"W ocenie Ministerstwa Rozwoju i Technologii działalność gospodarcza rosyjskich oligarchów powinna być zdecydowanie ograniczana zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Przytoczona przez pana redaktora działalność spółki zostanie przeanalizowana pod kątem podjęcia konkretnych działań" - przekazało portalowi wiadomoscihandlowe.pl biuro komunikacji resortu kierowanego przez ministra Krzysztofa Paszyka. Więcej szczegółów ministerstwo nie zdradziło.
Rosyjskie sklepy w Polsce
Jak informowaliśmy przed kilkoma dniami, operatorem sklepów Myprice w Polsce jest spółka Torgservis PL. Wspólnikami w tej spółce są bracia Andriej i Siergiej Szneiderowie, wywodzący się z rosyjskiego Krasjonarska. Majątek tego drugiego oraz jego rodziny szacowany jest dziś przez "Forbesa" na 1,4 mld dolarów.
Na rodzimym rynku oraz w kilku sąsiadujących z Rosją krajach Szneiderowie rozwijają sieć sklepów Swetofor. Są to hard dyskonty, w których towar sprzedawany jest z palet, oszczędza się na wystroju i na jakości, po to by zaoferować możliwie niską cenę produktów.
W 2017 r. Szneiderowie rozpoczęli międzynarodową ekspansję sieci Swetofor, a na potrzeby państw Zachodu wymyślili szyld Mere. Pierwsze placówki Mere w Polsce ruszyły w 2020 r. Zapowiedzi były śmiałe, planowano otwarcie 105 punktów sprzedaży. Jednak do pierwszych miesięcy 2022 r. sieć zdołała urosnąć jedynie do 10 sklepów.
Hard dyskonty Mere otwierane były w naszym kraju do czasu ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. W kolejnych miesiącach sklepy sieci zamknięto, co było bezpośrednim następstwem antyrosyjskich nastrojów w polskim społeczeństwie. Spółki Torgservis PL jednak nie zlikwidowano. W 2023 r. nie wygenerowała ona przychodów ze sprzedaży. Natomiast w obecnym roku... uruchomiła po cichu dwa sklepy, choć nie pod szyldem Mere, lecz Myprice. Placówki te działają w Siedlcach oraz w miejscowości Oleszewo-Borki.
Już wcześniej sklepy z logo Myprice zaczęto otwierać w innych krajach Unii Europejskiej. Pierwsza placówka pod takim szyldem ruszyła w Belgii w lutym 2024 r. Nowa marka pomogła, przynajmniej chwilowo, odciąć się od skojarzeń z Rosją.
Ukraińskie sankcje na Szneiderów
Dlaczego działalność Szneiderów w Polsce budzi kontrowersje? Zacznijmy od tego, że po rosyjskiej napaści w 2022 r. Ukraina nałożyła na Siergieja Szneidera oraz jego matkę Walentynę sankcje, w drodze rozporządzenia wydanego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Siergiejowi Szneiderowi na 10 lat zablokowano zgromadzony w Ukrainie majątek, całkowicie zakazano prowadzenia działalności handlowej, unieważniono wszystkie koncesje i zezwolenia, a nawet zakazano tranzytu przez Ukrainę. Łącznie nałożono na niego 13 sankcji. Jego matkę Walentynę objęto identycznymi zakazami i ograniczeniami.
Siergiej Szneider na cenzurowanym w Ukrainie znalazł się już wcześniej. W 2021 r. w kraju tym zakazano działalności Mere - uznano tę dyskontową za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow określił ekspansję Mere "działaniem rosyjskich służb specjalnych".
Komentując decyzje burmistrzów, którzy pozwolili wcześniej Mere na otwieranie sklepów w zarządzanych przez nich miastach, powiedział, że "to wstyd". - Chciałbym go (burmistrza Mikołajowa - red.) wysłać do Krasjonarska, skąd przybyli do nas (założyciele Mere - red.), żeby tam spróbował otworzyć sieć ukraińskich sklepów i tam próbował pracować - powiedział Daniłow. - Jeśli masz ochotę zamknąć oczy na to, co robią Rosjanie na naszym terytorium, to zrobisz to - dodał wówczas sekretarz RBNiO.
Dodajmy, że Siergiej Szneider - beneficjent rzeczywisty spółki Torgservis PL - we wpisie do KRS-u przedstawiany jest jako obywatel Grenady. Jako kraj jego rezydencji wskazano Węgry.
CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Myprice w Polsce. Rosyjska sieć hard dyskontów otworzyła pierwsze sklepy w naszym kraju! Dawne Mere chce przyciągnąć klientów z... Ukrainy [TYLKO U NAS/GALERIA]