Przejęcie, które obejmie dwa portfele produktowe, stanowi ważny krok w ekspansji firmy w obu krajach. GreenYellow tym samym staje się wiodącym graczem w dziedzinie fotowoltaicznej energii słonecznej dla firm z sektora dystrybucji przemysłowej i komercyjnej, zarówno w Polsce, jak i w Portugalii.
Wspólne projekty z siecią Biedronka
Jednym z przedmiotów transakcji są zdecentralizowane projekty solarne o łącznej mocy blisko 120 MWp w sektorach dystrybucji przemysłowej i komercyjnej. Część z nich już działa, natomiast pozostałe są gotowe do budowy.
Zawiera się w tym portfolio projektów, których moc szacowana jest na 100 MWp, a które realizowane są w Polsce wspólnie z siecią sklepów Biedronka (Jeronimo Martins).
Dzięki tej operacji, która obejmuje również wymianę akcji, GEM i GreenYellow Portugal staną się jednym podmiotem (GreenYellow Portugal) z siedzibą w Lizbonie, kontrolowanym przez GreenYellow.
W tej formie będą rozwijać flagową ofertę grupy: wytwarzanie energii słonecznej w modelu zdecentralizowanym ze szczególnym naciskiem na jej autokonsumpcję oraz EaaS (Energy-as-a-Service), które będą przyspieszać dekarbonizację przedsiębiorstw.
Co planuje GreenYellow?
Miguel Almeida Henriques, Miguel Magalhães i Bernardo Matos będą współprowadzić GreenYellow Portugal, kontynuując dotychczasowe działania GEM. Ich celem jest ukończenie w ciągu najbliższych trzech lat prac nad zdecentralizowanymi projektami solarnymi o mocy ponad 100 MWp.
Wraz z GreenYellow Polska będą również wspierać rozwój i obsługę obecnych i nadchodzących projektów w Polsce. Transakcja ta umożliwi GreenYellow wzmocnienie swojej pozycji jako głównego gracza w dziedzinie autokonsumpcji energii słonecznej w Europie. Aby przyspieszyć transformację energetyczną swoich klientów, GreenYellow planuje zainwestować blisko 150 milionów euro w Polsce i w Portugalii w ciągu najbliższych trzech lat.