Przy niższej dynamice wartościowej widoczna jest jednoczesna nieznaczna poprawa dynamiki wolumenowej. Obecny odczyt to –0,2 proc. Dla porównania, odczyt za pełen ubiegły rok wyniósł –1,4 proc.
Jak to wygląda w podziale na kategorie?
W przypadku kategorii spożywczo-napojowych, wzrost wartościowy wyniósł +9,3 proc., podczas gdy wzrost wolumenowy +0,2 proc. W kategoriach kosmetyczno-chemicznych nadal dynamika wartościowa jest dwucyfrowa: +11,8 proc. (choć i tak widoczny jest spadek w porównaniu do odczytu za pełen 2023 r., wówczas było to +13,4 proc.), natomiast wzrost wolumenowy wynosi już +1,1 proc. – zauważa NIQ.
Autorzy analizy zwracają uwagę, że pewien dodatni wpływ na sprzedaż w analizowanym okresie może mieć również to, że Wielkanoc wypadła w tym roku w pierwszym kwartale, podczas gdy rok wcześniej – w drugim. Tym samym realna baza odniesienia roku 2023 była niższa.
NIQ podaje, że kategoriami, które odnotowały największą dynamikę wolumenową w analizowanym okresie, były - w koszyku spożywczo-napojowym - mrożonki (+3,0 proc.), nabiał (+2,9 proc.) oraz napoje bezalkoholowe (+1,1 proc.). Największe spadki wolumenowe odnotowały napoje alkoholowe (-4,7 proc.), co podkreśla utrzymującą się negatywną tendencję dla tej grupy kategorii, a w szczególności dla piwa oraz wódki.
Natomiast, jeśli chodzi o kategoria chemiczno-kosmetyczne, dużą dynamikę wolumenową dało się zaobserwować dla takich kategorii jak makijaż ust (+19,7 proc.), kosmetyki kolorowe (+12,0 proc.) czy też face care (+10,6 proc.). Pomimo znaczących wzrostów cen, pozytywną dynamiką wolumenową pochwalić się mogą również kategorie papierowe – papier toaletowy nawilżany (+13,2 proc.) oraz ręczniki papierowe (+5,7 proc.).
Co z nastrojami konsumentów?
Wraz z zauważalnym spadkiem dynamiki wzrostu cen (według GUS inflacja CPI wyniosła 3,7 proc., 2,8 proc. i 2,0 proc. w - odpowiednio - styczniu, lutym i marcu), widoczna jest postępująca poprawa nastrojów polskich konsumentów. Barometr Nastrojów Konsumenckich GfK, czyli syntetyczny wskaźnik ilustrujący aktualne nastroje Polaków w zakresie postaw konsumenckich, w marcu 2024 r. wyniósł 1,9 pkt, co oznacza minimalny wzrost, o 0,8 jednostki w stosunku do lutego.
Z danych GfK wynika, że w marcu br. poprawiła się większość kluczowych wskaźników barometru, z wyjątkiem oceny przyszłej sytuacji ekonomicznej kraju, gdzie zanotowano minimalny spadek oraz skłonności do wydatków na dobra trwałe, która okazało się nieco niższa niż przed miesiącem. Największy wzrost dotyczył oceny aktualnej oraz prognozowanej sytuacji finansowej gospodarstw domowych.
Jeśli chodzi o rynek dóbr technologicznych to według GfK w 2023 roku rynek ten osiągnął wartość 50,8 mld zł. Oznacza to minimalny spadek w porównaniu do roku ubiegłego, kiedy to wartość wyniosła 50,9 mld zł. Zdaniem ekspertów GfK - An NIQ Company wynika to z trudności ekonomicznych oraz utrzymującej się niepewności związanej z wojną w Ukrainie – konsumenci nadal koncentrują się zapewnieniu podstawowych potrzeb, a technologia schodzi na dalszy plan.
Wśród kategorii produktowych, które w 2023 roku odnotowały spadki w wartości sprzedaży są m.in. telewizory, laptopy oraz suszarki do ubrań. Z kolei wzrosty odnotowały m.in. mopy parowe, suszarki do włosów i szczoteczki elektryczne. Największy udział w wartości sprzedaży odnotowały smartfony (31 proc.), dalej na podium uplasowały się sprzęty IT (25 proc.) oraz duże AGD (18 proc.).