03.11.2021 / 10:03
StoryEditor

Zrównoważony rozwój to przyszłość biznesu

Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
Głosowanie na eko projekt z grupą Raben (materiał partnera)
Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
„Drive do zrównoważonego rozwoju” (materiał partnera)
Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
Grupa Raben stawia na zrównoważony rozwój (materiał partnera)
Wzrost zysków, wejście na nowe rynki, zwiększenie skali działalności – to już nie jedyne mierniki sukcesu przedsiębiorstw. Równie istotne jest ograniczanie wpływu na środowisko, współpraca z lokalną społecznością czy dbałość o pracowników, realizowane na podstawie skrojonej na miarę strategii. To działanie typowe dla firm myślących perspektywicznie i stawiających na zrównoważony rozwój, takich jak jeden z największych operatorów logistycznych w Europie - Grupa Raben. 

W tym roku Raben świętuje 90-lecia istnienia w Europie. Tak długie funkcjonowanie na rynku i ciągła ekspansja świadczą o dogłębnym rozumieniu branży, świetnym wyczuciu trendów biznesowych oraz potrzeb szerokiego grona interesariuszy. W ostatnich latach, w coraz większym stopniu dotyczą one zrównoważonego rozwoju, stąd w Grupie Raben zwiększenie wysiłków w tym kierunku. Wynika to z odpowiedzialności społecznej, troski o przyszłe pokolenia i los planety, które towarzyszą firmie rodzinnej od lat i są wpisane w jej DNA. Teraz, w obliczu kryzysu klimatycznego i kurczących się zasobów, taka postawa ma większe znaczenie niż kiedykolwiek. 

O poważnym traktowaniu tego zagadnienia świadczy powołanie w Grupie specjalnego komitetu decyzyjnego, któremu przewodzi prezes Ewald Raben, oraz opracowanie strategii zrównoważonego rozwoju, opartej na trzech filarach: środowisko, wpływ społeczny i ład korporacyjny. Przyjęty w 2019 r. dokument pozwala działać na rzecz środowiska i wszystkich interesariuszy w sposób długofalowy, ustrukturyzowany i kompleksowy. Jego naturalną konsekwencją jest raportowanie wyników w poszczególnych obszarach – w tym roku było to sprawozdanie „Drive do zrównoważonego rozwoju 2020”

Wierzę, że aby cokolwiek poprawić, najpierw trzeba to zmierzyć – tak jak mierzymy na przykład emisje CO2 w naszych codziennych operacjach transportowych i magazynowych. Jest to podstawa do dalszych działań: wyznaczania celów, a następnie ich realizacji i optymalizacji w ramach normalnej działalności operacyjnej. Rzetelne raportowanie to zawsze pierwszy krok. Raport Zrównoważonego Rozwoju Grupy również jest narzędziem, które do tego służy – mówi Ewald Raben, CEO Grupy Raben

„Drive do zrównoważonego rozwoju” to już siódmy raport opublikowany przez Raben, jednak różni się od poprzednich założeniami i zawartością. W sposób obszerny i szczegółowy prezentuje zagadnienie zrównoważonego rozwoju w firmie (nie CSR jak dotychczas), ujęte w określone strategią bloki tematyczne: ład korporacyjny, wpływ społeczny, środowiskowy, a dodatkowo ekonomiczny. Poprzez działania podejmowane w ramach wspomnianych obszarów Raben ma wkład w realizację wybranych celów zrównoważonego rozwoju ONZ: (3) Dobre zdrowie i jakość życia, (8) Wzrost gospodarczy i godna praca, (9) Innowacyjność, przemysł, infrastruktura, (12) Odpowiedzialna konsumpcja i produkcja, (13) Działania w dziedzinie klimatu oraz (17) Partnerstwa na rzecz celów.

Sprawozdanie obejmuje praktycznie całą Grupę Raben w 13 krajach (rynek polski, niemiecki i czeski odpowiadają aż za 85 proc. działalności pod względem przychodów, liczby pracowników czy przesyłek) i zawiera informacje oraz dane dotyczące ponad 30 wskaźników tematycznych. Stanowi odpowiedź na potrzeby zgłoszone przez ponad 1000 interesariuszy, sformułowane w ramach dialogu społecznego.

Dążenie Grupy Raben do zrównoważonego rozwoju jest umocowane nie tylko w strategii, ale także w zobowiązaniach finansowych. W lipcu br. Grupa otrzymała kredyt powiązany ze zrównoważonym rozwojem (Sustainability Linked Loan – SLL), jako jeden z pierwszych przedstawicieli europejskiej branży logistycznej oraz druga firma w Polsce. Pięcioletnia umowa opiewa na kwotę 225 mln EUR, a w transakcji wzięło udział siedem instytucji finansowych. Dzięki kredytowi SLL możliwe będzie osiągnięcie celów wyznaczonych w strategii zrównoważonego rozwoju, m.in. zmniejszenie intensywności emisji CO2 w całej działalności czy równe szanse dla kobiet i ich obecność na stanowiskach kierowniczych.

Ważne miejsce w strategii zajmuje walka ze zmianami klimatu, m.in. poprzez redukcję emisji. W Polsce Grupa Raben zakupiła energię na lata 2021-2022 ze świadectwami pochodzenia ze źródeł odnawialnych. Oprócz tego podpisała z PGE Obrót siedmioletni kontrakt (Power Purchase Agreement), na mocy którego od 2023 roku w Polsce będzie korzystać w 100% z zeroemisyjnej energii. PPA gwarantuje bezpośrednie dostawy zielonej energii z dedykowanych farm fotowoltaicznych wybudowanych specjalnie dla Grupy Raben. Oznacza to szacunkowe zmniejszenie emisji w związku z poborem energii elektrycznej o 80% (zakres 2) i o 30% (zakres 1 i 2) w całej Grupie Raben i jednocześnie wkład operatora w rozwój krajowej zielonej energetyki

Dopełnieniem tego jest edukacja ekologiczna i działania mające kompensować negatywny wpływ firmy na środowisko. Dzięki wieloletniej akcji nasadzeń w Polsce rośnie już niemal 30 000 drzew posadzonych przez Raben, zaś niebawem, we współpracy z Fundacją Aeris Futuro, firma posadzi kolejnych 10 000 drzew w Parku Narodowym Gór Stołowych. Ponadto, operator, który w tym roku świętuje 90-lecie działalności, zaprosił swoich klientów i pracowników do uczestnictwa w obchodach w nietypowy sposób, zabrał ich w wirtualną podróż „eco2way” po miejscach, które mocno ucierpiały z powodu ingerencji człowieka. Taki sposób świętowania świadczy o wielkim poczuciu odpowiedzialności za los planety i przyszłe pokolenia, co jest wpisane w DNA firmy. Trasa wiodła przez 11 krajów, w których Raben ma swoje oddziały, i łącznie 21 zagrożonych miejsc, które zaprezentowali pracownicy firmy i ekoentuzjaści.

Zwieńczeniem trwającej 5 miesięcy wyprawy jest głosowanie na projekt, który zdaniem klientów i pracowników firmy, a także internautów jest najbardziej istotny, wartościowy i zasługujący na wsparcie. Głosy można oddawać do końca listopada na jedną z trzech inicjatyw: ratunek dla 10 tys. nietoperzy w Niemczech, oczyszczanie włoskich plaż za pomocą podwodnego drona lub stworzenie oazy dla bocianów białych w Czechach. Głosowanie odbywa się poprzez stronę https://www.raben90years.com/eco-voting/, a projekt, który uzyska największe poparcie, otrzyma dofinansowanie od Grupy Raben. W ten sposób Raben włącza swoich interesariuszy w międzynarodową akcję na rzecz ochrony środowiska. 

13. listopad 2024 12:26