Debatę nad projektem poselskiej ustawy o handlu w niedziele rozpoczął Ryszard Petru z Polski 2050. W projekcie niejako firmowanym przez niego, posłowie zaproponowali m.in. wprowadzenie dwóch niedziel w tygodniu i wyższą stawkę godzinową za pracę w niedziele.
Skrajne zdania w sprawie handlu w niedziele
Ryszard Petru rozpoczął swoje wystąpienie przedstawieniem argumentów za tym, jakich szkód dokonała obecnie obowiązująca ustawa, a zakończył propozycjami dialogi i konsultacji społecznych. Proponuje m.in. rozważenie, czy o zakazie handlu mogłyby decydować lokalne władze.
Stanowisko klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość przedstawił poseł Jan Osiński. Zadał on pytanie, w czyim interesie są proponowane zmiany. Przypomniał, że obecnie obowiązuje ograniczenie handlu w niedziele, a nie zakaz, jak wskazywał Petru. Według klubu PiS, projekt ustawy Polski 2050 jest zły i narusza porządek funkcjonujący od ponad 6 lat. Klub PiS wniósł o odrzucenie poselskiego projektu ustawy.
Izabela Mrzygłocka wypowiedziała się w imieniu klubu Koalicja Obywatelska. Zwróciła uwagę, że w poselskim projekcie zostały ujęte podobne rozwiązania do tych proponowanych przez PO kilka lat temu. Wspomniała, że obecny kształt przepisów nie spełnił oczekiwań twórców ustawy. Ograniczenie handlu miało wesprzeć małe sklepy, a są one likwidowane na szeroką skalę. Pomimo obowiązywania zakazu przez kilka lat, polskie społeczeństwo jest nadal podzielone, dlatego KO uważa że poselski projekt zawiera propozycje, nad którymi warto się pochylić. Klub jest za dalszymi pracami i dyskusją nad projektem Polski 2050.
Polska 2050 za przedłużeniem vacatio legis
Elżbieta Burkiewicz z klubu Polska 2050 przytoczyła argumenty wcześniej wymieniane przez Ryszarda Petru. Zaznaczyła, że jej klub nie chce, aby trwała fikcja zakazu handlu. Zawnioskowała o skierowanie projektu do dalszych prac, a także aby podczas tych prac przedłużyć vacatio legis do 3 miesięcy, aby sieci handlowe mogły dostosować się do nowych regulacji.
Stanowisko klubu Polskie Stronnictwo Ludowe – Trzecia Droga przedstawiła Magdalena Sroka. Branża handlowa, jej zdaniem, i tak znalazła furtki, aby działać w niedziele. Klub PSL – Trzecia Droga jest za tym, aby skierować projekt do dalszych prac.
Arkadiusz Sikora przedstawił stanowisko klubu Lewicy. Argumentował, że dla pracowników sklepów wielkopowierzchniowych wolna niedziela to luksus i Sejm powinien zająć się zakazem handlu we wszystkie niedziele. Według Lewicy wprowadzenie pracujących niedziel pogłębi problem z pracownikami w handlu. Lewica jest za odrzuceniem projektu poselskiego w pierwszym czytaniu.
Wipler o Żabce i Grupie Eurocash
Przemysław Wipler z Konfederacji mówił, że dzięki przepisom ograniczającym handel w niedzielę urosły dwie wielkie sieci handlowe: Żabka zarządzana przez fundusz CVC i sieci Grupy Eurocash. Według Wiplera, przejęcie rynku przez dwa wielkie podmioty jest efektem lobbingu. Zakaz handlu przyczynił się jego zdaniem również do robotyzacji handlu i popularności zakupów przez aplikację. Klub Konfederacji jest za dalszą pracą nad poselskim projektem.
Jarosław Sachajko z koła Kukiz15 zaznaczył, że ustawa z 2018 roku weszła, aby spowolnić upadek małych sklepów. Obszernie odniósł się do argumentów Ryszarda Petru i podziękował Lewicy i klubowi PiS za złożenie wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.