W 2023 r. poziom kradzieży wzrósł o ponad 22 proc. (wobec roku poprzedniego) i osiągnął 40 tys. zdarzeń – to przestępstwa zgłoszone, "ciemna liczba" może być według ekspertów nawet 10-krotnie wyższa. Rosła także liczba kradzieży kwalifikowanych jako wykroczenia, osiągając poziom 280 tys. zgłoszonych przypadków. Tłok i gorączka zakupowa w sklepach, z jaką z pewnością będziemy mieli do czynienia przed tegoroczną majówką to oczywista zachęta dla złodziei.
Bezkarność przestępców i brak zabezpieczeń w sklepach
– Wzrost liczby kradzieży sklepowych wiąże się z poczuciem bezkarności sprawców, a także bardzo częsty brak jakichkolwiek zabezpieczeń w sklepach. Złodzieje doskonale wiedzą, które sklepy nie mają elektronicznych zabezpieczeń albo w których zamontowano jedynie atrapy bramek antykradzieżowych. Zawsze wybiorą te punkty handlowe, w których ryzyko przyłapania jest najmniejsze, a tych na mapie polskiego handlu jest całe mnóstwo. W przypadku kradzieży kieszonkowych powodem jest najczęściej nasza nieuwaga i roztargnienie. W tłocznym sklepie i w ferworze zakupów np. przed majówką nie zwracamy uwagi na nasze portfele i torebki. Klasyką u mężczyzn jest portfel noszony w tylnej kieszeni spodni, a u kobiet torebka przewieszona z tyłu ciała, z której łatwo wyciągnąć telefon czy portfel – komentuje Robert Głażewski, Business Unit Director w Checkpoint Systems Polska.
Sklepy nastawione na turystów łatwym celem złodziei
W popularnych miejscowościach turystycznych w dzień wolny od handlu oblegane są nieliczne czynne placówki – sklepy spożywczy, z pamiątkami czy okularami przeciwsłonecznymi. W takich miejscach warto zachować szczególną czujność i sprawić, że portfel mamy zawsze na widoku, albo po prostu trzymamy na nim rękę w kieszeni. Podobnie powinniśmy dbać o telefony i aparaty fotograficzne. Jeszcze większą czujność powinni zachować sprzedawcy – szczególnie przy tak dużym ruchu.
– Tłoczne miejsca zawsze powinny sprawiać, że nasza czujność wzrasta, nawet kiedy oddajemy się majówkowemu relaksowi. Dla tych bardziej roztargnionych istnieją zabezpieczenia, które uruchomią alarm przy próbie wyjęcia portfela z torebki czy kieszeni. Warto też zawsze rozdzielać gotówkę i karty tak, aby w widocznym dla złodzieja portfelu była jak najmniejsza kwota oraz maksymalnie jedna karta. Resztę trzymajmy w drugim portfelu np. ukrytym pod dnem plecaka – doradza Robert Głażewski.