Polski Fundusz Rozwoju jako powód decyzji wskazał §10 ust. 9 regulaminu ubiegania się o udział w programie rządowym. Stanowi on, że PFR jest uprawniony do wydania decyzji określającej wysokość subwencji finansowej podlegającej zwrotowi w całości w przypadku, w którym istnieje uzasadnione podejrzenie wystąpienia jakiegokolwiek rodzaju nadużyć.
Spółka prosi o uzasadnienie
Esotiq & Henderson wystąpił do PFR o uzasadnienie decyzji. Spółka podkreśla, że "nie są jej znane przypadki wystąpienia jakiegokolwiek rodzaju nadużyć, które uzasadniałyby wezwanie do zwrotu udzielonej subwencji finansowej".
Tarcza finansowa PFR dla MŚP to rozwiązanie, jakie zostało wprowadzone w czasach pandemii. Tarcza PFR umożliwiała małym i średnim przedsiębiorcom korzystanie z finansowania na preferencyjnych warunkach, a dofinansowanie było częściowo bezzwrotne.
Wysokość pozyskiwanego w ramach tarczy finansowej PFR wsparcia uzależniona była od wielkości przychodów ze sprzedaży oraz skali spadków przychodów danej spółki w czasie pandemii.
Esotiq&Henderson zarządza dziś ponad 300 salonami sprzedaży bielizny damskiej, spośród których zdecydowana większość to sklepy franczyzowe. Spółka od lipca 2015 r. notowana jest na głównym parkiecie warszawskiej giełdy.