24.07.2023 / 09:39
StoryEditor

Elektroniczna, automatyczna wymiana dokumentów biznesowych podstawą przyspieszania operacji w handlu. Pagero z rozwiązaniem adresowanym także do branży FMCG

Wywiad Pagero - KSeF (Materiał Własny)
Polska branża FMCG zainwestowała mnóstwo pieniędzy i zasobów, aby stać się bardziej cyfrowa. Zainwestowała w systemy przepływu dokumentów oraz przeszła na elektroniczny sposób wymiany dokumentów zakupowych i faktur. Jednak robi to w sposób popularny w latach 90, czyli poprzez komunikację między dwiema stronami. W dzisiejszych czasach to już nie wystarcza – mówią w rozmowie z portalem www.wiadomoscihandlowe.pl Andrzej Pijanowski, Country Manager, Pagero Poland oraz Jussi Ertiö, Sales Director Eastern Europe. Obejrzyj wywiad wideo z przedstawicielami Pagero.

Spółka rodem ze Szwecji dostarcza usługę, którą sama nazywa „największą na świecie otwartą siecią biznesową”. Chodzi o uproszczenie procesów zakupów i sprzedaży zwłaszcza w kontekście operacji poza samą spółką, poprzez dostęp do globalnej bazy klientów, którzy między sobą mogą w łatwy i szybki sposób wymieniać dokumenty. Firma weszła do Polski w 2021 roku, jej aktywność nabiera rozpędu.

Już wcześniej prowadziliśmy operacje w Polsce poprzez spółkę szwedzką i fińską. Mieliśmy ponad 150 klientów, więc był to naturalny krok w rozwoju Pagero, zwłaszcza że polski rynek rozwija się i dynamicznie rośnie – powiedział Andrzej Pijanowski.  

Rozpoczęliśmy rozwój naszego biznesu od Finlandii i obecnie zmierzamy na południe w kierunku Morza Śródziemnego. Z Finlandii do krajów bałtyckich i teraz do Polski. To był nasz naturalny krok – dodał Jussi Ertiö.

 

KSeF wyzwaniem dla firm

 

Obaj rozmówcy podkreślają, że istotą – pomimo globalnego wymiaru firmy – jest działanie lokalne i bycie blisko danego rynku. W przypadku Pagero jest to możliwe dzięki wielu oddziałom w poszczególnych krajach Europy.

Nie jest tajemnicą, że w przyszłym roku ma wejść w życie obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców Krajowy System e-Faktur. To jeden z powodów, dla którego zdecydowaliśmy się wejść na polski rynek, chociaż zapewne bylibyśmy tutaj tak czy inaczej. Łatwiej jest jednak działać, mając lokalne doświadczenie, pracując w lokalnym języku i pomagać klientom na miejscu – powiedział Pijanowski.

Przedstawiciele Pagero zwrócili też uwagę, że szczególnie w związku z wejściem w życie regulacji dotyczących KSeF ważne stanie się pozyskanie partnera, który zapewni obsługę różnych kontrahentów, w tym zagranicznych, którzy działają w oparciu o różne regulacje związane z przesyłaniem faktur.

Polska nie jest jedynym krajem, który będzie miał regulacje związane z przesyłaniem faktur. Na świecie jest ich obecnie ok. 70. Poprzez platformę Pagero Online możemy dotrzeć do 14 milionów firm na całym świecie i umożliwiamy naszym klientom kupowanie i sprzedawanie, a także zapewniamy im zgodność w zakresie regulacji prawnych – podkreślił szef polskiego oddziału Pagero.

Dodał, że jeżeli w przyszłym roku KSeF wejdzie w życie, będzie to oznaczało konieczność wysyłania każdej faktury do systemu. Będzie trzeba to robić przy użyciu określonego schematu i wykorzystując określony zestaw danych. To, co daje Pagero, to możliwość wyciągnięcia danych z konkretnego systemu ERP, przetransferowanie ich do właściwego formatu i wysłanie. Podobnie jest w przypadku faktur przychodzących od partnerów zza granicy. Ekspert podkreślił również, że zaskakująco wiele firm nie zaczęło jeszcze przygotowań do przystosowania się do nowych regulacji, co w przyszłym roku może stanowić dla nich spory problem.

 

Globalna sieć

 

Pijanowski zwrócił uwagę, że na możliwości platformy Pagero trzeba patrzeć szerzej, jako na narzędzie do pełnej digitalizacji procesu przepływu dokumentów związanych z zamawianiem towaru, sprzedażą i raportowaniem o tym. Zwłaszcza w środowisku międzynarodowym, w przypadku którego przedsiębiorcy muszą zmagać się z różnymi środowiskami pracy na dokumentach.

Eksperci podkreślili też, że choć polska branża FMCG sporo zainwestowała w ostatnich latach w digitalizację, to nie zawsze te inwestycje faktycznie usprawniały procesy sprzedażowe.

Polska branża FMCG zainwestowała mnóstwo pieniędzy i zasobów, aby stać się bardziej cyfrowa. Zainwestowała w systemy przepływu dokumentów oraz przeszła na elektroniczny sposób wymiany dokumentów zakupowych i faktur. Jednak robi to w sposób popularny w latach 90, czyli poprzez komunikację między dwiema stronami. A w dzisiejszych czasach to już nie wystarcza – powiedzieli.

Podkreślali, że takie podejście wymaga łączenia się osobno z każdym partnerem biznesowym, co przekłada się na konieczność utrzymywania wielu różnych połączeń, w wielu różnych standardach. Rozwiązanie Pagero ma pozwolić je ujednolicić i prowadzić ustandaryzowaną komunikację między siecią współpracujących ze sobą firm. Siecią, do której docieramy tylko poprzez jedno połączenie.

Można wykorzystać jedno połączenie z Pagero, a my otworzymy drzwi do sieci milionów firm. To trochę inny sposób myślenia o interakcji z nowymi interesariuszami – powiedział Jussi Ertiö.

https://www.pagero.com/

https://www.pagero.com/compliance/solutions/krajowy-system-e-faktur-ksef

21. grudzień 2024 16:07