Lista niedziel handlowych w 2025 roku:
- niedziela handlowa 26 stycznia 2025
- niedziela handlowa 13 kwietnia 2025
- niedziela handlowa 27 kwietnia 2025
- niedziela handlowa 29 czerwca 2025
- niedziela handlowa 31 sierpnia 2025
- niedziela handlowa 7 grudnia 2025*
- niedziela handlowa 14 grudnia 2025
- niedziela handlowa 21 grudnia 2025
*Począwszy od 2025 r. w grudniu będą nie dwie, lecz trzy niedziele handlowe. To efekt uchwalonej przez Sejm, a następnie podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy o... wolnej Wigilii. Nowe przepisy nie tylko uczyniły 24 grudnia (Wigilię) dniem wolnym od pracy, ale także dodały kolejną niedzielę handlową w grudniu, w ramach "rekompensaty".
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, zakaz handlu nie obowiązuje: w niedzielę bezpośrednio przed Wielkanocą, w trzy niedziele przed Bożym Narodzeniem, ani w ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.
W powyższe niedziele handel będą mogły prowadzić wszystkie sklepy (bez wyjątku), w tym zarówno spożywcze, takie jak Biedronka, Lidl, Kaufland, Carrefour czy Auchan, jak i sklepy z odzieżą, obuwiem, meblami, elektromarkety, markety DIY oraz wszystkie inne punkty sprzedażowe. Ponadto otwarte będą galerie handlowe. Oczywiście działać będą mogły także sklepy, które i tak są otwierane w niedziele "niehandlowe" - np. placówki sieci Żabka.
Co z pozostałymi niedzielami w 2025 r.?
W pozostałe niedziele 2025 r. obowiązywać będą ograniczenia w handlu. W niedziele objęte ograniczeniami, handel i wykonywanie czynności z handlem co do zasady są zakazane. Obowiązuje jednak długa lista ponad 30 wyjątków, z których chętnie korzystają przedsiębiorcy.
We wszystkie niedziele - handlowe i niehandlowe - działać bez przeszkód będą mogły m.in. sklepy, w których przedsiębiorcy sami staną za ladą lub skorzystają z pomocy członków najbliższej rodziny (a więc spora część sklepów niezależnych lub franczyzowych), sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, apteki i punkty apteczne, sklepy z pamiątkami lub dewocjonaliami, a także saloniki prasowe i kioski.
Oprócz tego handel we wszystkie niedziele w roku będą mogły prowadzić sklepy znajdujące się w strefach wolnocłowych, na dworcach kolejowych i autobusowych, oraz placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami tytoniowymi. Handel będzie można prowadzić także w piekarniach, cukierniach i lodziarniach, w zakładach pogrzebowych, jak również w takich sklepach, w których przeważającą działalnością jest działalność gastronomiczna.