– Skończyliśmy analizy i będę chciała przedstawić także do zespołu programowania prac rządu ustawę, która ograniczy nocną sprzedaż alkoholu na stacjach benzynowych. Nie sądzę, żebyśmy zdążyli z tym do wakacji […] po wakacjach projekt na stół, jeśli zostanie zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów. Ja bardzo bym chciała, żeby on wszedł w życie. Nie widzę powodu, żeby ludzie w nocy kupowali alkohol na stacji benzynowej – powiedziała Izabela Leszczyna w rozmowie z Polsat News.
Marginalna sprzedaż alkoholu na stacjach paliw
Przypomnijmy, że rola stacji paliw w obrocie alkoholem – w porównaniu z innymi kanałami sprzedaży – jest marginalna. Z danych za okres maj 2023 - kwiecień 2024 przytoczonych przez Annę Wagner, client business partnera w NielsenIQ wynika, że pod względem wielkości odpowiadają one jedynie za 2,1 proc. sprzedaży. Wartościowo jest to nieco więcej, bo 2,7 proc.
Ekspertka przestrzega jednak, że konsekwencji wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw, który stał się realny po zapowiedziach minister zdrowia Izabeli Leszczyny, z punktu widzenia rynku nie należy bagatelizować.
– Biorąc pod uwagę relatywnie niewielką wagę stacji benzynowych w sprzedaży alkoholu, wydawać by się mogło, że to będzie stosunkowo "niewielka strata” dla branży. Jednak po latach przeciwności, związanych z odcięciem dostępu do kanału HoReCa podczas pandemii czy zaciskaniem pasa przez konsumentów w czasach dwucyfrowej inflacji, ograniczenie sprzedaży alkoholu na stacjach to kolejna przeszkoda w dążeniu do odzyskania wolumenów sprzed czterech lat – argumentuje nasza rozmówczyni.
Polacy raczej za zakazem
62 proc. kobiet i 49 proc. mężczyzn popiera pomysł zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych - wynika z badania przeprowadzonego pod koniec maja na panelu Ariadna.
Jedno z pytań dotyczyło tego, czy respondent kiedykolwiek kupił alkohol na stacji paliw. Z odpowiedzi wynika, że przynajmniej raz taką decyzję zakupową podjęła co trzecia kobieta i co drugi mężczyzna. Okazuje się również, że osoby, które kupują napoje alkoholowe na stacji, robią to sporadycznie. 77 proc. badanych zadeklarowało, że kupuje w sklepach przystacyjnych alkohol rzadziej niż raz na trzy miesiące.