Jak chcecie się wyróżnić od konkurencji na rumuńskim rynku?
Radu Trandafir: Chcemy się skupić na proponowaniu klientom kompleksowej oferty sklepu modern convenience, formatu dobrze znanego w Polsce, bo wypracowanego przez Żabkę przez ponad 25 lat obecności na rynku. Wystrój i układ sklepu Froo jest wzorowany na sklepach Żabka. Kluczowe kategorie produktów, które przyciągają klientów, są również podobne. Będziemy rozwijać kategorię QMS (Quick Meal Solutions – szybkie przekąski, gotowe do spożycia) – już teraz zapewniamy m.in. pyszną kawę, kanapki oraz produkty z oferty gastronomicznej, czyli m.in. frytki, hot dogi, zapiekanki. Wszystko to jest naszą mocną stroną i taką ofertą chcemy się wyróżniać spośród innych sieci na rynku rumuńskim. Wiemy, że klienci są otwarci na innowacyjne rozwiązania. Żabka w Polsce, a teraz Froo w Rumunii są doskonale przygotowane, aby zaspokoić rosnące potrzeby konsumentów.
Jakie są potrzeby rumuńskich konsumentów i w czym różnią się one od potrzeb polskich konsumentów? Jak chcecie na nie odpowiadać?
RT: Oczywiście są pewne różnice, ale oczekiwania i potrzeby są bardzo podobne. Oferta produktowa powinna być dostosowana do lokalnych preferencji. Konsumenci w Rumunii potrzebują sklepu z kompleksową ofertą, w którym można kupić nie tylko brakujące produkty spożywcze, ale też kanapkę, hot doga czy świeży sok, a Froo zapewnia gotowe posiłki i przekąski na każdą porę dnia.
W jakim tempie będzie rozwijać się sieć i jak będzie zmieniał się asortyment?
RT: Otrzymujemy pozytywne opinie od klientów, ale z pewnością okaże się, że niektóre produkty bardziej przypadną im do gustu, a inne mniej. Będziemy się również uczyć, jak różnicować asortyment w poszczególnych lokalizacjach, który zależy od wielu czynników, np. kryteriów demograficznych, czy natężenia ruchu w okolicy. Nasze podejście do tych zmian opiera się na licznych testach i analizach. W tym roku chcemy otworzyć sklepy w różnych lokalizacjach, nie tylko w Bukareszcie, by przygotować się na skalowanie biznesu. Podobnie jak to robiliśmy w Polsce, stopniowo będziemy rozszerzać liczbę placówek.
Produkty gotowe to ta kategoria, na której chcecie skupić największą uwagę. Co z takimi kategoriami jak alkohol, które są bardzo ważne dla sklepów convenience?
RT: Dania gotowe to kategoria, na której jesteśmy mocno skupieni i chcemy być wyróżniającym się graczem na rynku. Natomiast jeżeli chodzi o alkohol, w Rumunii bardzo popularne jest wino, więc naszą ofertę będziemy dostosowywać również pod tym kątem. Klienci oczekują też szerokiego wyboru produktów tytoniowych, będziemy starali się wyjść naprzeciw ich potrzebom.
Za rozwój Froo odpowiada Froo Romania Retail, spółka należąca do Grupy Żabka, mającej też większościowy pakiet udziałów w DRIM Danel Distributie, czyli dobrze znanym w Rumunii dystrybutorze FMCG. To przepis na sukces?
RT:Wierzymy że współpraca z partnerem, który ma ponad 25-letnie doświadczenie w budowaniu modern convenience w Polsce w połączeniu z naszym know-how, to przepis na dobry start na rynku rumuńskim. Równolegle, w ramach spółki DRIM Daniel Distributie, od ponad 30 lat, rozwijamy nasz biznes dystrybucyjny. Przez ten czas zdobyliśmy wielu klientów, ale mamy jeszcze wiele do zrobienia, ponieważ handel tradycyjny na rynku rumuńskim ma bardzo silną pozycję. Działamy więc dwutorowo.
-------------------
Radu Trandafir jest dyrektorem generalnym Froo Romania Retail i dyrektorem generalnym DRIM Daniel Distributie. Zarządza spółką Froo Romania Retail, która w ramach Grupy Żabka zajmuje się budową sieci sklepów modern convenience w Rumunii we współpracy z DRIM Daniel Distributie, jednym z największych dystrybutorów FMCG na rynku rumuńskim. Trandafir pracuje dla rodzinnej firmy od 2019 roku. Wcześniej, przez 3 lata pracował w McKinsey & Company, specjalizując się w obszarze dóbr konsumpcyjnych i handlu detalicznego.
Absolwent University of Manchester i Stockholm School of Economics. Studiował także na Hong Kong University of Science and Technology.