- Chcemy, żeby klienci mieli przekonanie, że mogą dokonać w Biedronce kompleksowych zakupów i nie muszą jechać do supermarketu czy hipermarketu. Czasami nawet zastanawiamy się, czy w związku z ostatnimi zmianami, m.in. ograniczaniem przez supermarkety asortymentu, w Polsce ciągle istnieje coś takiego jak klasyczny supermarket - mówi w wywiadzie dla portalu wiadomoscihandlowe.pl Paweł Stolecki, dyrektor operacyjny sieci Biedronka, członek zarządu Jeronimo Martins Polska.
2. E.Leclerc pokazuje nową strategię dla polskiego rynku i sygnalizuje wzrost obrotów
Sklepy E. Leclerc w Polsce wkraczają w drugie półrocze 2024 r., w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 36 placówek tej sieci osiągnęło wzrost obrotów na poziomie 4,6 proc. (like for like). To między innymi efekt skutecznej realizacji nowej strategii rozwoju marki na polskim rynku, która wdrażana jest od ubiegłego roku. Jak wyglądają jej założenia?
3. Kaufland rośnie w siłę. Do granicy 250 sklepów w Polsce sieci pozostało już tylko kilka kroków
6 czerwca Kaufland Polska otworzył 246. sklep na naszym rynku. Nowo uruchomiona placówka jest trzecią pod tym szyldem zlokalizowaną w Gdyni i czwartą w trójmieście. Jakie rozwiązania zostały wprowadzone w tym obiekcie?
4. GK Specjał przygotowuje się do kolejnego przejęcia i wzmacnia swoją bazę dystrybucyjną
Grupa Kapitałowa Specjał poinformowała o złożeniu w UOKiK zgłoszenia o zamiarze przejęcia części spółki Smak Serwis. To regionalny dystrybutor produktów ogólnospożywczych. Dzięki akwizycji Specjał powiększy swoją bazę dystrybucyjną do 30 oddziałów.
5. Właściciel Żabki zainteresowany rynkiem logistycznym walczy o DB Schenker
CVC Capital Partners, czyli fundusz będący właścicielem Grupy Żabka, wraz z konsorcjum spółek znalazł się wśród podmiotów wyłonionych do ostatniej rundy procesu sprzedaży firmy logistycznej DB Schenker.
Aż o 11 350 wzrosła w ubiegłym roku liczba działających w Polsce automatów paczkowych. W ujęciu procentowym wzrost liczby takich maszyn sięgnął aż 42,2 proc. Z kolei liczba zrealizowanych przesyłek kurierskich w Polsce przekroczyła symboliczną barierę 1 mld - czytamy w raporcie Urzędu Komunikacji Elektronicznej o rynku pocztowym w naszym kraju.
7. Robot też człowiek, musi odpocząć. Sklepy autonomiczne nie mogą być czynne w niedziele
Ordnung muss sein, dlatego niemiecka regionalna sieć sklepów Tegut z siedzibą w Fuldzie musi zamykać swoje placówki autonomiczne Teo w niedziele, ponieważ w konstytucji tego kraju od wieków zapisana jest zasada – niedziela jest dniem odpoczynku. Tak orzekł najwyższy sąd administracyjny kraju związkowego Hesja, rozstrzygając spór prawny wszczęty przez związki zawodowe Verdi.
8. Wielkie sieci handlowe walczą o lojalność klientów, wykorzystując sztuczną inteligencję
Lider brytyjskiego rynku Tesco i niemiecki konkurent Lidl rozpoczęły intensywną walkę o lojalność tamtejszych klientów. Nowa odsłona programu Clubcard, wspieranego przez sztuczną inteligencję, ma na celu zwiększenie trafności oferty adresowanej do indywidualnego klienta. Detalista musi wyprzedzić konkurenta Lidla, który także udoskonala swój własny program lojalnościowy Lidl Plus.
9. Na rynku spożywczym pojawia się coraz mniej prawdziwych innowacji. AI może to zmienić?
Z danych agencji Mintel wynika, że "czystych" innowacji spożywczych pojawia się na rynku coraz mniej. – Marki częściej stawiają na renowacje, czyli m.in. nowości w oparciu o odświeżone opakowania, rozszerzanie istniejących linii lub zmiany w recepturach. W Polsce od początku 2019 r. do końca kwietnia tego roku, odsetek "czystych" innowacji w kategorii żywności i napojów spadł z 44 proc. do 30 proc., zaś renowacje wzrosły z 56 proc. do 70 proc. – wskazuje Honorata Jarocka, principal analyst w firmie Mintel.
10. SPAR Group zapowiada pokazuje pierwsze dane po półroczu. Zyski na akcję mniejsze niż rok temu
Firma SPAR Group opublikowała pierwsze informacje na temat wyników finansowych za pierwsze półrocze roku obrotowego 2023/2024. Zyski na akcję mogą być niższe o kilkanaście procent.