Z całkowitej liczby oddanych do użytku w 2023 roku parków handlowych, aż 62 proc. stanowią formaty małych i bardzo małych obiektów, o powierzchni do 10 tys. m kw. GLA. Obecnie, parki handlowe z łączną powierzchnią wynoszącą 2,5 miliona m kw. GLA, reprezentują 17 proc. całkowitych zasobów handlowych, odgrywając coraz bardziej znaczącą rolę na polskim rynku.
Remonty i rozbudowy centrów handlowych
Ostatnie zmiany wpłynęły niewielkim stopniu na ogólną strukturę rynku. Podaż wciąż zdominowana jest przez format centrów handlowych, choć ten obszar powiększył się zaledwie o nieco ponad 70 tys. m kw. GLA. Większość tej powierzchni (70 proc.) to ponowne otwarcia i rozbudowy już istniejących projektów, jak na przykład Fort Wola, Atrium Promenada w Warszawie, czy E. Leclerc w Jeleniej Górze, poddany przebudowie po Tesco.
Obecnie centra handlowe odpowiadają za 81 proc. powierzchni, parki handlowe za 17 proc., natomiast centra wyprzedażowe za 2 proc.
Ponad 70 proc. nowej powierzchni handlowej powstało w miastach o populacji poniżej 100 tys. mieszkańców. Z kolei w ośmiu największych aglomeracjach wzrost nowej podaży wyniósł zaledwie o niecałe 9 proc.
Rośnie odwiedzalność
Stopniowo rośnie odwiedzalność centrów handlowych, która załamała się podczas pandemii Covid-19, a według danych PRCH obroty w wielu przypadkach przewyższają dane historyczne. Obroty najemców wzrosły o 9,2 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, a wzrost sprzedaży detalicznej w cenach bieżących wyniósł 5 proc.
Na koniec 2023 roku w budowie znajdowało się 317 tys. m kw. GLA, z czego 270 tys. zostanie dostarczone na rynek w 2024 roku. Ponad połowa (54 proc.) powierzchni w budowie znajduje się w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców, kolejne 27 proc. w miastach o liczbie mieszkańców pomiędzy 100 a 200 tys.
Parki handlowe w budowie
Wśród obiektów w budowie dominują parki handlowe. Na 32 nowe projekty lub rozbudowy istniejących 25 stanowią właśnie parki handlowe. Jak zaznacza PRCH, 76 proc. powierzchni będącej w budowie to małe obiekty handlowe, o powierzchni najmu do 20 tys. m kw. GLA. Nie buduje, ani nie rozbudowuje się obecnie żaden bardzo duży obiekt handlowy (o powierzchni najmu ponad 60 tys. mkw. GLA), a tylko jeden obiekt duży (o pow. najmu 40-59 tys. m kw. GLA) jest rozbudowywany.
Największe realizowane obecnie projekty to m. in.: park handlowy OTO Park Koszalin (38 tys. mkw. GLA), park handlowy BIG w Ostródzie (25 tys. m kw. GLA), park handlowy Silwana w Gorzowie Wielkopolskim (pow. handlowa 25 tys. m kw.) oraz centrum handlowe Galeria Goplana w Lesznie (15 tys. mkw.).