W rozporządzeniu ujęto, że w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie następujących ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.
Gdzie i kiedy obowiązuje stan klęski żywiołowej?
W poniedziałek, 16 września premier Donald Tusk podpisał rozporządzenie obowiązujące przez następnych 30 dni od momentu ogłoszenia. Stan klęski żywiołowej obejmuje:
- w województwie dolnośląskim – powiaty kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lwówecki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenią Górę;
- w województwie opolskim – powiaty głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim;
- w województwie śląskim – powiaty bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
Premier Donald Tusk zadeklarował, że służby będą starały się korzystać powściągliwie z narzędzi jakie daje stan nadzwyczajny. Nakaz ewakuacji ma być zarządzany tylko wtedy, gdy jest zagrożone życie ludzkie.
[AKTUALIZACJA] We wtorek, 17 września br. premier Donald Tusk poinformował, że po uwzględnieniu wniosków wojewodów, opinii straży pożarnej i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zdecydował się rozszerzyć zakres terytorialny stanu klęski żywiołowej o
- w województwie dolnośląskim: powiaty lubański, dzierżoniowski, świdnicki;
- w województwie opolskim: powiaty krapkowicki, brzeski i kędzierzyńsko-kozielski.
Rozporządzenie zostanie zmienione 17 września br.
Doraźna pomoc dla powodzian
Minister Finansów zarezerwował na potrzeby miejsc i osób dotkniętych powodzią 1 mld zł. W ramach uproszczonej procedury, każdy dotknięty powodzią, a także w związku z innymi klęskami, będzie mógł zgłosić się do władz gminy o 8 tys. z tytułu pomocy społecznej i 2 tys. zł zasiłku powodziowego.
Premier Donald Tusk, razem z premierami państw objętych powodzią, będzie ubiegał się o sfinansowanie szkód związanych powodzią od Unii Europejskiej. Politycy chcą skorzystać ze środków przeznaczanych na pomoc celową związaną z klęskami żywiołowymi.
– Wyciągniemy co się da z Unii Europejskiej jeśli chodzi o środki finansowe. Mamy – jak sądzę – dobre narzędzia perswazji i bardzo mocne argumenty – powiedział Donald Tusk.