"Zmiany mają na celu modyfikację regulacji dotyczących dodatkowej opłaty od środków spożywczych poprzez wprowadzenie miarkowania wysokości tej opłaty nakładanej przez organ, aby w ten sposób zapewnić proporcjonalność wysokości opłaty do stopnia przewinienia związanego z niedopełnieniem obowiązków nałożonych ustawą, na co zwracały uwagę również sądy administracyjne" - czytamy w wykazie prace legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
Kara będzie niższa
Projektowana nowelizacja obejmie wprowadzenie określania dodatkowej opłaty od środków spożywczych w odniesieniu do kwoty zaniżenia opłaty, a nie w odniesieniu do całej należnej opłaty.
Ponadto przewiduje się zróżnicowanie procentowe wysokości dodatkowej opłaty. Będzie to do 50 proc. kwoty zaniżenia opłaty - w przypadku, gdy ujawnienie nieprawidłowości zostanie dokonane przez organ właściwy w sprawie opłaty w toku czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej.
Druga wskazana wysokość to do 25 proc. kwoty zaniżenia opłaty. Ma ona obowiązywać w przypadku, gdy ujawnienie nieprawidłowości zostanie dokonane w toku kontroli podatkowej, a podmiot przed wydaniem decyzji przez organ złoży korektę informacji lub informację i wpłaci opłatę w należnej wysokości wraz z odsetkami za zwłokę.
Kolejną zmianą ma być wyłączenie stosowania dodatkowej opłaty w przypadku gdy podmiot złożył korektę informacji z wykazaną opłatą w prawidłowej wysokości lub złożył informację z wykazaną opłatą w prawidłowej wysokości oraz wpłacił opłatę w należnej wysokości wraz z odsetkami za zwłokę przed dniem wszczęcia kontroli podatkowej.
Czym jest dodatkowa opłata?
Przypomnijmy, że aktualnie dodatkowa opłata wynosi 50 proc. kwoty należnej opłaty cukrowej (od środków spożywczych), a nakładana jest przez organ podatkowy na te podmioty, które nie zapłacą opłaty w terminie.
Projektowane zmiany zaszyte będą w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Projekt, za którego opracowanie odpowiada podsekretarz stanu Jarosław Neneman, powstaje w Ministerstwie Finansów. Planowanym terminem przyjęcia projektu przez Radę Ministrów jest drugi kwartał 2024 r.