Grupa Eurocash właśnie opublikowała raport zrównoważonego rozwoju za ubiegły rok. - 2023 to po pierwsze rok, w którym pracowaliśmy nad realizacją naszej strategii biznesowej, a po drugie intensywny czas wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju. Konsekwentnie wcielamy ją w życie, ale też aktualizujemy. Jesteśmy w trakcie przedefiniowywania wybranych elementów - zaznacza Grzegorz Czekalski, dyrektor ds. zarządzania ryzykiem oraz zrównoważonego rozwoju w Grupie Eurocash.
I dodaje: - Chcemy, żeby nasza strategia uwzględniała najbardziej aktualne i zgodne z obecnym stanem wiedzy rozwiązania – czy to z zakresu przeciwdziałania zmianom klimatu, czy z obszaru polityki personalnej, społecznej i ładu korporacyjnego. Zależy nam również na tym, żeby mocno dotykała filarów naszej działalności, czyli odpowiedzialnej współpracy z klientami i dystrybucji zrównoważonych produktów.
Cele Eurocashu bardziej ambitne
W minionym roku Grupa Eurocash zweryfikowała i zwiąkszyła związane z dekarbonizacją cele wpisane rok wcześniej na listę Science Based Targets Initiative. Zobowiązanie firmy do redukcji CO2 do roku 2030 wzrosło o 5,7 p.proc., do poziomu 47,7 proc.
Eurocash tłumaczy, że ta deklaracja dotyczy zakresu 1, czyli emisji bezpośrednich powstałych w źródłach grupy lub przez nią nadzorowanych, oraz zakresu 2, który stanowią pośrednie emisje powstałe poza grupą, w związku z zużywaniem przez nią importowanej energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej lub chłodu.
Z kolei w zakresie 3, który obejmuje inne pośrednie emisje powstałe w całym łańcuchu wartości organizacji, Eurocash "angażuje swoich kluczowych dostawców do wyznaczenia własnych celów dekarbonizacyjnych".
- Warto podkreślić, że grono dostawców handlowych i niehandlowych Grupy tworzy obecnie niemal 20 tys. podmiotów, a w przypadku Eurocash emisje w zakresie 3 stanowią aż 90 proc. wszystkich generowanych. Tylko poprzez wspólną pracę na całym łańcuchu wartości, w ścisłym porozumieniu z naszymi z dostawcami, możemy sprostać wyzwaniom i kształtować zrównoważoną przyszłość – zachęca Czekalski.
Dostawcy nie powinni zostać w tyle
Eurocash poinformował, że w ubiegłym roku zostały przygotowane dokumenty, które systematyzują wymagania grupy wobec partnerów biznesowych. Również odsetek dostawców, u których Eurocash potwierdził zgodność z ich własnymi deklaracjami ESG, wzrósł w 2023 r. z 20 do 37 proc. - a więc niemal się podwoił.
W najnowszym raporcie Eurocash opisał także inne działania na rzecz środowiska. Firma w ubiegłym roku wspierała franczyzobiorców w transformacji energetycznej. Optymalizowała też procesy logistyczne, co w sumie, dzięki kilku różnym projektom, pozwoliło zmniejszyć liczbę przejechanych kilometrów w Eurocash Logistyka o ponad 3 mln. Oprócz tego zwiększył się udział samochodów z napędem hybrydowym we flocie samochodów osobowych firmy - i to do poziomu ok. 92 proc.