19.11.2024 / 13:14
StoryEditor

Emocje w miejscu pracy – jak biuro może wspierać osoby o wysokiej wrażliwości?

Często słyszy się o podziale na intro- i ekstrawertyków, który stał się powszechnym sposobem klasyfikowania osobowości. Jednak rzadziej mówi się o ludziach wysoko wrażliwych, którzy mogą stanowić nawet 30% populacji [1]. Osoby te charakteryzują się głębokim przetwarzaniem bodźców, silną empatią, szczególną wrażliwością na subtelne sygnały społeczne oraz tendencją do szybkiego odczuwania przeciążenia sensorycznego.

W środowisku pracy takie cechy mogą wpływać na komfort psychiczny oraz efektywność zawodową. Rozpoznanie i wsparcie wysoko wrażliwych pracowników staje się wyrazem troski o dobrostan zespołu, ale również strategią na poprawę wyników. W artykule przyjrzymy się konkretnym strategiom i rozwiązaniom, które mogą pomóc w kreowaniu bardziej inkluzywnego środowiska pracy dla osób HSP.

Kim są osoby wysoko wrażliwe?

Wysoka wrażliwość to cecha uwarunkowana genetycznie, dlatego nie można się jej pozbyć czy wyuczyć. Warto także zaznaczyć, że nie jest to zaburzenie psychiczne ani nieprawidłowość. Tym, co odróżnia osoby wysoko wrażliwe (HSP – Highly Sensitive Person) od innych, jest przede wszystkim silniejsze przetwarzanie sensoryczne. Reakcja ich układu nerwowego na różne bodźce jest znacznie mocniejsza. Osoby wysoko wrażliwe przyjmują więcej informacji, nad którymi się zastanawiają i które przetwarzają, a przez to są wyjątkowo podatne na przytłoczenie oraz mają tendencję do odczuwania większego stresu niż ich współpracownicy. Szacuje się, że nawet 30% populacji to ludzie o wysokiej wrażliwości [2]. To osoby sumienne, empatyczne, kreatywne i oddane, co czyni z nich idealnych pracowników, o których warto zadbać w firmie.

Jak pracują osoby wysoko wrażliwe i co wnoszą do firmy?

Osoby wysoko wrażliwe pracują w sposób niezwykle uważny i empatyczny – stanowi to odzwierciedlenie ich głębokiej percepcji otoczenia i emocji innych. Dzięki wrażliwości na subtelne sygnały, takie jak nastroje czy niedopowiedzenia, potrafią dostrzegać potrzeby innych. Jednocześnie, jako perfekcjoniści, dążą do osiągnięcia ideału we wszystkim, co robią, dlatego do wykonywania swojej pracy na najwyższym poziomie potrzebują odpowiednich warunków. Ich wrażliwość sprawia, że źle znoszą pracę pod presją czasu i preferują jasną, bezpośrednią komunikację. Unikają stresujących niedopowiedzeń i niejasnych sytuacji. W pracy zespołowej nie włączają się w rywalizację, a zamiast tego dążą do współdziałania. Osoby wysoko wrażliwe, przez swój naturalny talent do analizy i przewidywania, sprawdzają się w roli analityków i planistów. Ich zdolność do głębokiej refleksji i ostrożności przekłada się na skuteczność i innowacyjność w podejmowaniu decyzji.

image
FOTO: fot. Materiał Partnera

Jak praca w biurze na planie otwartym wpływa na osoby wysokowrażliwe?

Praca w biurze typu open space może stanowić wyzwanie dla osób wysoko wrażliwych (highly sensitive person). Dla tego rodzaju przestrzeni charakterystyczne są ciągłe bodźce sensoryczne, takie jak hałas, ruch i brak wyraźnych granic osobistych. U pracowników wysokowrażliwych powoduje to zwiększony poziom niepokoju i stresu. Osoby HSP często potrzebują więcej czasu na przetwarzanie informacji, a w hałaśliwym i niespokojnym otoczeniu jest to znacznie utrudnione. W efekcie, pomimo ciężkiej pracy i wysiłku, mogą być błędnie postrzegane jako mniej efektywne. Dla zapewnienia komfortu psychicznego i efektywności zawodowej osób wysokowrażliwych optymalnym rozwiązaniem jest stworzenie warunków pozwalających na pracę w spokojniejszym środowisku. Można to osiągnąć np. poprzez umożliwienie im wykonywania pewnych zadań w kabinach akustycznych Hushoffice. Takie odizolowane od hałasu i innych bodźców środowiskowych pozwala pracownikom o wyższej wrażliwości na skupienie się na pracy bez presji i poczucia, że zostaną źle ocenieni.  

Więcej na temat możliwości wyciszenia w budkach biurowych znajdziesz w artykule: Jak akustyczne kabiny biurowe pomagają zachować spokój?

image
FOTO: fot. Materiał Partnera

Czego osoby wysoko wrażliwe potrzebują w biurze, aby wykorzystać swoje mocne strony?

Różnorodność w miejscu pracy to więcej niż tylko odpowiedź na globalne trendy. To również strategiczna inwestycja, która wspiera innowacyjność i zwiększa efektywność firmy. Inkluzywność w miejscu pracy to gotowość do wspierania unikalnych cech, które wyróżniają pracowników. Istotne jest stworzenie warunków, które minimalizują bodźce zewnętrzne i pozwalają na skoncentrowaną pracę bez zakłóceń. Jednoosobowe kabiny akustyczne hushFree.S, dzięki klasie akustycznej A wg normy ISO 23351-1:2020, odgrywają istotną rolę w tworzeniu „bezpiecznych przystani” w zgiełku korporacyjnych przestrzeni. Pozwalają osobom HSP na chwilę odłączyć się od ciągłych interakcji i bodźców, a jednocześnie umożliwiają im wykonywanie zadań na swój własny sposób. Dzięki regulowanym oświetleniu i wentylacji oraz panelom akustycznym wewnątrz, stają się miejscem, w którym możliwe jest zachowanie równowagi emocjonalnej. Odpowiednio dostosowane biuro może przekształcić potencjał osób HSP w realne osiągnięcia, czyniąc ich nieocenionymi członkami zespołu.

[1] [2] https://www.forbes.com/health/mind/highly-sensitive-person-hsp/

               

26. grudzień 2024 12:42