowe w wersji drukowanej i e-wydania
  • Raport:Lista 60 regionalnych i lokalnych spożywczych sieci handlowych – trendy, prognozy wyzwania dla małych sieci
  • Tygodniowy przegląd kluczowych informacji i analiz. W każdy piątek w twojej skrzynce e-mail.
  • Gwarantowane miejsce na webinarach organizowanych przez Wiadomości Handlowe
  • Rabat 30% na wybrane raporty WH MARKET

23. grudzień 2024 20:38