W Niemczech działają obecnie dwa sklepy autonomiczne Żabka Nano. Zostały one ulokowane w fabryce elektrycznych samochodów Tesli k. Berlina. Prestiżowa współpraca z firmą Elona Muska była trzymana w tajemnicy, ale latem 2022 r. poinformowali o niej w mediach społecznościowych sami pracownicy zakładu w Niemczech. Część załogi fabryki to Polacy, więc rozpoznawalność szyldu Żabki nie była problemem.
Żabka "bada możliwości"
Poszukiwanie przez Żabkę specjalisty ds. rozwoju biznesu, odpowiedzialnego tak za projekt Nano, jak i pomoc w pozyskiwaniu partnerów w Niemczech, sugeruje, że sieć autonomicznych sklepów za naszą zachodnią granicą może w przyszłości rosnąć. Portal wiadomoscihandlowe.pl zapytał Żabkę o to, jak wyglądają plany rozwoju sklepów Nano w Niemczech. Sieć stara się studzić nastroje.
- Działania Grupy Żabka wobec rynku niemieckiego ograniczają się do badania możliwości i obecności marki Żabka Nano w charakterze testu opartego o sklepy autonomiczne, działające w zamkniętym kompleksie produkcyjnym we współpracy z jego operatorem - przekazało nam biuro prasowe największej sieci sklepów (pod względem liczby placówek) w Polsce.
Przedstawiciele Żabki dodali, że koncept Żabka Nano "jest nieustannie rozwijany, także we współpracy z partnerami technologicznymi i biznesowymi na całym świecie, m.in. w Niemczech". - Osoba, która zostanie zatrudniona na stanowisko wskazane w przywołanym przez pana ogłoszeniu, będzie miała za zadanie wspierać takie działania w ramach całościowego rozwoju projektu - dodało biuro prasowe sieci.
Z ogłoszenia rekrutacyjnego, które opublikowane zostało w ubiegłym miesiącu, wynika, że specjalista ds. rozwoju biznesu, poza przytoczonymi już obowiązkami, miałby odpowiadać również za budowanie sieci kontaktów i dbanie o utrzymywanie relacji z potencjalnymi partnerami, jak również za prowadzenie działań sprzedażowych z wykorzystaniem systemu CRM. Żabka chciałaby, aby taki pracownik wykazywał się m.in. znajomością branży przemysłowej, produkcyjnej, retail i innych na rynku niemieckim.
Für Deutschland
Żabka szykuje się właśnie do uruchomienia sklepów convenience w Rumunii. Pierwsze placówki ruszą w ciągu najbliższych tygodni i będą działały pod szyldem Froo, co ujawniliśmy na portalu wiadomoscihandlowe.pl już w lutym br. (wtedy Żabka nie potwierdzała jeszcze, że faktycznie to nastąpi i że zamierza wykorzystać nazwę Froo). Przedstawiciele sieci w przeszłości sugerowali jednak - bez podawania konkretów - że międzynarodowa ekspansja grupy mogłaby się odbywać wielokierunkowo. Podkreślali, że firma przygląda się wielu rynkom na południu i zachodzie Europy. A skoro w Niemczech działają już pierwsze Żabki Nano, to nie należy mieć wątpliwości co do tego, że kraj ten leży w orbicie zainteresowań Żabki.
W ubiegłym roku informowaliśmy, że Żabka bada potencjał rynku niemieckiego. Ma tam spółkę Zabka Deutschland GmbH, w której kierownictwie znalazł się m.in. były dyrektor generalny Lidla w Polsce Frank Mros. Dawniej spółka ta nazywała się Catch a Box, a przejęta została przez Żabkę razem z cateringowym Maczfitem. W 2022 r. do władz spółki dołączyli menedżerowie odpowiedzialni za projekt sklepów autonomicznych Nano. Natomiast w sierpniu 2023 r. zmieniono nazwę podmiotu na Zabka Deutschland i raz jeszcze zdecydowano się na roszady w kierownictwie (to wtedy w gronie menedżerskim pojawił się Frank Mros).
Pod koniec minionego roku Żabka zapewniała nas, że działania sprzedażowe w Niemczech są pilotażowe i "prowadzone w małym zakresie". - Sklepy Żabka Nano (w Niemczech - red.) działają w formie testu. Inwestycje na innych rynkach nie muszą oznaczać rozwoju sieci sklepów. Nie podjęto decyzji o docelowej obecności na rynku niemieckim, tym bardziej o jej charakterze - deklarowała wówczas Żabka.
Przedmiotem działalności spółki Zabka Deutschland jest m.in. zawieranie europejskich i ogólnokrajowych umów franczyzowych i licencyjnych oraz handel detaliczny artykułami codziennego użytku (w tym handel żywnością, wyrobami tytoniowymi i napojami alkoholowymi), w szczególności w modelu sklepu samodzielnego z automatami vendingowymi (tym formalnie jest Żabka Nano - red.) oraz sklepu tradycyjnego i w którym klient samodzielnie realizuje proces zakupu w oparciu o technologie oparte na sztucznej inteligencji i wszystkie powiązane działania".
Spółka zajmuje się również taką działalnością, jak sprzedaż żywności i napojów do spożycia na miejscu lub na wynos, prowadzenie restauracji, przyjmowanie i dostarczanie przesyłek; europejski i ogólnokrajowy handel hurtowy licznymi kategoriami artykułów spożywczych, wyrobami tytoniowymi i napojami alkoholowymi. Na liście podanej we wpisie do niemieckiego odpowiednika KRS-u znalazło się również doradztwo zarządcze w sektorze komercyjnym.
Pauza w ekspansji Nano w Polsce
W Polsce sklepów Żabka Nano jest aktualnie ok. 50. Jednak do tej symbolicznej bariery Żabka dotarła już w lipcu 2022 r. Od tamtej pory ekspansja sieci placówek autonomicznych - największej tego typu w Europie - była prowadzona w minimalnym zakresie. Jesienią ub.r. operator zaprezentował natomiast pierwszy hybrydowy sklep Żabka Non Stop, który za dnia działa jak "zwykła" Żabka, a na noc zamienia się w bezobsługową Żabkę Nano, do której klienci wchodzą za pomocą karty płatniczej lub aplikacji mobilnej.