Jak znaleźć pracę jako kasjer?
Według badania przeprowadzonego przez Barometr Zawodów na rok 2022 polski handel zderzy się z deficytem kasjerów. W głównej mierze przyczynią się do tego niesatysfakcjonujące zarobki, lokalizacja dyskontów z dala od miejsca zamieszkania osób chętnych do pracy oraz praca zmianowa, oraz w weekendy. Dlatego też praca jako kasjer w dużym dyskoncie nie jest dla każdego. Jak najłatwiej znaleźć oferty pracy? Wiele ogłoszeń dostępnych jest m.in na wiodącym portalu z ogłoszeniami pracy https://www.gowork.pl/praca/kasjer;st
Sytuacja kasjerów w Polsce
Według szacunków w polskiej branży handlowej pracuje od 1,5 - 2 mln osób. Ciągły rozwój sieci dyskontowych niestety nie idzie w parze ze zwiększeniem zatrudnienia w tym sektorze. Wielkie sieci handlowe wciąż szukają pracowników, zarówno tych, którzy są na początku swojej kariery jak i kadry wykwalifikowanej. W związku z tym oferują coraz to bardziej atrakcyjne warunki pracy. To, co jeszcze kilka lat temu byłoby marzeniem osoby zaczynającej pracę w dużej międzynarodowej korporacji jest teraz na wyciągnięcie ręki początkującego pracownika dyskontu. Oprócz atrakcyjnej pensji dyskonty oferują również szereg dodatków takich jak: prywatna opieka zdrowotna, karty multisport, vouchery i zniżki na zakupy, czy dodatki za pracę podczas pandemii lub premie uznaniowe.
Znaczącą rolę w walce o lepsze warunki zatrudnienia mają również związki zawodowe, które walczą o wyższe wynagrodzenia dla branży handlowej. Po ostatniej demonstracji pracowników handlu, która odbyła się 4 listopada 2020 roku do sytuacji odniosła się Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji wskazując, że średnia pensja pracowników handlu w ciągu roku wzrosła o około 9%.
Ile można zarobić w dyskoncie jako kasjer?
Przejdźmy do najważniejszej kwestii, jaką są wynagrodzenia za pracę kasjera w polskich dyskontach. W 2022 roku w niemieckiej sieci Lidl początkujący kasjer otrzyma 3550-4350 złotych brutto. Po roku pracy jako kasjer ta kwota wzrośnie do 3650-4500 złotych brutto, a po dwóch latach pracy do 3900-4800 złotych brutto. Konkretna stawka zarobku miesięcznego w dużej mierze zależy od lokalizacji dyskontu i średnich kosztów życia w danej miejscowości.
Biedronka oferuje początkującym kasjerom na start zarobki rzędu 3460-3800 złotych brutto. Po trzy letnim stażu można liczyć na 3600-4050 złotych brutto. Natomiast Kaufland kusi swoich pracowników wynagrodzeniem do 4100 złotych brutto oraz obiecuje od 1 marca 2022 roku podwyżkę do 4500 złotych brutto.
Jak widzimy zarobki dla osób, które dopiero stawiają pierwsze kroki w handlu są relatywnie wysokie w porównaniu z wymogami, jakie stawiają przed pracownikiem pracodawcy.