„Kulinarna podróż po Polsce” to cykl spotkań skierowany do przedstawicieli branży HoReCa. Jego celem było przekazanie gościom inspiracji dotyczących kuchni polskiej. Podczas warsztatów uczestnicy mieli okazję spróbować potraw z centralnej Polski, Warmii i Mazur, Małopolski, Górnego Śląska oraz Kaszub.
„Kulinarna podróż po Polsce” to przede wszystkim promocja lokalnych i tradycyjnych smaków – mówi Paweł Koperek, Menadżer ds. klientów HoReCa w MAKRO Polska – Chcemy pokazać restauratorom i szefom kuchni dania, które są bardzo proste do przygotowania, a w połączeniu z innymi składnikami mogą wynieść potrawę na wyższy poziom. Cieszymy się, że w warsztatach brało udział wielu uczestników i mamy nadzieję, że udało nam się przekonać naszych gości, że kuchnia polska może być inspirująca – dodaje.
Podczas spotkań uczestnicy mogli posłuchać o historii potraw przygotowywanych przez Szefów Kuchni MAKRO Polska. W menu pokazowym znalazły się zarówno dania mięsne, takie jak między innymi tatar wołowy z grzybami marynowanymi, musztardą domową, szalotką i serem Bursztyn czy podpłomyk z wątróbkami gęsimi po siewiersku i sałatką z ziół, jak i propozycje wegetariańskie. Jak podkreśliła Agnieszka Kuś, przewodniczka kulinarna, dawniej Polacy potrafili pościć nawet 100 dni w roku, a potrawy postne nie oznaczały braku wykwintności czy nudy. Przykładem może być jeden z polskich skarbów kulinarnych – kiełbasa z suma, podana w buchcie, czyli w kawałku ciasta drożdżowego. Przepis ten pochodzi z małopolskiego Bolęcina i jest chlubą miejscowego koła gospodyń wiejskich.
Nie mogło również zabraknąć pysznych deserów z lokalnych produktów, takich jak jabłka prażone na ruchańcach z serem Lazur i sosem z miodu pitnego oraz palonego masła.