Kompleksowa wymiana oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego na ledowe wraz z pełnym systemem sterowania zakończona została już w kwietniu. System obejmuje czujniki ruchu, czujniki światła dziennego, harmonogramy sterowania światłem w zależności od daty oraz godziny, sceny oświetleniowe dostosowane do poszczególnych stref obiektu oraz panel kontrolny.
Polomarket redukuje emisje CO2
W podobnym czasie w Giebni i Kłobucku Polomarket zaczął realizację inwestycji polegającej na budowie instalacji fotowoltaicznych o docelowej mocy 700 kWp. Dzięki energii ze słońca, łącznie zużycie energii w każdym obiekcie ma spaść o ok. 20 proc., co z kolei pozwoli zredukować emisję CO2 łącznie o 750 ton rocznie.
Polomarket podaje, że oświetlenie ledowe wraz z wybranym systemem sterowania przełożą się na dodatkowe ograniczenie zużycia energii w systemach oświetlenia o 30 proc. Tym samym obie inwestycje polskiej sieci supermarketów mają pomóc w ograniczeniu śladu węglowego centrów dystrybucyjnych operatora.
- Zmiany klimatu widoczne zwłaszcza w ostatnich latach potwierdzają, jak ważna jest konieczność konsekwentnego ograniczania emisji szkodliwych substancji do atmosfery – uważa Anita Tołysz, członek zarządu, dyrektor rewizji i compliance w Polomarkecie. - Zarówno energooszczędne oświetlenie, jak i panele fotowoltaiczne, istotnie zmniejszą zapotrzebowanie energetyczne naszych centrów dystrybucyjnych – dodaje Tołysz.
Zielone inwestycje także w sklepach Polomarketu
Polomarket kontynuuje również inwestycje w OZE w swoich supermarketach. Na koniec marca już więcej niż połowa sklepów polskiej sieci była wyposażona w panele fotowoltaiczne.
Sieć podaje, że instalacje na sklepach zaspokajają średnio 30 proc. rocznego zapotrzebowania obiektu na energię, a obecnie wytwarzają one łącznie już 7,6 GWh energii rocznie, co pozwala na redukcję emisji CO2 rzędu ok. 2 tys. ton.