W odpowiedzi na sytuację kryzysową, Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało się zwolnić z opłat w systemie e-toll pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony transportujące pomoc humanitarną na tereny dotknięte powodzią. Zwolnienie to będzie obowiązywać do czasu trwania stanu klęski żywiołowej.
Co zrobić, żeby być zwolnionym z opłat w systemie e-toll?
Aby skorzystać ze zwolnienia przewoźnik musi przygotować wniosek wg formularza zamieszczonego na stronach ministerstwa i Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego, a następnie wysłać go na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
Po weryfikacji wniosku może wyłączyć urządzenie pokładowe i nie będzie podlegał karze administracyjnej za nieuiszczenie opłaty elektronicznej za przejazdy po płatnych odcinkach dróg w Polsce, zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (bo do tego właśnie służy system e-toll).
Powyższa decyzja jest pokłosiem prac zespołu kryzysowego działającego pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska, w których uczestniczy szef resortu infrastruktury Dariusz Klimczak.
Przypomnijmy, że rząd opracował też projekt rozporządzenia obniżającego do 0 proc. stawkę VAT dla darowizn towarów i usług przekazanych w ramach pomocy poszkodowanym wskutek powodzi.