Centrala Ikei miała podjąć decyzję o powrocie na Ukrainę w maju br. – podaje portal kyivpost.com, powołując się na Forbes UA, któremu z kolei takie informacje przekazało dwóch menedżerów najwyższego szczebla w centrach handlowych i dwóch konsultantów ds. nieruchomości komercyjnych.
Sieci odzieżowe wznowiły działalność na Ukrainie. Czy to już czas na meblowe?
Inne źródło poinformowało portal o tym, że na decyzję Ikei o wznowieniu działalności na Ukrainie wpłynęło to, że wcześniej (pod koniec 2023 r.) na taki krok zdecydowała się szwedzka sieć odzieżowa H&M. „Powrót i sukces H&M były ważnym sygnałem dla centrali Ikea, która uważnie śledziła także odbudowę (na Ukrainie – red) Inditexu” – miał stwierdzić anonimowy informator.
Dodajmy, że Inditex to hiszpański holding odzieżowy, będącego właścicielem takich szyldów jak Zara i Zara Home, Pull&Bear, Bershka, Stradivarius, Oysho oraz Massimo Dutti. Firma ta od kwietnia br. stopniowo ponownie otwiera swoje placówki na Ukrainie. W pierwszym etapie ma ich ruszyć 50.
Obaj modowi giganci opuścili Ukrainę po inwazji Rosji w lutym 2022 r. Zarówno Zara, jak i H&M zawiesiły także wtedy działalność w Rosji. Podobnie uczyniła Ikea, która swój ukraiński biznes rozkręcała dosyć ostrożnie.
Krótka historia Ikei na Ukrainie
Ikea rozpoczęła działalność na Ukrainie od uruchomienia usługi handlu elektronicznego w maju 2020 r. Swój pierwszy i jedyny sklep w tym kraju otworzyła 1 lutego 2021 r. w centrum handlowym Blockbuster w Kijowie.
W kwietniu br. biuro prasowe Ikea poinformowało portal Delo.ua, że „firma [nadal] jest bardzo zainteresowana rynkiem ukraińskim” i „dokłada wszelkich starań, aby ocenić wpływ obecnej sytuacji na potencjalne operacje”.