Jak działa skup długów?
Skup długów to inaczej sprzedaż wierzytelności. To proste: wystawiasz fakturę i następnie zlecasz jej wycenę. Jeżeli zaakceptujesz warunki finansowe, pozostają formalności – podpisujesz umowę cesji wierzytelności, w rezultacie czego wierzycielem staje się druga strona umowy.
Wycena odbywa się bezpłatnie i jest niezobowiązująca, najczęściej też nie zajmuje więcej niż 24 godziny. To rozwiązanie może być alternatywą dla windykacji, jeżeli obawiasz się, że faktura nie zostanie opłacona.
Kto może skorzystać z oferty skupu wierzytelności?
Sprzedaż wierzytelności to interesująca propozycja szczególnie z perspektywy klientów biznesowych – korzystają z niej głównie przedsiębiorcy. Aby jednak doszło do przeniesienia wierzytelności, konieczne jest spełnienie kilku wymogów:
- przedsiębiorca musi się upewnić, że możliwe jest przeniesienie wierzytelności na osobę trzecią bez zgody dłużnika – to najczęstsza opcja;
- dług musi być wymagalny lub przed terminem – w zależności od firmy oferującej skup długów;
- podpisana musi zostać umowa cesji – poprzedza ją wspomniana już wycena wierzytelności.
Działające na rynku firmy nie obsługują jednak wyłącznie przedsiębiorców – wiele z nich skupuje również roszczenia wynikające z umów cywilnoprawnych czy obligacje inwestycyjne. Stąd też do firmy, która ma w ofercie skup długów, równie dobrze może zgłosić się osoba prywatna.
Jakie zalety ma skup długów?
Zastanawiasz się, dlaczego warto zainteresować się skupem długów? Takie rozwiązanie ma liczne zalety, które sprawiają, że coraz większa liczba przedsiębiorców decyduje się na takie rozwiązanie. Skup długów pozwala pozbyć się ryzyka – podpisując umowę cesji, przestajesz być wierzycielem. Gdyby dłużnik nie spłacił należności, nie będzie to już Twój problem. Jednak korzyści jest więcej:
- natychmiastowe uzyskanie środków – co ma znaczenie dla każdego przedsiębiorcy, który wystawia faktury z odroczonym terminem płatności;
- brak konieczności podejmowania działań windykacyjnych – gdyby kontrahent nie zapłacił;
- utrzymanie pozytywnych relacji z klientem – w razie windykacji wystawca faktury nie ma z dłużnikiem żadnego kontaktu.
Czy warto?
Wielu przedsiębiorców ma ten sam problem – firmy wystawiają faktury z odroczonym terminem płatności, w konsekwencji czego brakuje im środków, by pokryć własne zobowiązania. Skup długów pozwala szybko odzyskać płynność finansową. Środki przeznaczyć można na dowolny cel, np. inwestycje czy zakup surowców potrzebnych do produkcji. To główny powód, dla którego warto skorzystać z takiej usługi. Jednak lista korzyści – jak widać powyżej – jest dłuższa.
Masz złe doświadczenia z windykacją? Chcesz uniknąć problemów z nierzetelnymi kontrahentami, którzy nie płacą w terminie? Rozważ nawiązanie współpracy z firmą, która oferuje skup wierzytelności i skup się na tym, co faktycznie rozwija Twój biznes.