13.08.2024 / 09:00
StoryEditor

Eko, czyli poligrafia od zaplecza – branża drukarska wobec środowiska

Eko, czyli poligrafia od zaplecza – branża drukarska wobec środowiska

Działania proekologiczne są trendem globalnym. Recykling, wybór produktów wielokrotnego użytku lub tworzonych z materiałów biodegradowalnych stały się codziennością dla znacznej części społeczeństwa. Czy wprowadzenie działań korespondujących z ochroną środowiska jest możliwe w branży poligraficznej?

Nietrudno o przykłady, które tłumaczą powstanie mitu o szkodliwości branży poligraficznej dla środowiska. Weźmy na przykład papier, podstawowy surowiec w każdej drukarni – do jego wyprodukowania wymagana jest wycinka drzew, co zaprzecza ekologicznym postawom. Istnieje jednak wiele innych rozwiązań, które stosują drukarnie, aby sprostać powszechnym oczekiwaniom o zrównoważonym rozwoju oraz realizacji przez firmy polityki proekologicznej.

Nowoczesne technologie druku – ten sam proces, mniej zużytej energii i powstających odpadów

Duże drukarnie opierają swoją działalność o wydajne parki maszynowe. Specjalistyczne urządzenia rozstawione są na powierzchniach, których wielkość podaje się w metrach kwadratowych. Czy w takim miejscu można mówić o jakiejkolwiek ekologiczności?

Współczesne technologie druku cyfrowego są konstruowane w duchu ochrony środowiska i nastawione na niwelowanie produkcji odpadów czy emisji szkodliwych związków. Producenci maszyn pamiętają o rozwiązaniach, które zmniejszają zużycie energii. Większość drukarni chętnie wykorzystuje je w swojej działalności, nie tylko na rzecz ochrony środowiska, ale również celem zmniejszenia kosztów produkcyjnych.

Odpowiedzialny wybór maszyn drukarskich może być pewnym odzwierciedleniem wartości określonej firmy. Dla przykładu, park maszynowy Drukomatu, czyli powierzchnię ponad 16 tysięcy mkw., zasilają  technologie następujących marek: HP, Agfa, Heidelberg czy Kodak – wybieramy producentów godnych zaufania, którym ochrona środowiska nie jest obojętna. Konkretnym przykładem proekologicznej technologii stosowanej w naszej drukarni może być HP Indigo: maszyna wyposażona w zaawansowane mechanizmy odzyskiwania energii czy specjalny system odzyskiwania ciepła, pozwalająca na tworzenie wydruków zdatnych do recyklingu, a nawet kompostowania(1).

Technologia w zgodzie z naturą - odnawialnie źródła energii

Parki maszynowe drukarni nie tylko zużywają ogromne pokłady energii, ale potrzebują jej równie dużo do działania. Na szczęście, współcześnie istnieje kilka alternatyw dla paliwa kopalnego, nadal najczęściej używanego do zasilania wielu urządzeń. Wybór odnawialnych źródeł energii sprawia, że nawet firmy tak duże, jak Drukomat, mogą redukować negatywny wpływ na środowisko, na przykład poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.

Maszyny w Drukomacie są niemal w całości zasilane energią wiatrową. W 2021 roku zakupiona przez nas energia pochodziła w 100 proc. ze źródeł odnawialnych, a od kilku lat wynik ten utrzymuje się na stałym poziomie, oscylującym na wysokości ok. 98 proc.

Certyfikowana jakość – papier z ekologicznymi oznaczeniami, recyklingowe i biodegradowalne materiały

Firmy poligraficzne mogą udowodnić swoje realne starania o zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko stosownymi certyfikatami, pojawiającymi się najczęściej na papierze. Mowa o surowcach, które są oznakowane np. przesz FSC (Forest Stewardship  Council – Rada ds. Dobrej Gospodarki Leśnej), co oznacza, że wytworzono je z drewna pochodzącego

z lasów zarządzanych odpowiedzialnie, z uwzględnieniem korzyści środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. Równie ważnym certyfikatem jest symbol EU Ecolabel, oznaczający, że podczas produkcji surowca nie używano szkodliwych substancji, takich, jak chlor.

Inne oznaczenia, które stosuje się do określania niektórych aspektów produkcyjnych danego papieru to:

- PCF – wybielanie papieru wykonano nadtlenkiem wodoru, ozonu albo tlenu, zamiast chloru,

- TCF – do produkcji papieru nie użyto chloru,

- EFC – chlor został zastąpiony mniej inwazyjnymi substancjami.

W firmach poligraficznych wspierających zrównoważony rozwój oraz ochronę środowiska, oferowane będą również alternatywne materiały oraz rodzaje papieru: biodegradowalne lub pozyskiwane z recyklingu surowce, nadające się do powtórnego przetworzenia po ich zużyciu.

Podążając za eko trendami, a przede wszystkim działając świadomie i odpowiedzialnie, w Drukomacie oferujemy także materiały mało inwazyjne dla środowiska. Są to np. papierowe torby kraftowe czy opakowania, które można wykonać z ekologiczne papieru Kraftliner.

image
Przykład toreb kraftowych z logiem firmowym.
FOTO: Materiał Partnera

W zgodzie z naturą i poligrafią

Bycie eko sprowadza się często do pomniejszych nawyków, których znaczenie jest zauważalne wyłącznie w szerszej perspektywie, na przykład społecznej, po zsumowaniu działania pojedynczych osób z całego świata. Podobnie w branży poligraficznej, jaki i firmach reprezentujących inne dziedziny, dbanie o środowisko zaczyna się od codziennego, odpowiedzialnego zarządzania przedsiębiorstwem, a nawet zachowania pracowników.  

Segregacja śmieci w biurach czy przestrzeniach produkcyjnych, zakup ekologicznych tuszów albo akcje o charakterze społecznym (np. sadzenie nowych drzew, jako forma rekompensaty za wycinkę tych potrzebnych do produkcji papieru) – w takich niepozornych sprawach zawierają się podstawy do nieustannego wzrastania w ekologicznym duchu. Proste, codzienne czynności zmieniają się w nawyki, a te warunkują nasze myślenie o określonych sprawach.

W Drukomacie zawsze szukamy ekologicznych rozwiązań wszędzie tam, gdzie tylko to możliwe. Dla przykładu: pakując zamówienia, nie używamy sztucznych wypełniaczy, a płyty do druku offsetowego dostarczane są do drukarni bezpośrednio na paletach, co pozwala na ograniczenie zużycia kartonów i ilości wytwarzanych odpadów. Wszystkich opisanych praktyk nie da się podsumować inaczej, jak tylko myślą, że nawet w branży poligraficznej jest miejsce na ekologię, która, z roku na rok, staje się coraz bardziej zauważalna w drukarskim świecie.

22. grudzień 2024 11:14