17.08.2023 / 11:13
StoryEditor

Jak rozwijać firmę, gdy brakuje środków?

Dziury w firmowym budżecie to koszmar każdego przedsiębiorcy. Czy można im zaradzić? Co zrobić, kiedy brakuje środków, a firma bez dodatkowego finansowania nie ma szans na rozwój? Jeśli Twojemu biznesowi grozi stagnacja, nie musi to zwiastować porażki za jakiś czas. Przeciwnie, jeśli zaczniesz działać teraz to dzięki rozmaitym programom pomocowym, dotacjom i wreszcie produktom kredytowym dla firm, dasz sobie jeszcze jedną szansę na sukces.

Środki na start – najtrudniej jest zacząć

Założenie firmy zazwyczaj wymaga poniesienia nakładów finansowych, których jako pomysłodawca możesz jeszcze nie mieć. W takiej sytuacji nie należy się zniechęcać, bo początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć na spore wsparcie ze strony rządu, Unii Europejskiej oraz banków. 

Ciekawą opcją są dotacje z Urzędów Pracy, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, PARP, NCBIR oraz rozmaitych programów unijnych. Mają one na celu dofinansowanie start-up’ów, które bez wsparcia finansowego nie miałyby szansy wystartować. Podstawą do otrzymania środków jest opracowanie biznesplanu i złożenie wniosku wraz z załącznikami. Po pozytywnej weryfikacji wnioskujący otrzymuje środki, które musi przeznaczyć na zakup sprzętów, programów, mebli i innych potrzebnych do wykonywania działalności. Warunkiem jest utrzymanie jej przez określony w umowie czas – zazwyczaj przez 12 miesięcy. 

Wśród programów dla młodych przedsiębiorców są też niskooprocentowane pożyczki. Jednak te łatwiej uzyskać firmom, które są już od pewnego czasu na rynku i mogą wykazać przychody uzyskiwane w ostatnich okresach rozliczeniowych. 

Gdy firma już działa, a obroty spadają

Jest wiele powodów, dla których prosperująca firma może nagle lub stopniowo odnotowywać spadki dochodów. Duża konkurencja w branży, zmieniająca się moda, kontrahenci zalegający z opłacaniem faktur, krachy giełdowe, lokalne i globalne kryzysy… lista przeszkód, które mogą utrudniać Twojej firmie utrzymanie się na powierzchni jest naprawdę długa. Jak radzić sobie w sytuacji, gdy brakuje pieniędzy na utrzymanie przedsiębiorstwa i jego dalszy rozwój? Możliwości jest przynajmniej kilka:

  • kredyty dla firm bez zaświadczeń – kiedy potrzebujesz szybkiego zastrzyku gotówki, nie w głowie Ci gromadzenie dokumentów, zaświadczeń i wniosków. Chcesz szybkiej pomocy i otrzymasz ją od swojego banku. 

Np. w Credit Agricole, jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą przynajmniej od 2 lat, a od roku masz w tym banku konto firmowe, bez zbędnych formalności możesz ubiegać się o pożyczkę w kwocie do 100 000 zł. Pożyczka jest na cel dowolny (choć możesz też sprawdzić inne produkty, np. kredyt inwestycyjny); 

  • kredyt inwestycyjny – to środki przeznaczone na finansowanie budowy, zakup nieruchomości, maszyn, urządzeń, instalacji fotowoltaicznej. Można uzyskać niższą kwotę bez zabezpieczenia rzeczowego i wysoką, jeśli zdolność kredytowa firmy na to pozwala. Co ważne, tu przy robieniu symulacji brana jest pod uwagę nie tylko obecna, ale też przyszła – prognozowana – sytuacja przedsiębiorstwa już po inwestycjach;
  • kredyt w rachunku bieżącym – to wygodny limit odnawialny powiększający saldo dostępne do wykorzystania przez firmę. Daje dużą swobodę, bo nie narzuca z góry określonych terminów spłat, lecz pozwala regulować to zgodnie z osobistymi potrzebami przedsiębiorstwa;
  • faktoring – to skuteczna forma zabezpieczenia na wypadek niewypłacalności kontrahentów. Polega na odkupieniu przez bank przeterminowanych wierzytelności i uregulowaniu ich, abyś miał pieniądze na dalsze działania i inwestycje;
  • leasing – do utrzymania i rozwoju firmy potrzebujesz nowych komputerów lub samochodów? Jeśli nie dysponujesz wystarczającą gotówką, możesz rozważyć leasing. To atrakcyjna forma finansowania środków trwałych, niematerialnych i wartości prawnych. 

Czy wiesz, że firmy z wieloletnim stażem rynkowym też mogą ubiegać się o bezzwrotne dotacje i dofinansowania? Środki unijne płyną do przedsiębiorców, którzy prowadzą badania nad innowacjami, chcą modernizować firmy, aby w mniejszym stopniu oddziaływały one na środowisko naturalne, automatyzują procesy, tworzą nowe miejsca pracy czy obniżają koszty produkcji dzięki robotyzacji. Wśród ciekawych programów są m.in. „Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy” czy „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko”.

Zmiana sposobu funkcjonowania firmy

Oprócz kredytu dla firm, który niewątpliwie zwiększy płynność finansową, przyjrzyj się również strukturze swojej działalności i sposobowi, w jaki funkcjonowała do tej pory. Może okaże się, że za dużo wydajesz na utrzymanie firmy sprzątającej? Albo za wynajem biur, z których nikt nie korzysta, bo pracownicy pracują w trybie zdalnym? Przeanalizowanie wydatków, redukcja kosztów, wreszcie – negocjacje dotychczasowych umów z kontrahentami oraz wydłużenie lub skrócenie terminów płatności, mogą przynieść spore oszczędności. To okazja do optymalizacji kosztów, a także zwiększenia przychodów.

18. grudzień 2024 22:25