E-recepta znana jest nam od kilku dobrych lat. Obecnie praktycznie wszystkie przychodnie wyposażone są w sprzęt komputerowy oraz mają dostęp do Internetu, by móc połączyć się z systemem dedykowanym lekarzom. W ten sposób mogą wystawić receptę na potrzebny lek, a całość jest zapisywana automatycznie. Jak uważają eksperci, kwestią czasu jest, kiedy cała dokumentacja pacjentów zostanie przeniesiona do formatu cyfrowego.
Ułatwienie życia pacjentów, jak i lekarzy, czyli wystawianie e-recepty
Wbrew wielu obawom, e-recepta stanowi ogromne udogodnienie w pracy lekarzy, ale również w życiu pacjentów. Wystawiając e-receptę, można cieszyć się wsparciem wielu systemów, które nieco podpowiadają lekarzom:
- w kwestii leków — pokazują dostępność najczęściej wybieranych leków, leki mają swoje specjalne oznaczenia, podpowiadane są również nazwy leków po wpisaniu kilku pierwszych liter;
- w kwestii pacjentów — pozwalają szybko przejść do kartoteki pacjenta, można bez problemu edytować karty wizyty;
- w kwestii weryfikacji — recepty automatycznie poddawane są weryfikacji.
Specjalne systemy do generowania e-recepty pozwalają na jej wydrukowanie, jeśli pacjent potrzebuje jej w wersji papierowej. W tym samym systemie można również zobaczyć wszystkie wystawione do tej pory recepty, jak i wysłać specjalne dokumenty do anulowania konkretnej z nich.
Wdrożenie rozwiązania, jakim jest e-recepta, pozwala pacjentom na wykupywanie leków w różnych aptekach, bez obaw o utratę refundacji. Recepta elektroniczna może zostać częściowo zrealizowana. Nie trzeba wykupywać wszystkich opakowań leków w jednym czasie. Jeśli chodzi o pacjentów z chorobami przewlekłymi lub z antykoncepcją hormonalną, nie ma konieczności regularnego ponawiania wizyt — wystarczy e-recepta z długim terminem, by co miesiąc wykupić sobie leki.
Co w przypadku awarii systemu?
Systemy komputerowe mają to do siebie, że mogą ulec awarii. Może też najzwyczajniej w świecie nie być prądu i to w godzinach pracy przychodni. Co w takiej sytuacji?
Na szczęście zasady mówią jasno, że istnieją dwie wyjątkowe sytuacje, w których możliwe jest wystawienie recepty papierowej. Chodzi głównie o brak dostępu do systemu oraz w przypadku awarii tegoż systemu. Mogą to być głównie takie sytuacje, jak brak zasilania prądem poradni zdrowotnej, brak zasięgu bądź zawieszenie usługi łącza internetowego ze strony dostawcy, awaria sieci internetowej czy awaria systemu teleinformatycznego poradni.
Redakcja mgr.farm - Od dziś wystawianie e-recept jest obowiązkowe. A co w razie awarii? (https://mgr.farm/aktualnosci/od-dzis-wystawianie-e-recept-jest-obowiazkowe-a-co-w-razie-awarii/)