19.12.2023 / 15:03
StoryEditor

Kradzież sklepowa – plaga kalkulowanego ryzyka

Powszechnym zjawiskiem, związanym z prowadzeniem sprzedaży detalicznej lub hurtowej są kradzieże. Zarówno te małe, tzw. „sklepowe”, jak i większych rozmiarów, stanowią czyn, który w zależności od wartości skradzionych rzeczy może być wykroczeniem lub przestępstwem - jest to czyn przepołowiony, którego kwalifikacja prawna zależy od progu kwotowego skradzionego mienia.

Przestępca z kalkulatorem – od jakiej kwoty mamy do czynienia z  kradzieżą?

Świadcząc pomoc prawną na rzecz sprzedawców odnotowujemy pozytywny trend, zgodnie z  którym organy ścigania próbują kwalifikować niektóre zdarzenia jako kradzież szczególnie zuchwałą – stwierdza adw. Arkadiusz Szymański, specjalista od spraw karnych, wspólnik w kancelarii Zemła Szymański Adwokaci sp. j. (https://zemla-szymanski.pl/).

Kwota przepołowienia wskazywana jest każdorazowo w kodeksie wykroczeń, a modyfikowana ustawą zmieniającą przepis art. 119 § 1 Kodeksu wykroczeń. Jeśli sprawca w trakcie kradzieży sklepowej ukradnie przedmiot, którego wartość przekroczy 800 złotych popełnia przestępstwo kradzieży z art. 278 § 1 Kodeksu karnego.

Zasadniczą różnicą pomiędzy tymi dwoma czynami jest zagrożenie ustawowe karą za poszczególne z nich. Sprawcy kalkulują podjęte działania, celem uniknięcia surowszej odpowiedzialności karnej – za wykroczenie zazwyczaj jest to grzywna, a  w  przypadku kradzieży częstokroć kara pozbawienia wolności. Przestępcy posuwają się do coraz śmielszych zachowań, które polegają w dużej mierze na  kalkulacji wartości towaru, który zostanie skradziony ze sklepu – w tym celu przed dokonanym czynem chodzą po sklepie oraz robią notatki w telefonach komórkowych. Spisują towary, które chcą ukraść, częstokroć biorą pod uwagę stosowane tego dnia obniżki – szczególnie jeśli chodzi o sklepy RTV i AGD.

Kradzież szczególnie zuchwała – czy może nią być kradzież sklepowa?

Swoistego rodzaju zabawę w ciuciubabkę pomiędzy pokrzywdzonymi, a  sprawcami przestępstw, zmieniła instytucja kradzieży szczególnie zuchwałej. Przestępstwo kradzieży szczególnie zuchwałej zostało określone w przepisie art. 278 § 3a k.k. w  zw. z art. 115 § 9a k.k. zgodnie z którym kradzieżą szczególnie zuchwałą jest kradzież, której sprawca swoim zachowaniem wykazuje postawę lekceważącą lub wyzywającą wobec posiadacza rzeczy ruchomej lub innych osób lub używa przemocy innego rodzaju niż przemoc wobec osoby w celu zawładnięcia tą rzeczą oraz kradzież rzeczy ruchomej znajdującej się bezpośrednio na osobie lub w noszonym przez nią ubraniu albo przenoszonej lub przemieszczanej przez tę osobę w warunkach bezpośredniego kontaktu lub znajdującej się w przedmiotach przenoszonych lub  przemieszczanych w takich warunkach. Sprawca przestępstwa polegającego na  kradzieży szczególnie zuchwałej podlega karze pozbawiania wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Co istotne, należy uznać, że kradzież szczególna nie powinna stanowić, tak jak ma to w przypadku kradzieży, czynu przepołowionego. Zatem bez względu na wartość przedmiotu kradzieży szczególnie zuchwałej, sprawca ponosi odpowiedzialność karną za przestępstwo. Jest tak dlatego, że czynnikiem zaostrzającym odpowiedzialność karną czynu jest sposób działania sprawcy – szczególnie zuchwały.

Należy sobie zadać pytanie, czy jako postawę lekceważącą względem posiadacza rzeczy ruchomej – sklepu, nie należy uznać np. zachowania sprawcy, który w trakcie kradzieży kalkuluje lub też z okoliczności wynika, że kradnie on pod tzw.  kreskę przepołowienia – w ocenie adw. Arkadiusz Szymańskiego, z kancelarii Zemła Szymański Adwokaci sp. j. (www.zemla-szymanski.pl), takie właśnie zachowanie należy określić jako szczególnie zuchwałe. Rozpoznanie sklepu –  wynikające częstokroć z analizy monitoringu z dni poprzednich – sposób poruszania się sprawcy po sklepie, zabór mienia, którego wartość zbliża się do wartości przepołowienia oraz dokonywanie kradzieży według tzw. list przeczy uznani, że czyn taki charakteryzuje się brakiem społecznej szkodliwości czynu, tak jak ma to miejsce w przypadku wykroczeń.

Warto podkreślić, że to inicjatywa pokrzywdzonych na etapie postępowania przygotowawczego pozwala częstokroć na pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności karnej za przestępstwo.

16. listopad 2024 04:24