25.10.2022 / 09:55
StoryEditor

Jak poprawnie zatrudnić obywatela Ukrainy?

Zdjęcie Główne (praca.pl)
Polski rynek pracy wzbogacił się o spore grono pracowników z Ukrainy. Coraz więcej pracodawców podejmuje także decyzję o zatrudnieniu cudzoziemców. Sama chęć oferowania pracy jednak nie wystarczy, bowiem na pracodawcy spoczywa obowiązek przeprowadzenia procesu legalizującego prawo takiej osoby do pracy w Polsce. Jak poprawnie zatrudnić obywatela Ukrainy i na czym polega ogólny dostęp do rynku pracy dla osób z ukraińskim obywatelstwem?

Ukraińcy pracujący w Polsce – zasady

   

Obywatele Ukrainy w wyniku Ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa mogą legalnie podejmować pracę uproszczonych warunkach. Po pierwsze, wjazd obywateli Ukrainy do Polski od dnia 24 lutego 2022 roku uprawnia do legalnego pobytu w okresie 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 roku (wystarczy pieczątka Straży Granicznej). Po drugie, Ukraińcy, którzy przebywają w Polsce legalnie, mogą podjąć tu zatrudnienie bez obowiązku uzyskania pozwolenia na pracę. Szczególne zasady otwarcia rynku na obywateli Ukrainy dotyczą nie tylko osób, które przekroczyły granicę Polski po 24 lutego 2022 roku, ale wszystkich Ukraińców przebywających na terytorium naszego kraju legalnie. Należy także mieć na uwadze, że jeśli obywatel Ukrainy wyjedzie z Polski na okres dłuższy niż jeden miesiąc, wówczas uprawnienie to traci ważność.

Zatrudnienie Ukraińca – procedura oświadczeniowa

Jednym z najprostszych sposobów na zatrudnienie obywatela Ukrainy jest tak zwane oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, które pracodawca powinien złożyć w powiatowym urzędzie pracy. Procedura ta przewidziana jest dla obywateli 6 państw: Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji oraz Ukrainy.

Dzięki procedurze oświadczeniowej Ukraińcy mogą podjąć legalne zatrudnienie na okres aż 24 miesięcy. Po upływie tego czasu można wnioskować o kolejne 2 lata. Procedura oświadczeniowa uniemożliwia zatrudnienie obywatela z Ukrainy do prac sezonowych.

Zatrudnienie obywatela Ukrainy – obowiązki pracodawcy

Przedsiębiorca powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi zobowiązany jest w ciągu 14 dni od rozpoczęcia stosunku pracy do powiadomienia o tym fakcie powiatowego urzędu pracy. Powiadomienie to należy zgłosić na pomocą systemu praca.gov.pl.

Oświadczenie wpisane przez PUP do ewidencji oświadczeń uprawnia obywatela Ukrainy do wykonywania pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, jeżeli praca wykonywana jest na warunkach, które określone zostały w dokumencie. W przypadku zmiany warunków postanowienia (np. zmiany stanowiska czy czasu pracy) konieczne jest złożenie nowego zawiadomienia do urzędu.

Przedsiębiorca powinien pamiętać, że warunkiem legalnego zatrudnienia jest także spisanie umowy o pracę z cudzoziemcem. Ostatnim obowiązkiem pracodawcy będzie zgłoszenie pracownika do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego.

Praca dla Ukraińca – gdzie szukać kandydatów do pracy?

Od lutego 2022 r. najwięcej osób z Ukrainy przybyło na obszarze metropolitalnym Warszawy. Na drugim miejscu znalazły się Katowice, dalej Wrocław i Gdańsk. Nie jest też tajemnicą, że to właśnie w największych metropoliach obywatele Ukrainy mają największe szanse na zatrudnienie.

Oferty pracy skierowane do obywateli Ukrainy zamieszczane są m.in. na portalu praca.pl. Znajdziemy tam nie tylko ogłoszenia typu praca – Warszawa, ale również oferty zatrudnienia z całej Polski.

22. grudzień 2024 09:57