Konsensus analityków zakładał, że inflacja CPI w maju wyniesie zauważalnie więcej, bo 2,8 proc.
Według GUS w ujęciu rocznym ceny żywności i napojów bezalkoholowych podskoczyły w maju o 1,6 proc. W ujęciu miesięcznym wzrost cen wyniósł 0,3 proc.
W maju potaniały natomiast nośniki energii. Ich ceny były o 1,8 proc. niższe niż rok temu, a o 0,2 proc. niższe niż w kwietniu. Natomiast paliwa do prywatnych środków transportu podrożały o 3,6 proc. rok do roku, taniejąc jednak o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca.
Przypomnijmy, że poprzedni odczyt inflacji CPI w Polsce, za kwiecień, wynosił 2,4 proc. W marcu inflacja konsumencka kształtowała się na poziomie 2,0 proc., a w lutym - 2,8 proc.
Analitycy komentują najnowszy odczyt
"Inflacja w maju tylko z niewielkim wzrostem. (...) Bez szczegółów trudno wypowiadać się o tym, co działo się z dalszymi dostosowaniami do VAT na żywności" - komentują na gorąco analitycy mBank Research. Jak dodają, inflacja bazowa spadła z 4,1 proc. do 3,8 proc.
Polski Instytut Ekonomiczny podkreśla, że tempo wzrostu cen w Polsce jest zbliżone do pozostałych państw regionu. "Inflacja lekko wzrosła w maju do 2,5 proc. Cen żywności podniosły się nieznacznie mimo wyższej stawką VAT. (...) Czerwiec będzie ostatnim miesiącem, kiedy inflacja pozostanie w granicach celu NBP. W lipcu inflacja prawdopodobnie znajdzie się w przedziale 4,0-4,5 proc. z uwagi na odmrożenie cen energii. Możemy zobaczyć też pierwsze wzrosty inflacji bazowej z uwagi na presję płacową" - prognozuje PIE.
Zdaniem ekspertów PIE, druga połowa roku również przyniesie wyższą inflację. "Szybszy wzrost cen wciąż dotyczy dużej gamy produktów i usług. Odsetek wydatków, których ceny rosną w tempie mniejszym niż 5 proc. rocznie, wynosi obecnie 60 proc. Przed pandemią wartości oscylowały bliżej 80 proc. Najbliższe miesiące powinny przynieść niewielką poprawę ze względu na szybki wzrost cen usług" - czytamy.
Z kolei analitycy Pekao napisali, że "prognozy 6-7 proc. inflacji na koniec roku znowu przeżywają cięższe chwile...". Dodają też, że nawet najwięksi optymiści spodziewali się wyższego odczytu inflacji w maju (Pekao prognozowało 2,6 proc. rdr).