Alkohol jest główną przyczyną raka, której można zapobiegać, a napoje alkoholowe powinny być opatrzone etykietą ostrzegawczą, podobnie jak paczki papierosów, powiedział naczelny chirurg USA.
To efekt coraz liczniejszych badań, które wskazują, że picie alkoholu, nawet w stosunkowo niedużych dawkach, może powodować zachorowanie na różne typy nowotworów. Jak podkreśla New York Times, to zwrot w nastawieniu, bo przez dziesięciolecia uważano, że umiarkowane picie pomaga zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu.
Teraz, jak stwierdził Murthy, okazuje się, że alkohol bezpośrednio przyczynia się do 100 tys. przypadków raka i 20 tys. zgonów z ich powodu każdego roku. Wezwał on do aktualizacji etykiet, tak aby zawierały informację o podwyższonym ryzyku raka piersi, raka okrężnicy i co najmniej pięciu innych nowotworów, które obecnie w badaniach naukowych powiązano ze spożywaniem alkoholu.
– Wiele osób zakłada, że dopóki piją w granicach lub poniżej limitów określonych w aktualnych wytycznych, nie stanowi to żadnego zagrożenia dla ich zdrowia i dobrego samopoczucia – mówi Murthy.
Z jego raportu wynika, że bezwzględne ryzyko raka piersi w ciągu życia kobiety wynosi około 11,3 procent w przypadku kobiet, które piją mniej niż jednego drinka tygodniowo. Wzrasta do 13,1 procent w przypadku jednego drinka dziennie i do 15,3 procent w przypadku dwóch drinków dziennie. W przypadku mężczyzn bezwzględne ryzyko zachorowania na raka spowodowanego alkoholem wzrasta z około 10 procent w przypadku osób spożywających mniej niż jeden drink tygodniowo do 11,4 procent w przypadku osób pijących drinka codziennie. Rośnie do 13 procent w przypadku osób pijących średnio dwa drinki dziennie.
Chociaż do większości zgonów z powodu nowotworów dochodzi po spożyciu alkoholu przekraczającego aktualnie zalecane wytyczne żywieniowe, ryzyko raka piersi, jamy ustnej i gardła może wzrosnąć w przypadku spożycia zaledwie jednego drinka dziennie lub nawet mniej – stwierdził naczelny chirurg USA. Już jeden na sześć przypadków raka piersi można przypisać spożyciu alkoholu. Nowsze badania powiązały również umiarkowane spożycie alkoholu z niektórymi postaciami chorób serca, w tym migotaniem przedsionków i arytmią serca.
Jednym z rozwiązań, które zniechęci amerykanów do picia, miałoby być wprowadzenie etykiet ostrzegawczych. Obecne funkcjonują w tym kraju od 1988 roku. NYT przypomina, że dotąd tylko Korea Południowa posiada etykietę ostrzegającą o raku wątroby, chociaż producenci mogą wybrać alternatywne etykiety, które nie wspominają o raku. W 2026 roku również Irlandia ma wprowadzić etykiety informujące o „bezpośrednim związku między alkoholem a śmiertelnymi nowotworami”.
Komentarze (0)
Zostaw swoje komentarze