"Projektodawca jako główną przesłankę nowelizacji obecnie obowiązujących przepisów podaje rzekomy podział społeczny na zwolenników oraz przeciwników ograniczenia handlu w niedziele, święta oraz niektóre inne dni. Zwracamy uwagę, że przywoływanie w uzasadnieniu danych ze źródeł medialnych, informacji niepopartych badaniami opiniotwórczych ośrodków badawczych lub naukowych oraz odwoływanie się do danych ekonomicznych i statystycznych bez podania ich wiarygodnego źródła stanowi naruszenie podstawowych zasad praktyki legislacyjnej" – czytamy w opinii Solidarności do poselskiego projektu Ustawy o zmianie Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni oraz Ustawy - Kodeks pracy.
Wynagrodzenia w podwójnej wysokości?
Związkowcy zwracają uwagę, że obecnie obowiązujące przepisy Kodeksu pracy nie posługują się pojęciem "wynagrodzenia w podwójnej wysokości", o którym mowa w projekcie.
"Projektodawca stosuje pojęcie nieznane w systemie prawa pracy i jednocześnie nie definiuje go oraz nie tworzy odniesienia deregulującego w Ustawie - Kodeks pracy w tym zakresie. Oznacza to, że przepis w takiej postaci będzie musiał podlegać wykładni bez możliwości odniesienia się do przepisów znanych i stosowanych w systemie prawa pracy" – napisano w opinii do projektu.
"Proponowany zapis jest zatem błędny i powoduje ryzyko stosowania różnych interpretacji, w szczególności, że Projektodawca nie wziął pod uwagę, że wynagrodzenie za pracę może przysługiwać w stawce godzinowej lub ryczałtowej (miesięcznej)" – dodano.
Regulacje niezgodne z polską konstytucją
Według NSZZ Solidarność, propozycja regulacji, o której mowa powyżej ma również charakter niekonstytucyjny.
"Projekt wprowadza podwójne wynagrodzenie za pracę w niedziele wyłączając jednocześnie stosowanie zasady wskazanej w przepisach Ustawy - Kodeks pracy, zgodnie z którą za pracę w niedziele pracownik otrzymuje normalne wynagrodzenie wraz z dodatkiem za pracę w przypadku braku możliwości udzielenia dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego" – wskazują związkowcy w opinii do projektu.
"Oznacza to, że zgodnie z przedstawionym projektem pracownicy otrzymają dodatkowe prawo (do podwójnego wynagrodzenia), ale jednocześnie zostanie im odebrane prawo do dodatku do wynagrodzenia wskazanego wprost i na warunkach określonych w przepisach Ustawy - Kodeks pracy. Proponowany przepis ma zatem charakter dyskryminacyjny, również w świetle postanowień Konstytucji" – podkreślają.