09.12.2022 / 12:39
StoryEditor

Ile naprawdę wiesz o ubezpieczeniu na życie?

Ile naprawdę wiesz o ubezpieczeniu na życie. (Zdjęcie główne)
Regularnie kupujesz polisę na życie w dawno wybranym towarzystwie i uważasz, że znasz wszystkie najważniejsze informacje na temat tego produktu? Czy masz jednak całkowitą pewność, że zawarłeś umowę na korzystnych warunkach? Oferta firm ubezpieczeniowych nieustannie się zmienia. Ponadto agenci nie zawsze udzielają wszystkich informacji i polisach. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj mało popularne fakty na temat polisy na życie.

1. Ubezpieczenie na życie może objąć ochroną do 10 osób

W ofercie towarzystw można znaleźć propozycje indywidualnych polis na życie, które zapewniają ochronę tylko jednej osobie. Jednak dostępne są także rodzinne ubezpieczenia na życie, które mogą zabezpieczyć również członków najbliższej rodziny, czyli małżonka, dzieci, rodziców i teściów oraz dziadków. W niektórych firmach w ramach jednej umowy można zabezpieczyć nawet 10 osób.

2. W ramach polisy na życie można zabezpieczyć się od nieszczęśliwych zdarzeń i oszczędzać lub zarabiać

Osoby, które myślą o swojej emeryturze lub o przyszłości dzieci, mogą wykupić ubezpieczenie mieszane. Pełni ono dwie funkcje:

  •       ochronną – tak jak klasyczna polisa na życie,
  •       oszczędnościową lub inwestycyjną – w zależności od wybranego produktu oferowanego przez towarzystwo.

 

W ramach tego ubezpieczenia płaci się jedną składkę. Jedna jej część jest przeznaczana na pokrycie kosztów objęcia Ciebie ochroną, a druga trafia na indywidualne konto oszczędnościowe lub inwestycyjne. Po upływie czasu określonego w umowie firma wypłaci Ci zgromadzone środki. Można je przeznaczyć na dowolny cel. A zatem, wybierając taką polisę, oszczędzasz na przyszłość i dbasz o swoje bezpieczeństwo finansowe na co dzień! 

3. Ubezpieczenie na życie może trwać do końca życia, ale można do niego przystąpić tylko do pewnego wieku

Niektóre towarzystwa w ramach bezterminowej umowy na ubezpieczenie na życie dopuszczają możliwość objęcia klientów ochroną aż do ich śmierci. Jednak nie oznacza to, że można przystąpić do polisy, kiedy się chce. W większości firm umowę na ubezpieczenie mogą podpisać osoby mieszczące się w przedziale wiekowym od 18 lat do ok. 65. roku życia. Górna granica wieku zależy od wybranego towarzystwa. Dla seniorów dostępna jest specjalna, oddzielna oferta.

4. Wysokość odszkodowania za śmierć członka rodziny zależy od stopnia pokrewieństwa

Zakup ubezpieczenia rodzinnego to dobry sposób na to, żeby zapewnić bezpieczeństwo finansowe swoim najbliższym. Jednak należy pamiętać, że np. odszkodowanie za śmierć teścia czy dziadka będzie znacznie niższe niż rekompensata, która zostanie wypłacona po zgonie małżonki. Dokładną wysokość świadczenia w każdym przypadku znajdziesz w ogólnych warunkach ubezpieczenia, czyli OWU. Warto zapoznać się z tym dokumentem przed zawarciem umowy.

5. Można wykupić więcej niż jedną polisę na życie

Przepisy prawa nie zakazują kupowania więcej niż jednego ubezpieczenia na życie. Oznacza to, że możesz zawrzeć umowę na polisę z każdym towarzystwem, które działa na rynku. Kiedy warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie? Na przykład wtedy, gdy dołączyłeś do ochrony grupowej w pracy, ale ten produkt ma niskie sumy gwarancyjne. Takie ubezpieczenie nie zapewni zbyt wysokiego odszkodowania po nieszczęśliwym zdarzeniu. Odpowiednie wsparcie zagwarantuje wówczas druga, indywidualna polisa.

Należy jednak pamiętać, że zawarcie kilku ubezpieczeń na życie wiąże się z płaceniem kilku składek. Mogą one znacznie obciążać domowy budżet.

Pamiętaj, że każde towarzystwo może oferować ubezpieczenie na życie na innych warunkach. Dlatego przed podpisaniem umowy dokładnie przeczytaj OWU!

22. listopad 2024 14:15