Sąd zobowiązał firmę Emperia Holding do złożenia odpowiedzi na pozew w terminie jednego miesiąca. Firma nie zgadza się z argumentami podniesionymi przez Eurocash w treści pozwu, a także podejmie wszelkie przewidziane prawem działania zmierzające do ochrony interesu Emitenta, a w szczególności w wyznaczonym terminie złoży stosowną odpowiedź na pozew.
W raporcie bieżącym nr 2/2018 z dnia 11 stycznia 2018 r. Zarząd Emitenta informował o wydaniu przez Sąd Okręgowy w Warszawie postanowienia o zabezpieczeniu roszczenia Eurocash dotyczącego uchylenia ww. uchwały Walnego Zgromadzenia Emitenta.
Przypomnijmy, że 20 grudnia 2017 r. w trakcie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia spółki Emperia Holding wprowadzono zmianę w statucie spółki. Chodzi o zmieniony 20 grudnia art. 6 ust. e statutu Emperii. Zmiana oznacza, że jeśli Maxima nabędzie ponad 50 proc. kapitału zakładowego Emperii, nie będzie musiała odkupić pozostałych akcji spółki. Pełnomocnik Eurocash S.A. głosował przeciwko podjętej uchwale.
Jak tłumaczył portalowi wiadomoscihandlowe.pl Jan Domański, dyrektor ds. relacji inwestorskich i przejęć w grupie Eurocash, firma nie zgadza się na wprowadzone w grudniu 2017 roku zmiany w statucie Emperii, gdyż pogarszają obecną sytuację kacjonariuszy. Ich wprowadzenie było jednym z warunków do przejęcia przez Maxima Grupe udziałów w Emperii. Podczas głosowania został m.in. zaprotokołowany sprzeciw reprezentanta Eurocashu.
– Jeśli w wyniku wezwania Maxima nabędzie ponad 50 proc. kapitału zakładowego, Maxima nie będzie zobowiązana do odkupu pozostałych akcji, co jest obecnie zagwarantowane w statucie – tłumaczył Jan Domański. – Umowa inwestycyjna, jaką Emperia i główni akcjonariusze zawarli z Maxima, wbrew nazwie nie zobowiązuje Maxima do żadnych inwestycji w Emperię. W praktyce umowa ta chroni wyłącznie interes Maxima w procesie przejęcia kontroli na Emperią, bez dania tej spółce nic w zamian – dodaje dyrektor w Eurocash.
Jak komentowała Urszula Skałecka, specjalista ds. relacji inwestorskich Emperii, firma nie zgadza się z opinią Eurocashu. – Dotychczas nie wpłynęły do nas żadne sygnały dotyczące niezadowolenia akcjonariuszy mniejszościowych z uchwalonej zmiany, poza zastrzeżeniem Eurocash, który jest naszym konkurentem rynkowym. Warto podkreślić, że na grudniowym Nadzwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy ponad 98 proc. głosów poparło zmianę statutu – mówi Skałecka.