Zamiatarki samojezdne i nośniki narzędzi do utrzymania czystości w przestrzeni miejskiej
Utrzymanie czystości w przestrzeni miejskiej jest obowiązkiem jej zarządcy. Przeprowadzanie prac porządkowych określonych w harmonogramie na dany rok jest ważne ze względów estetycznych, ale także z uwagi na bezpieczeństwo mieszkańców. W okresie od wiosny do jesieni - ulice, chodniki, parkingi, place, parki, przystanki oraz inne tereny miejskie są regularnie zamiatane. Wykonywanie tych prac ręcznie bez wsparcia profesjonalnych maszyn byłoby czasochłonne, mało efektywne i kosztowne ze względu na konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników. Poznaj rodzaje zamiatarek samojezdnych, które są wykorzystywane do utrzymania czystości na terenach miejskich.
Zamiatarki samojezdne
W sektorze usług komunalnych do zamiatania wykorzystuje się najczęściej profesjonalne zamiatarki. Są to urządzenia zaprojektowane z myślą o wydajnym czyszczeniu rozległych obszarów w krótkim czasie. Najważniejszymi elementami zamiatarki są:
- szczotka główna – zbiera zanieczyszczenia i obracając się, transportuje je do zbiornika,
- szczotki boczne – zbierają zanieczyszczenia przy krawędziach i w narożnikach, podmiatając je przed szczotkę główną,
- zbiornik na zanieczyszczenia – gromadzą się w nim zbierane odpady,
- system filtrujący powietrze wylotowe – zapobiega emisji szkodliwych cząsteczek do środowiska i ogranicza zjawisko pylenia,
- opcjonalnie zamiatarki mogą mieć turbinę ssącą, która zasysa zanieczyszczenia.
Zmechanizowanie zamiatania na terenach miejskich przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim pozwala na kilkukrotnie szybsze sprzątanie ulic i chodników w porównaniu do pracy ręcznej. Dzięki temu ruch pieszych i samochodów nie jest nadmiernie utrudniony.
Wykorzystanie zamiatarek ulicznych daje potencjał do zmniejszenia liczby zatrudnionych osób wyznaczonych do prac porządkowych. Pracownicy mogą zająć się bardziej wymagającymi zadaniami. To w konsekwencji pozwala ograniczyć koszty związane z utrzymaniem terenów miejskich.
Olbrzymią zaletą profesjonalnych zamiatarek drogowych jest wysoka wydajność i odciążenie pracowników. Maszyny w krótkim czasie usuwają zanieczyszczenia z dużych obszarów przy minimalnym nakładzie pracy ze strony operatora. Co ważne, wysokiej klasy zamiatarki, np. Kärcher, zaopatrzone są w rozwiązania podnoszące komfort ich użytkowania. Eliminują również szkodliwe dla zdrowia zjawisko pylenia.
Warto dodać, że profesjonalne urządzenia samojezdne są przystosowane do pracy w trudnych warunkach i zbierania dużych ilości zanieczyszczeń, takich jak piach, zaschnięte błoto oraz inne śmieci. Nadają się do czyszczenia różnych powierzchni (zamiatarki Kärcher mogą być zaopatrzone są w różnego rodzaju szczotki), w tym asfaltu, kostki brukowej, betonu, bruku, a nawet sztucznej lub gumowej nawierzchni boisk sportowych.
Jakie są rodzaje zamiatarek samojezdnych?
W odpowiedzi na różne potrzeby firm świadczących usługi komunalne oraz z uwagi na zróżnicowaną wielkość terenów miejskich producenci oferują wiele modeli zamiatarek samojezdnych. Dostępne są maszyny:
- z napędem ręcznym do szybkiego zamiatania niewielkich powierzchni,
- z fotelem dla operatora do czyszczenia średnich i dużych obszarów,
- przemysłowe o największej wydajności.
Zamiatarki różnią się także szerokością zamiatania, pojemnością zbiorników oraz rodzajem zasilania. Dodatkowo renomowani producenci profesjonalnych maszyn czyszczących, jak marka Kärcher, oferują możliwość indywidualnej konfiguracji. Maszyny mogą być wyposażone w dodatkowe akcesoria i systemy wspomagające pracę.
Oferta profesjonalnych zamiatarek Kärcher >>
Zamiatarka z napędem ręcznym
Zamiatarki prowadzone ręcznie z trakcją jezdną (zasilane spalinowo lub elektrycznie) przeznaczone są do obsługi terenów o powierzchni od 400 do 8 000 m². Ich cechą charakterystyczną jest kompaktowa konstrukcja i doskonała zwrotność. Dzięki temu znakomicie sprawdzają się na obszarach zatłoczonych, np. na wąskich chodnikach. Umożliwiają także sprawne omijanie przeszkód, np. na placach miejskich czy parkingach.
Samojezdne zamiatarki ręczne zbierają zabrudzenia suche, a wybrane modele także mokre. Zamiatają metodą przerzutową, która umożliwia skuteczne usuwanie zarówno grubych, jak i niewielkich zanieczyszczeń, takich jak piasek, żwir, niewielkie kamienie, kapsle, papierki i opakowania, niedopałki, igliwie oraz liście. Brud jest zbierany w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, a następnie przenoszony do zbiornika umiejscowionego z tyłu za pomocą głównej szczotki walcowej. Pozwala to na zapełnienie pojemnika niemal w 100%.
Wśród urządzeń ręcznych wyróżnia się maszyny zasilane elektrycznie lub spalinowo. Te pierwsze pracują, wykorzystując energię zgromadzoną w akumulatorach. Zamiatarki akumulatorowe cechują się dość cichą pracą i nie generują spalin. Mogą być użytkowane zarówno na terenach zewnętrznych, jak i wewnątrz budynków. Czas pracy maszyny na jednym ładowaniu zależy od pojemności baterii.
Z kolei zamiatarki spalinowe mają dużą moc i są wydajniejsze od modeli elektrycznych. Silnik spalinowy zapewnia nieograniczony czas i zasięg pracy bez ryzyka rozładowania baterii w trakcie czyszczenia. Modele spalinowe Kärcher wyposażone są w niskoemisyjne silniki, jednak z uwagi na wytwarzanie spalin mogą być wykorzystywane do zamiatania na otwartej przestrzeni.
Zamiatarka samojezdna z fotelem dla operatora
Do czyszczenia średnich i dużych powierzchni (od 1 200 do 20 000 m²) przeznaczone są zamiatarki samojezdne z fotelem dla operatora. Dodatkowe udogodnienia zapewniające wygodną pracę to nie jedyne rozwiązania stosowane w tych maszynach.
Aby sprzątanie rozległych terenów było efektywne, zamiatarki samojezdne mają dużą szerokość roboczą i pojemne zbiorniki na zanieczyszczenia, a także zaopatrzone są w inne funkcje. Przykładowo, urządzenia samojezdne Kärcher mają systemy oczyszczania filtra, systemy odsysania z regulacją siły ssania czy hydrauliczne podnoszenie zbiornika na śmieci. Dodatkowo wyróżniają się intuicyjną obsługą, co przekłada się na bezproblemowe użytkowanie i krótki czas szkolenia nowych pracowników.
Zamiatarki samojezdne z fotelem dla operatora występują w wersji z silnikiem elektrycznym lub spalinowym (benzyna, diesel, LPG). Wszystkie maszyny doskonale sprawdzają się w trudnych warunkach ze względu na wytrzymałą konstrukcję oraz przerzutową metodę zamiatania, która gwarantuje wysoką skuteczność usuwania różnego rodzaju zanieczyszczeń.
Zamiatarka przemysłowa
Profesjonalne zamiatarki przemysłowe służą do obsługi bardzo dużych terenów o powierzchni od 4 000 do 100 000 m². Te maszyny zostały zaprojektowane z myślą o trudnych warunkach pracy. Cechują się mocnym silnikiem, wysoką wydajnością pracy i zaawansowaną technologią filtracji powietrza wylotowego. Mają zdolność szybkiego zamiatania różnego rodzaju zanieczyszczeń – od drobnego pyłu po gruby gruz.
Należy wspomnieć też o bardzo wytrzymałej konstrukcji, pojemnych zbiornikach, wysokiej ergonomii i łatwości użytkowania zamiatarek przemysłowych. Co więcej, każdy producent wprowadza rozwiązania, które mają wpływ na efektywną pracę na dużych obszarach. W urządzeniach przemysłowych Kärcher zastosowano m.in. hydrauliczny napęd i system zamiatania, funkcję odsysania, regulację docisku szczotki czy wydajny system filtracyjny z oczyszczaniem. Marka oferuje także szeroki wybór akcesoriów dodatkowych, np. kabinę dla operatora, odkurzacz czy system spryskiwania szczotek bocznych.
Podsumowując, w dobie wysokowydajnych maszyn czyszczących zamiatanie ręczne na obszarach miejskich jest coraz częściej zastępowane przez profesjonalne zamiatarki. To rozwiązanie daje doskonałe efekty sprzątania bezpyłowego przy niskim nakładzie pracy i ograniczeniu kosztów. Warto jednak wybrać zamiatarkę czołowego producenta, aby mieć pewność niezawodności maszyn oraz możliwość jej konfiguracji zgodnie z własnymi potrzebami.