21.06.2024 / 14:47
StoryEditor

Idealne uzupełnienie dla fotowoltaiki w rolnictwie i biznesie – energia z wiatraków!

Idealne uzupełnienie dla fotowoltaiki w rolnictwie i biznesie – energia z wiatraków!
Wedle prognoz Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) energetyka wiatrowa będzie rozwijała się w nadchodzącej dekadzie wyjątkowo dynamicznie, aby zapewnić Polsce pewne i stabilne zyski oraz bezpieczeństwo energetyczne. Jednocześnie Komisja Europejska nie pozostawia złudzeń: zdynamizowanie rozwoju energetyki wiatrowej ma wzmocnić pozycję UE na rynku konkurencyjnym (zwłaszcza w starciach z Chinami) i pozwolić realizować cele klimatyczne, jak i energetyczne. Przyjrzyjmy się bliżej perspektywom rozwoju energetyki wiatrowej.

W czym tkwi siła energii z wiatraków?

Przyzwyczailiśmy się do kojarzenia OZE (odnawialne źródła energii) głównie z fotowoltaiką. To z pewnością efekt marketingu, ale i dostępności paneli produkujących prąd z energii słonecznej nie tylko dla biznesu i rolnictwa, ale też klientów indywidualnych. Mikroinstalacje wiatrowe wciąż są znacznie mniej popularne niż mikroinstalacje PV (stosunek: 57 wobec niemal 1,3 mln).

W tym tzw. boomie na fotowoltaikę energetyka wiatrowa pozostawała długo w cieniu, lecz nie znaczy to, że się nie rozwijała. Wręcz przeciwnie – każdego roku jej znaczenie rosło, dzięki czemu obecnie może zaoferować szereg korzyści ekonomicznych i ekologicznych. O jakich korzyściach mówimy?

  • Czysty i tańszy prąd dla rolników i biznesu,
  • Redukcja emisji gazów cieplarnianych i innych zanieczyszczeń do atmosfery,
  • Niezależność od importowanych surowców energetycznych,
  •  Budowa przewagi konkurencyjnej rodzimej gospodarki i samym przedsiębiorstw,
  • Zwiększenie zatrudnienia (przy wykorzystaniu pełnego potencjału pracę może znaleźć w obszarze energetyki wiatrowej ok. 66 tys. osób),
  • Zwiększenie dochodów budżetowych gmin, a tym samym rozwój ekonomiczny regionów (ze względu na wyższe dochody z podatków od nieruchomości z tytułu gruntu zajmowanego przez elektrownie), co jest szczególnie istotne dla regionów, które mogą skorzystać na dodatkowym wsparciu finansowym. Zwiększenie dochodu rolników z tytułu dzierżawy gruntów pod elektrownie wiatrowe.

Energetyka wiatrowa to drugie, zaraz po energii słonecznej, najpopularniejsze OZE na świecie. Polska dopiero rozwija ten potencjał, choć trzeba przyznać, że robi to dynamicznie. Dzięki temu więcej sektorów polskiej gospodarki, w tym rolnictwo, będzie mogło korzystać z taniej i ekologicznej energii.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzedawcy energii elektrycznej?

 Wybierając dostawcę energii zarówno rolnicy jak i przedsiębiorcy powinni kierować się kilkoma kluczowymi kryteriami, które zapewnią ekologiczną i ekonomiczną korzyść.

  1. Przede wszystkim warto postawić na energię produkowaną przez polską firmę, dzięki czemu mamy pewność, że nie tylko wspieramy lokalną gospodarkę, ale wybór nasz gwarantuje także stabilność dostaw.
  2. Dla ciągłości i bezpieczeństwa dostaw kluczowe są stabilność dostawcy na rynku energetycznym oraz jego odporność na zmienne warunki geopolityczne i wahania rynkowe. Bezpośredni zakup energii od producenta (bez pośredników), może dodatkowo obniżyć koszty.
  3. Ważny obecnie trend na rynku energii, który gwarantuje stabilność i przewidywalność kosztów produkcji to umowy zawierane na kilka lat do przodu. Warto pomyśleć o takich kontraktach, bo - paradoksalnie - za chwilę może nie być dostępu do zielonej energii pożądanej coraz bardziej przez biznes lub będzie ona znacznie droższa. Rozwijająca się polska gospodarka oraz regulacje UE powodują, że cały czas zwiększa się na nią zapotrzebowanie,
  4. Niezwykle ważne są również gwarancje pochodzenia energii, która potwierdzają, że źródłem energii są odnawialne źródła. Istotnym aspektem jest również zerowy ślad węglowy, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko.
  5. Nawet jeśli standardy ESG jeszcze nie obowiązują w Twoim gospodarstwie, warto je uwzględnić, ponieważ duzi odbiorcy coraz częściej wymagają raportowania od swoich dostawców właśnie w tym zakresie.

Zwrócenie uwagi na te elementy pomoże w wyborze niezawodnego, ekologicznego i opłacalnego źródła energii.

Artykuł powstał pod patronatem Polenergia Sprzedaż, wchodzącej w skład Grupy Polenergia. Polenergia Sprzedaż jest partnerem strategicznym, który wyróżnia się na polskim rynku energetycznym jako część silnej grupy kapitałowej. Firma jest liderem w dziedzinie energetyki morskiej i lądowej w Polsce, notowana na giełdzie i plasująca się w pierwszej setce największych przedsiębiorstw w kraju. Oferując produkty zgodne z ESG, Polenergia Sprzedaż spełnia kluczowe wymagania rolników i przedsiębiorców. Firma zapewnia stabilność, bezpieczeństwo oraz niezawodność dostaw energii, dostarczając zieloną energię bezpośrednio ze swoich odnawialnych źródeł, co wspiera zrównoważony rozwój i niezależność energetyczną. 

 

22. listopad 2024 01:30